UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe – kto i kiedy może je wykupić?

Standardowo większość polskich kierowców wykupuje ubezpieczenie OC na rok. Jednak istnieją wyjątki od tej reguły. TU oferują swoim klientom również OC krótkoterminowe (tzw. ubezpieczenie komisowe), które gwarantuje ochronę przez co najmniej 30 dni – co istotne, gwarantuje taki sam zakres ochrony, jak standardowe ubezpieczenie OC zawierane na 12 miesięcy. Kto najczęściej korzysta z czasowego ubezpieczenia samochodu i czy OC na miesiąc odnawia się automatycznie?

ubezpieczenie samochodu

 Co to jest OC krótkoterminowe?

Czym różni się ubezpieczenie OC krótkoterminowe od standardowej polisy komunikacyjnej OC? Ubezpieczenie krótkoterminowe, jak sama nazwa wskazuje, zawiera się na krótki okres – zgodnie z przepisami prawa trwa mniej niż rok, ale nie krócej niż 30 dni. Gwarantuje kierowcy identyczny stopień ochrony co roczne OC. Warto podkreślić, że OC krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie, wygasa w określonym w umowie dniu. Tego rodzaju obligatoryjna polisa nie jest kosztowna, dzięki czemu pozwala zaoszczędzić kupującym sporo środków pieniężnych. Umowa tzw. ubezpieczenia komisowego zawierana jest w szczególnych okolicznościach – jakie osoby są uprzywilejowane i mogą skorzystać z tego wygodnego, z punktu widzenia finansowego, rozwiązania?

OC krótkoterminowe pojazdów sprowadzonych z zagranicy

Polskie prawo dopuszcza wykupienie OC krótkoterminowego w przypadku właścicieli pojazdów sprowadzonych z zagranicy, które do tej pory były tam zarejestrowane. W tej sytuacji ubezpieczenie samochodu na 30 dni jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, gdyż nowy właściciel pojazdu może swobodnie się nim poruszać, jeszcze w trakcie załatwiania wszystkich formalności związanych z przerejestrowaniem sprowadzonego do Polski auta. Oczywiście nie musimy na ten czas wykupić krótkoterminowej polisy OC, jednak musimy liczyć się z tym, że samochód nie będzie mógł być użytkowany. Należy podkreślić, że mamy prawo skorzystać z ubezpieczenia komisowego tylko raz – następna umowa OC powinna być zawarte na 12 miesięcy.

 OC tymczasowe dla pojazdów historycznych i zabytkowych  

Przywilej korzystania z OC krótkoterminowego mają również właściciele samochodów historycznych i zabytkowych, czyli takich, które są starsze niż 40 albo 25 lat i rzeczoznawca lub biegły z dziedziny motoryzacji uznał dane pojazdy za unikatowe (pamiętajmy, że nie każde stare auto jest uznawane na historyczne!). W tym przypadku możemy nabyć w ciągu roku nawet kilka ubezpieczeń OC krótkoterminowych, np. na czas zjazdów miłośników tego typu samochodów, bez konieczności zakupu droższej, bo rocznej polisy komunikacyjnej.

OC krótkoterminowe dla pojazdów wolnobieżnych

Kolejną grupą kierowców, którzy mogą skorzystać z OC krótkoterminowego, są właściciele pojazdów wolnobieżnych. Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym, za pojazd wolnobieżny uznaje się taki, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do maksymalnie 25 km/h (poza ciągnikami rolniczymi, które powinny posiadać standardową polisę ubezpieczeniową na rok). Rolnicy, którzy posiadają pojazdy wolnobieżne i korzystają z nich w gospodarstwie, muszą wykupić standardową, roczną polisę (nawet jeśli używają ciągnika tylko w okresie wrzesień-marzec). Najczęściej spotykanymi pojazdami wolnobieżnymi są np.:

  • koparki,
  • walce, 
  • wózki transportowe i widłowe, 
  • ciągniki typu skider i forwarder, 
  • kombajny, kosiarki i inne maszyny rolnicze.

OC na miesiąc dla pojazdów zarejestrowanych czasowo

Prawo do zakupu ubezpieczenia krótkoterminowego mają kierowcy, którzy są właścicielami pojazdu zarejestrowanego czasowo (taki samochód posiada charakterystyczne, czerwone tablice rejestracyjne). OC krótkoterminowe przydaje się zwłaszcza tym osobom, które planują wywieźć auto za granicę lub do miejsca naprawy (nawet dojazd do warsztatu czy stacji kontroli pojazdów wymaga posiadania odpowiednich dokumentów, a czasowe ubezpieczenie samochodu sprawdza się tutaj idealnie).

OC na 30 dni dla pojazdów znajdujących się w komisie

Z OC krótkoterminowego korzystają zwykle handlarze i komisy samochodowe, czyli miejsca sprzedaży lub pośrednictwa w sprzedaży pojazdów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa auta, które czekają na sprzedaż, muszą być ubezpieczone – OC krótkoterminowe umożliwia sprzedawcom znacznie ograniczyć koszty związane z zapewnieniem pojazdom ochrony. Co jest istotne z punktu widzenia klienta komisu – kupując samochód, należy pamiętać o terminie, w którym umowa OC na 30 dni wygasa (jak już wspomnieliśmy, tego typu ubezpieczenie nie odnawia się automatycznie) i odpowiednio wcześniej kupić kolejną, roczną polisę. W przeciwnym razie czeka nas kara pieniężna ze strony UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) – nawet jednodniowa przerwa w ochronie ubezpieczeniowej może nieść ze sobą przykre konsekwencje finansowe.

Kto jeszcze może skorzystać z OC na miesiąc lub nieco dłużej?

Właściciele samochodów, które służą do jazd testowych.
Podsumowując, OC krótkoterminowe znajduje zastosowanie w wyjątkowych sytuacjach, zapewniając taki sam poziom ochrony, jak ubezpieczenie samochodu na rok. Nie ulega automatycznemu przedłużeniu jak standardowa polisa komunikacyjna.    

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
autobusy

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu – kiedy jest możliwe?

Posiadasz pojazd, ale na kilka miesięcy wyjeżdżasz za granicę i wtedy nie będziesz z niego korzystać. Auto w tym czasie nie będzie również użytkowane przez innych kierowców. Czy w takim przypadku możesz czasowo wycofać pojazd z ruchu, żeby nie płacić za ten okres obowiązkowego OC? Czy prawo dopuszcza zawieszenie ubezpieczenia OC?

Czytaj dalej
mężczyzna prowadzi auto

Przedłużenie polisy OC – kiedy nie dostaniemy oferty na kolejny rok?

W niektórych przypadkach towarzystwa ubezpieczeniowe nie przedłużają polisy OC automatycznie na kolejne 12. miesięcy. Najczęstszą przyczyną takiego obrotu spraw jest zaleganie z opłatami. Nieprzedłużenie ubezpieczenia OC, występuje także w związku z brakiem zgłoszenia chęci kontynuacji polisy po zmianie właściciela auta.

Czytaj dalej
Jazda ubezpieczonym autem

Rekalkulacja wysokości składki – kiedy stawka za ubezpieczenie może być wyliczona ponownie?

Rekalkulacja stawki jest zmianą kosztów ubezpieczenia OC w trakcie obowiązywania umowy. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do ponownego przeliczenia stawki polisy OC, w przypadku, gdy zmienia się właściciel samochodu lub gdy kierowca przy zawieraniu umowy podał nieprawdziwe dane, które wpłynęły na wysokość stawki.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę