UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Kalkulator OC bez podawania danych osobowych – jak działa?

Żeby sprawdzić, ile zapłacisz za ubezpieczenie OC, możesz skorzystać z kalkulatora. Po wpisaniu wymaganych danych, szybko poznasz cenę za ochronę. Jakie informacje będą niezbędne? Czy dostępny jest kalkulator OC bez podawania danych osobowych? Od czego ubezpieczyciele uzależniają wysokość składki na OC?

para korzystająca z laptopa

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC?

Polisa OC jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Każdy posiadacz pojazdu musi zawrzeć umowę takiego ubezpieczenia najpóźniej w dniu rejestracji auta. Zakres OC jest określony w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Nie znajdziesz tam jednak informacji o tym, jakie czynniki ubezpieczyciel będzie brać pod uwagę, wyliczając składkę na OC. Firmy mają pełną dowolność pod tym względem. Obowiązuje jednak zasada, że ubezpieczyciel nie może ci odmówić zawarcia umowy, jeśli oferuje taką ochronę. Zakres ubezpieczenia OC we wszystkich towarzystwach musi być zgodny ze wspomnianą ustawą, ale to wcale nie oznacza, że szukając oferty, należy brać pod uwagę wyłącznie cenę ochrony. Znaczenie mogą mieć dla ciebie również inne kwestie. Np. nie wszędzie za darmo zostanie ci wydana zielona karta, czyli dokument wymagany w wielu krajach jako potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Nie wszyscy ubezpieczyciele oferują polisy z BLS, czyli z bezpośrednią likwidacją szkody. Mając taką ochronę, możesz zgłosić szkodę nie tylko do ubezpieczyciela sprawcy, ale do towarzystwa, z którym masz zawartą umowę. Może to wpłynąć na przyspieszenie likwidacji szkody.

W przypadku umów ubezpieczenia OC w przepisach są również określone minimalne sumy gwarancyjne, które wynoszą 5,21 mln euro dla szkód osobowych i 1,05 mln euro dla majątkowych. Obowiązują one dla jednego zdarzenia, a nie dla jednego poszkodowanego. Zakres OC jest bardzo szeroki, ale przede wszystkim ubezpieczenie to powoduje, że koszty likwidacji szkód, które spowodujesz ubezpieczonym pojazdem zostaną najczęściej pokryte przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Ochrona nie jest przypisana do posiadacza, tylko do auta. Oznacza to, że twoim pojazdem szkodę może spowodować również inny kierowca, a ubezpieczyciel, poza pewnymi wyjątkami, wypłaci odszkodowanie. Jeśli jednak należącym do ciebie autem ma jeździć ktoś więcej niż ty, to poinformuj o tym ubezpieczyciela.

Umowę ubezpieczenia OC zawiera się najczęściej na 12 miesięcy, chociaż w pewnych przypadkach możliwe jest również skorzystanie z ochrony krótkoterminowej, trwającej przez minimum 30 dni. Takie krótkoterminowe OC często wybierają firmy handlujące pojazdami. Jeśli kupiłeś samochód w komisie, to bardzo prawdopodobne, że sprzedający zawarł umowę jedynie na 30 dni, żeby zaoszczędzić na ochronie. Gdyby wykupił OC od razu na rok i sprzedał pojazd, to musiałby przekazać polisę nowemu właścicielowi.

Od czego zależy cena OC?

Zanim skorzystasz z kalkulatora OC i wyliczysz koszt ubezpieczenia, dowiedz się, od czego zależy wysokość składki na ubezpieczenie OC. Jak wspomnieliśmy, jest ona uzależniona od wielu czynników, takich jak:

