Zielona karta – czy jest ważna i potrzebna na Ukrainie?

Planując wyjazd na Ukrainę własnym autem, warto wiedzieć wcześniej, jakich dokumentów nie powinno zabraknąć w samochodzie. Każdy z uczestników wyjazdu musi mieć paszport, który pozwoli na przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej, ale oprócz tego właściciel pojazdu powinien zadbać o to, by zabrać wymagane na Ukrainie dokumenty. Jak potwierdzić w tym kraju posiadanie komunikacyjnego ubezpieczenia OC? Zielona karta będzie tam wymagana?

ruchu uliczny w nochy

Czym jest zielona karta?

System Zielonej Karty od przeszło 60 lat funkcjonuje w Europie, a jeszcze kilka lat temu kierowcy, przekraczając granice kolejnych krajów europejskich, musieli mieć ze sobą dokument nazywany zieloną kartą. Czechy, Białoruś, a także dalsza Hiszpania czy Portugalia – wszystkie państwa go wymagały, ale uległo to zmianie.

Zanim jednak zaczęły obowiązywać nowe zasady, organy kontrolne w innych krajach wymagały od kierowców zagranicznych okazania specjalnego, międzynarodowego certyfikatu, który potwierdzał fakt, że pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC. System Zielonej Karty wprowadzono w 1953 roku, a zieloną kartę traktowano jako odpowiednik obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu. Certyfikat ten chronił więc kierowców przed ponoszeniem finansowych skutków szkód majątkowych lub osobowych spowodowanych ubezpieczonym pojazdem.

Z czasem jednak podpisano Wielostronne Porozumienie, które spowodowało, że obecnie kierowcy, którzy wyjeżdżają samochodem do wybranych krajów, muszą mieć ze sobą jedynie dokument potwierdzający posiadanie polisy.

W większości przypadków na terenie Europy zielona karta na granicy nie będzie potrzebna. Nie jest ona wymagana, jeśli chcesz zwiedzać: Austrię, Andorę, Belgię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Irlandię, Islandię, Liechtenstein, Litwę, Łotwę, Luksemburg, Maltę, Niemcy, Norwegię, Portugalię, Rumunię, Serbię, Słowację, Słowenię, Szwajcarię, Szwecję, Wielką Brytanię, Włochy, Węgry i Cypr. Na próżno można szukać na tej liście Ukrainy. Zielona karta obowiązuje w tym kraju jako potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Należy posiadać zieloną kartę, jeśli wybieramy się do takich krajów jak: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Czarnogóra, Tunezja, Turcja oraz Ukraina. Ten dokument trzeba wyrobić, jeśli chcemy jeździć samochodem po niektórych krajach Europy, części Azji oraz Afryki.

Planowanie wyjazdu samochodem na Ukrainę – jak zdobyć zieloną kartę?

Wiesz już, że zielona karta na Ukrainie będzie podstawowym dokumentem udowadniającym, że pojazd objęty jest obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Gdzie kupić zieloną kartę? Koszt tego dokumentu może być nawet zerowy. Jeszcze przed wyjazdem na Ukrainę samochodem wystarczy złożyć wniosek u swojego ubezpieczyciela o wydanie takiego certyfikatu do OC. Zielona karta powinna znaleźć się w pliku dokumentów, jakie zabieramy ze sobą na wyjazd samochodem na Ukrainę.

Jak zdobyć zieloną kartę? Wystarczy bezpłatnie zamówić zieloną kartę online w serwisie internetowym ubezpieczyciela, a przynajmniej tak to przebiega w naszym towarzystwie ubezpieczeniowym.

W naszym towarzystwie zielona karta do OC nazywana jest Międzynarodowym Certyfikatem Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Wydajemy go na życzenie klientów, którzy mają wykupione standardowe ubezpieczenie OC lub pakiet ubezpieczeń OC i AC. Przy zamawianiu ubezpieczenia samochodu na Ukrainę – zielonej karty - wystarczy podać numer polisy, numer PESEL, imię, nazwisko, e-mail i numer telefonu komórkowego.

Zastanówmy się wcześniej, jak długo będziemy przebywać w tym kraju? Zielona karta może być wydana najmniej na 15 dni, a najwięcej na 12 miesięcy.

Kiedy zapłacimy za zieloną kartę? Ile kosztuje taki dokument?

Jeśli będziemy ubiegać się o zieloną kartę u innego ubezpieczyciela niż ten, u którego mamy wykupione ubezpieczenie samochodu, wówczas trzeba liczyć się z kosztami, jakie pociągnie za sobą taki dokument. Gdzie o niego wnioskować w takiej sytuacji? Otóż można to zrobić u każdego ubezpieczyciela, ale trzeba się liczyć z wydatkiem nawet w kwocie kilkuset złotych. W naszym towarzystwie można odebrać dokument w biurze i wtedy da się go uzyskać w jeden dzień. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę