Ubezpieczenie OC – czym jest, jak wybrać najlepsze?
Każdy właściciel zarejestrowanego w Polsce pojazdu jest zobowiązany do posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej – czyli OC. Choć brak ubezpieczenia jest karany, nie oznacza to, że trzeba decydować się na pierwsze lepsze ubezpieczenie losowego ubezpieczyciela. Wśród ofert towarzystw ubezpieczeniowych można znaleźć naprawdę korzystne warunki polis OC.

Czym jest ubezpieczenie OC?
Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, posiadanie ubezpieczenia OC jest w Polsce obowiązkowe. Wykupienie polisy OC chroni jej posiadacza przed roszczeniami osób poszkodowanych w zdarzeniach drogowych z naszym udziałem. Co to oznacza w praktyce? Jeśli dojdzie do stłuczki lub wypadku na drodze z naszej winy, a w wyniku tego zdarzenia dojdzie do uszkodzenia pojazdu innej osoby, ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy. W niektórych państwach ubezpieczenie OC zawierane jest na kierowcę, w Polsce na samochód. Oznacza to, że w przypadku zdarzenia z udziałem naszego samochodu, ale prowadzonego przez kogoś innego, odszkodowanie i tak zostanie wypłacone z naszej polisy.
Czy OC wykupione w Polsce jest ważne na całym świecie?
Nie. Tylko kraje Unii Europejskiej (oraz kilka innych), które podpisały Porozumienie Wielostronne akceptują polską polisę OC. Są to:
- Austria,
- Andora,
- Belgia,
- Bośnia i Hercegowina
- Bułgaria,
- Chorwacja,
- Cypr,
- Czarnogóra,
- Czechy,
- Dania,
- Estonia,
- Finlandia,
- Francja,
- Grecja,
- Hiszpania,
- Holandia,
- Irlandia,
- Islandia,
- Liechtenstein,
- Litwa,
- Łotwa,
- Luksemburg,
- Malta,
- Niemcy,
- Norwegia,
- Portugalia,
- Rumunia,
- Serbia,
- Słowacja,
- Słowenia,
- Szwajcaria,
- Szwecja,
- Wielka Brytania,
- Włochy,
- Węgry.
W innych krajach polisa OC wystawiona w Polsce nie wystarczy. Konieczne jest posiadanie także tzw. Zielonej Karty, którą można na wniosek otrzymać od swojego ubezpieczyciela. Co ważne – niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe pobierają dodatkową opłatę za wystawienie Zielonej Karty. Przed decyzją o zakupie polisy warto zorientować się w ofercie różnych towarzystw. Zielona Karta obowiązujące na terenie takich państw, jak:
- Albania,
- Azerbejdżan,
- Białoruś,
- Iran,
- Izrael,
- Macedonia,
- Maroko,
- Mołdawia,
- Rosja,
- Tunezja,
- Turcja,
- Ukraina.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) – sprawdź OC
Ważność polisy OC można sprawdzić poprzez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy po kupnie używanego samochodu, korzystamy z polisy poprzedniego właściciela. Jeśli nie mamy możliwości dowiedzieć się, kiedy ubezpieczenie wygasa i należy wykupić nowe, wystarczy sprawdzić tę informację w systemie. Trzeba pamiętać, że za brak ważnego ubezpieczenia OC nakładane są kary finansowe. Nie zapominajmy także, że uszkodzone pojazdy, które nie są używane, ale nadal są zarejestrowane, podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Jego brak Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wykryje, a na opieszałego właściciela może nałożyć karę. UFG bardzo restrykcyjnie podchodzi do obowiązku posiadania ubezpieczenia OC. Wysokość kary określona jest w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych i w 2019 roku wynosiła 4 500 zł. Jej wysokość wynika z ustalonego minimalnego wynagrodzenia za pracę. W przypadku samochodów osobowych jest to równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Kalkulator OC – jakie ubezpieczenie się opłaca?
Niekiedy w przeglądarkach internetowych można spotkać się z hasłami typu „oc oblicz”, „najlepszy kalkulator OC” itp. Choć z pewnością da się znaleźć wśród nich uczciwe firmy, to należy zachować ostrożność, gdyż niektóre z nich mają na celu jedynie wyłudzenie danych osobowych. Do obliczenia korzystnej składki OC zawsze warto korzystać ze sprawdzonych stron internetowych, najlepiej znanych towarzystw ubezpieczeniowych. Wybór najtańszej polisy OC nie zawsze jest najlepszą opcją. Dopłacając niewielką kwotę, można czasem uzyskać o wiele lepsze warunki polisy z szerszym zakresem ubezpieczenia. Warto również zauważyć, że towarzystwa ubezpieczeniowe oferują korzystne rabaty dla kierowców, którzy decydują się na pakiet ubezpieczeń OC AC.
Kto zapłaci więcej?
Bezszkodowa jazda jest przez towarzystwa ubezpieczeniowe nagradzana zniżkami, które owocują niższymi składkami ubezpieczeniowymi. Jednocześnie konieczność wypłaty odszkodowania z OC danego kierowcy powoduje utratę zniżek i kierowca płaci więcej. Ale to niejedyna grupa kierowców, która musi liczyć się z większymi składkami OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają zaufania do młodych kierowców, którzy muszą czasem zapłacić kilkakrotnie wyższe OC niż ich starsi koledzy. Według statystyk za OC najwięcej muszą płacić kierowcy poniżej 25. roku życia – czasem nawet o 40% procent drożej od średniej krajowej. A ponieważ najmniejsze składki mają kierowcy po 55. roku życia, to różnica między kierowcami młodszymi niż 25 lat i starszymi niż 55 lat może wynosić niemal 300 procent! Wiek młodego kierowcy, którego dotykają zwyżki OC, jest ustalany przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Niektóre za niedoświadczonych uznają 24-letnich kierowców i młodszych, inne nawet 26-latków. Istnieją także towarzystwa, dla których ważniejsze od wieku jest doświadczenie i zwyżki przyznają tym osobom, które prawo jazdy posiadają krócej niż trzy lata. Kalkulator ubezpieczeń OC pomaga wybrać najlepszą opcję OC dla młodych kierowców.