  • Historia przebiegu ubezpieczenia – duże znaczenie dla ubezpieczyciela ma to, czy posiadacz pojazdu powodował dotąd szkody, a dokładniej – czy z dotychczasowych umów komunikacyjnego OC, jakie zawierał, było wypłacane odszkodowanie. Jeśli do tego nie dochodziło, to posiadacz auta może liczyć na niższą cenę za ochronę niż ten kierowca, który szkody powodował. Każdy rok, w którym jeździsz pojazdem bezszkodowo, wiąże się z niższą ceną za ochronę, ale nie zapominaj, że znaczenie mają również inne czynniki.
  • Wiek posiadacza pojazdu – to kolejny bardzo istotny czynnik. Ubezpieczyciele analizują statystyki wypadków i kolizji. Wiedzą, w jakim wieku kierowcy najczęściej odpowiadają za takie zdarzenia i biorą to pod uwagę, kalkulując cenę ubezpieczenia OC. W 2019 roku do jednostek policji zgłoszono 30 288 wypadków drogowych i  455 454 kolizji. Szczególnie często takie zdarzenia powodują młodzi kierowcy, czyli prowadzący pojazdy w wieku od 18 do 24 lat. W ich przypadku zdecydowanie najwyższy jest wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji – wynosi 17,4. Na drugim miejscu znajdują się kierowcy, którzy mają od 25 do 34 lat z rezultatem 9,5, a dla porównania wynik kierowców 60 plus wynosi 4,7. Dlatego młodzi muszą się liczyć z wyższą ceną za OC. Najczęściej zwyżka obowiązuje do 26. roku życia.
  • Czas posiadania prawa jazdy – kierowcy, którzy niedawno zdobyli uprawnienia muszą się liczyć z wyższym kosztem ochrony, najczęściej przez 3 lata od uzyskania prawa jazdy.
  • Pojazd – znaczenie ma m.in. marka, rodzaj, model, pojemność silnika, wartość auta czy aktualny i prognozowany przebieg.
  • Stan cywilny – posiadacze pojazdów, którzy założyli rodzinę i najczęściej podróżują z dziećmi, mogą liczyć na niższą cenę za ubezpieczenie niż single.
  • Miejsce użytkowania pojazdu – dla ubezpieczyciela znaczenie ma nie tyle to, gdzie rejestrujesz auto, ale w jak dużej miejscowości nim jeździsz. Mniej zapłacisz za OC, jeżeli będziesz korzystać z samochodu w małej miejscowości.
  • Zapłata za OC bez rozkładania płatności na raty – niższa będzie cena za ochronę, jeśli zapłacisz od razu za cały rok ubezpieczenia, zamiast dzielić płatność na raty.

Nie są to wszystkie informacje, które towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przy wyliczaniu składki. Czy zatem istnieje coś takiego, jak kalkulator OC bez podawania danych osobowych?  Skoro ma znaczenie to, kim jest ubezpieczający, to czy jest to możliwe?

Kalkulator OC bez podawania danych osobowych

Jeśli szukasz kalkulatora OC, w którym nie będziesz musiał podawać żadnych danych, to niestety – nie znajdziesz takiego. W jaki sposób ubezpieczyciel miałby w takim przypadku wyliczyć cenę za OC? Na jakiej podstawie, skoro koszt zależy od tak wielu czynników? Może ci się wydawać, że zadawane pytania są zbędne albo zbyt osobiste, ale jeśli padają, to oznacza, że są istotne przy wyliczaniu ceny za ubezpieczenie twojego pojazdu.

Wypełniając formularz, możesz zdecydować, czy chcesz, żebyśmy pobrali dane z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego dotyczące szkód, które spowodowane zostały autem, którego jesteś posiadaczem. Wtedy wymagamy twojego imienia i nazwiska oraz numeru PESEL. To skróci czas wyliczania składki. Jeśli jednak nie zdecydujesz się udostępnić tych informacji, to będziesz musiał sam wskazać szkody, za które z OC pojazdu wypłacane były świadczenia w ostatnim roku, 2 czy 5 latach. Czy będziesz pamiętał o wszystkich zdarzeniach? Jeśli czegoś nie uwzględnisz, to możliwe, że docelowy koszt ubezpieczenia OC będzie wyższy. Mamy dla ciebie kalkulator OC bez logowania – nie musisz zakładać konta.

Co, jeśli uda ci się znaleźć prosty kalkulator OC, w którym nie trzeba podawać danych osobowych? Wówczas musisz się liczyć z tym, że wynik kalkulacji będzie jedynie orientacyjny, a do wyliczenia ostatecznej ceny za ochronę i tak ubezpieczyciel będzie wymagać dodatkowych informacji. Dlaczego? Gdyż towarzystwo ubezpieczeniowe musi wiedzieć, kim jest posiadacz pojazdu, jaka jest historia przebiegu jego ubezpieczenia czy jak długo ma prawo jazdy. Bez sprawdzenia tych danych trudno oczekiwać, że otrzymasz ofertę ochrony w atrakcyjnej cenie. Byłoby to dla ubezpieczyciela zbyt duże ryzyko.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
młody mężczyzna za kierownicą

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu OC bez zniżek?

Ubezpieczyciele wyliczają wysokość składki za OC danego pojazdu, biorąc pod uwagę wiele czynników. Z czasem posiadacze aut mogą płacić za ochronę coraz mniej, o ile historia przebiegu ubezpieczenia jest pozytywna. Co, jeśli jednak nie masz żadnej historii i dopiero pierwszy raz ubezpieczasz pojazd? Czy musisz się liczyć z wysoką składką na OC?

Czytaj dalej
podpisywanie dokumentów

Składka ubezpieczeniowa – jak jest wyliczana?

Składka ubezpieczeniowa to pojęcie, które pojawia się w przypadku każdej umowy ubezpieczenia. Co ono oznacza? Od czego zależy to, ile wynosi składka ubezpieczeniowa?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę