UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Wypadek, kradzież, awaria – które ubezpieczenie komunikacyjne pomoże?

Podstawowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest OC. Zabezpiecza ono interes osób poszkodowanych w wypadku drogowym. Drugim istotnym typem ubezpieczenia jest Autocasco, które chroni auto przed kradzieżą i zabezpiecza zdrowie pasażerów. Natomiast w przypadku awarii skuteczne jest ubezpieczenie assistance.

mężczyzna z uszkodzonym samochodem posiadający ubezpieczenie komunikacyjne

Aby zapewnić pojazdowi i jego pasażerom kompleksową ochronę, nie wystarczy jedno ubezpieczenie komunikacyjne. Wypadek, awaria akumulatora, pęknięta opona, kradzież samochodu – w każdej z tych sytuacji zadziała produkt o innym zakresie ochrony. Poniżej przedstawiamy rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych dostępnych u Ubezpieczycieli.

Ubezpieczenie komunikacyjne dla szkodowych kierowców

Kolizja to jedna z najczęstszych i najbardziej kosztownych przyczyn szkód zgłaszanych przez kierowców. W zależności od tego, kto jest jej sprawcą, szkodę likwiduje się z innego ryzyka ubezpieczeniowego. Zasada jest prosta: auto poszkodowanego naprawia się z OC sprawcy. Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne nie pokrywa już jednak strat kierowcy, z którego winy doszło do zdarzenia. Ten w celu uzyskania odszkodowania musi już zgłosić szkodę z AC – jeśli je wykupił, bo Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Jak widać, dla pełnej ochrony przed finansowymi skutkami stłuczki potrzebne są dwa ubezpieczenia komunikacyjne: OC i AC.

Ubezpieczenie komunikacyjne z myślą o zdrowiu pasażerów

Jeśli na skutek wypadku doszło do szkody osobowej, to - podobnie jak szkody rzeczowe - zostanie ona zrekompensowana z ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli w wyniku wypadku ucierpiało zdrowie samego sprawcy. Autocasco tu nie pomoże, bo przedmiotem jego ubezpieczenia jest samochód, a nie kierowca. W takich przypadkach przydaje się jeszcze inne ubezpieczenie komunikacyjne – NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Świadczenie z tej polisy może uzyskać zarówno kierowca, jak i jego pasażerowie (niezależnie od tego, czy już dostali świadczenie z OC).

Ubezpieczenie komunikacyjne na wypadek awarii

Na pewno znalazłeś się kiedyś w sytuacji, kiedy potrzebowałeś pomocy na drodze. Przyczyny mogły być różne: awaria auta, brak paliwa, zgubienie kluczyków czy koło do wymiany. Na szczęście istnieje ubezpieczenie komunikacyjne, które zapewnia kierowcom pomoc serwisową, medyczną i informacyjną właśnie w takich przypadkach. W ramach assistance ubezpieczyciel zorganizuje i pokryje koszty naprawy pojazdu na miejscu, odholuje pojazd do wskazanego warsztatu, pomoże wymienić koło, a nawet zapewni nocleg, transport medyczny i opiekę nad dziećmi – zależnie od wybranego zakresu ubezpieczenia.

Ubezpieczenie komunikacyjne – kradzież i zdarzenia losowe

Ochronę auta i jego wyposażenia od kradzieży i zniszczeń wskutek zdarzeń losowych (jak pożar, zatopienie, grad itd.) zapewnia wspomniane już wcześniej Autocasco. To ubezpieczenie komunikacyjne ma bardzo szeroki zakres, ale żeby z niego skorzystać, należy spełnić kilka warunków - przede wszystkim dbać o to, by auto było bezpieczne i rozsądnie z niego korzystać (polisa nie zadziała np. w przypadku szkody, która miała miejsce w związku z prowadzeniem pojazdu po alkoholu, jeśli miało to wpływ na powstanie szkody).

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
rodzina w samochodzie

Rodzaje ubezpieczeń – które należy, a które warto wykupić?

Ubezpieczenia można podzielić na kilka grup, biorąc pod uwagę m.in. zakres ochrony, obowiązek korzystania i nie tylko. Posiadanie danej polisy powoduje, że w przypadkach określonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia możesz otrzymać świadczenie od zakładu ubezpieczeń. Które ubezpieczenia warto wykupić, a które obowiązkowo powinieneś posiadać?

Czytaj dalej

Kradzież samochodu – co zrobić, jak się zabezpieczyć?

Kradzież samochodu to przykre i stresujące zdarzenie, które może przydarzyć się każdemu, nawet najbardziej zapobiegliwemu właścicielowi auta. Statystyki przestępczości samochodowej udostępniane przez policję nie są optymistyczne, zwłaszcza dla mieszkańców Warszawy - co trzeci kradziony pojazd w Polsce ginie w stolicy. Jakie sztuczki stosują złodzieje samochodów? Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą i włamaniem?

Czytaj dalej
wypadek

Wypadek a kolizja drogowa – czym różnią się takie zdarzenia drogowe?

Codziennie na polskich drogach dochodzi do wielu wypadków i kolizji, które są skutkiem chwilowej nieostrożności kierowcy lub konsekwencją nieprzestrzegania przepisów o ruchu drogowym. Wiele osób traktuje te terminy jako synonimy, co jest błędem. Jakie są podstawowe różnice między wypadkiem a kolizją? Co powinno zawierać oświadczenie wypadku samochodowego i jakie konsekwencje prawne czekają sprawców tych zdarzeń?

Czytaj dalej
rozbity samochód

Ucieczka z miejsca kolizji – jakie są konsekwencje prawne?

Jeśli jesteś uczestnikiem kolizji, to przede wszystkim nie powinieneś oddalać się z miejsca zdarzenia. Musisz dopełnić kilku obowiązków. Odjechanie z miejsca kolizji może mieć poważne konsekwencje. Jakie? Co powinieneś zrobić, jeśli przydarzyła ci się stłuczka? Kto wypłaca odszkodowanie poszkodowanemu, jeśli zdarzenie spowodował nieznany sprawca?

Czytaj dalej
Wypadek dwa rozbite samochody

Szkoda całkowita z OC sprawcy czy własnego AC? Kiedy samochód to wrak?

Pojęcia szkody całkowitej nie znajdziesz w polskich przepisach, operują nim jednak zakłady ubezpieczeń. Na jakiej podstawie można zatem stwierdzić, że w danym przypadku mamy z nią do czynienia? Wynika to z wyroków sądów, które w uzasadnieniach używały pojęć szkody częściowej i całkowitej już na początku lat 90. XX wieku. Co warto wiedzieć o tego rodzaju szkodzie?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę