UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Jak wybrać pierwszy samochód – czym się kierować?

Zakup pierwszego samochodu to ekscytujące, ale i nieco stresujące wydarzenie dla kierowcy, który zdał egzamin na prawo jazdy. Jednak osoby, które planują kupić pierwsze auto w życiu, zwykle mają dosyć ograniczony budżet - jak wybrać dobry i tani samochód, który posłuży bezawaryjnie i zapewni kierującemu oraz pasażerom bezpieczeństwo podczas podróży?

młoda kobieta za kierownicą

Pierwsze auto - jak wybrać dobry i tani samochód?

Średnia wieku mężczyzn w Polsce, którzy legitymują się prawem jazdy, to 22 lata, w przypadku kobiet to 24 lata. Tak więc są to młode osoby, które, posiadając umiejętność prowadzenia samochodu, zwykle chcą jak najszybciej kupić pierwsze auto, aby zyskać całkowitą niezależność. Dysponując kwotą nieprzekraczającą 20 tys. złotych, do wyboru pozostają jedynie samochody używane.

Od czego zacząć? Przed zakupem należy bezwzględnie upewnić się, że auto posiada komplet wymaganych dokumentów - to podstawa (tylko wtedy bez problemów zarejestrujemy pojazd). Na jakie inne aspekty należy zwrócić uwagę, podczas wyboru pierwszego samochodu z rynku wtórnego?

  • Niskie koszty utrzymania - początkującym kierowcom zwykle zależy na tym, aby ich pierwsze auto nie stanowiło dużego obciążenia dla budżetu, tak więc pojazd powinien być niedrogi w eksploatacji, o czym świadczy m.in. średni poziom spalania i mniejsza pojemność silnika,
  • niewielkie gabaryty - mniejszym samochodem znacznie łatwiej się manewruje, warto więc na początek kupić mały, miejski kompakt, którym wygodnie i bezstresowo się parkuje, nawet w miejscu o ograniczonej przestrzeni. Poza tym większe auto to zwykle droższe ubezpieczenie OC,
  • bezpieczeństwo - dysponując budżetem do 20 tys. złotych, bez problemu znajdziemy auto używane, które jest wyposażone w poduszki powietrzne kierowcy i pasażera oraz ABS. W razie wypadku drogowego tego typu wyposażenie może uratować nam życie. Warto upewnić się, że dany model nie ma na koncie poważnego wypadku, co ma ogromny wpływ na jego strefę bezpieczeństwa,
  • skrzynia mechaniczna - pierwszy samochód powinien być z tzw. manualem, dzięki któremu nabierzemy bezcennego doświadczenia i staniemy się lepszym kierowcą,
  • przebieg - im mniej km na liczniku, tym lepiej, choć zdarza się, że stan licznika nie zawsze odpowiada rzeczywistości. Jeśli elementy wyposażenia samochodu, takie jak: gałka zmiany biegów, fotele, kierownica, gumki pedałów, noszą wyraźne, widoczne ślady zużycia - przebieg pojazdu będzie znacznie większy niż deklarowane 100 tys. km,
  • dostępność i koszt części zamiennych - warto wybrać popularny model, dzięki czemu nie będziemy mieli problemów z zakupem części w razie niespodziewanej awarii,
  • wspomaganie kierownicy, czujniki parkowania i elektryczne lusterka ułatwią początkującemu kierowcy wykonywanie manewru parkowania i nie tylko,
  • dobry stan techniczny - niestety ryzyko, że mocno zużyte auto będzie często się psuło, jest bardzo wysokie. Warto upewnić się przed zakupem, czy dany model samochodu cieszy się dobrymi opiniami innych kierowców i czy przypadkiem nie słynie z awaryjności. Istnieje niepisana zasada, że pierwszego auta nigdy nie kupuje się samemu i warto się do niej dostosować. Chcąc zostać właścicielem bezpiecznego, sprawnego i zadbanego egzemplarza, warto poprosić o pomoc w wyborze zaprzyjaźnionego mechanika lub znajomego, który interesuje się światem motoryzacji i ma sporą wiedzę w tym temacie. Biorąc na oględziny samochodu, który nas zainteresował, zaufaną osobę, minimalizujemy ryzyko zostania oszukanym lub po prostu nabycia pojazdu, który przysporzy nam przy eksploatacji mnóstwa problemów. Niestety młodzi kierowcy są łatwym łupem dla oszustów ze względu na brak wcześniejszych doświadczeń z zakupem samochodu.

Pierwszy samochód do 20 tys. złotych - co wybierają polscy kierowcy?

Dużą popularnością wśród młodych kierowców, którzy dysponują budżetem do 20 tys. złotych cieszą starsze samochody, które wciąż są funkcjonalne i wygodne, ale jednocześnie nie są kosztowne w utrzymaniu. Wiele z nich wygląda niepozornie - jednak nawet kilkunastoletnie zadbane modele o niewielkich rozmiarach i niskiej wadze, dobrze sprawdzają się zarówno w mieście, jak i na dłuższych trasach. Co istotne, części zamienne do większości starszych pojazdów wybieranych przez początkujących kierowców są dość łatwo dostępne. Dobre auto na początek wcale nie musi być drogie. Jak pokazuje rzeczywistość, używane modele można kupić już za około 5 tys. złotych. Za kilkuletni, używany pojazd w przyzwoitym stanie technicznym i wizualnym zapłacimy około 12-18 tys. złotych. W tej cenie można znaleźć mały, zgrabny, miejski samochód, który ze względu na rozmiar nie stwarza problemów przy parkowaniu, cechuje się niskimi kosztami utrzymania i bezawaryjnością. Co powinien wiedzieć kierowca, który chce ubezpieczyć swój pierwszy samochód?

Pierwszy samochód a OC dla młodego kierowcy

Jak wiadomo, najwięcej za OC płacą młodzi właściciele pojazdów do 25. roku życia. Średnia cena ubezpieczenia OC samochodu młodego kierowcy w 2020 roku to około 1500 zł. Wynika to z wysokiego ryzyka ubezpieczeniowego, jakie ponosi każda firma świadcząca tego typu usługi. Początkujący „mistrz kierownicy”, który od niedawna legitymuje się prawem jazdy, w naturalny sposób nie ma dużego doświadczenia, a tym samym znacznie częściej niż starsi kierowcy jest sprawcą kolizji i wypadków drogowych. Jak w takiej sytuacji obniżyć wysokość składki OC, chcąc pierwszy raz ubezpieczyć pojazd? Warto kupić starsze auto z mniejszą pojemnością silnika. Dobrym rozwiązaniem na znalezienie oszczędności jest rejestracja pierwszego samochodu z drugą osobą (jako współwłaścicielem), np. rodzicem, który ma duże zniżki OC za bezszkodową jazdę. Innym sposobem jest wykupienie OC samochodu wraz z innym ubezpieczeniem, np. AC.

Podsumowując, warto dokonać zakupu pierwszego samochodu w towarzystwie doświadczonego kierowcy, nie spieszyć się z wyborem i kierować rozsądkiem, a nie emocjami. Pamiętajmy, że to, że pojazd wygląda świetnie od strony wizualnej, wcale nie musi oznaczać, że jest w dobrym stanie technicznym i posłuży nam bezawaryjnie przez dłuższy czas.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
widok z tylnego siedzenia na kierowcę oraz drogę, blask odbijającego się słońca

Pierwsze ubezpieczenie OC samochodu - wszystko, co musisz wiedzieć

Kupno pierwszego pojazdu w życiu to ważne wydarzenie. Właśnie stałaś/stałeś się posiadaczem auta? Gratulacje! Pora zatem także na pierwsze ubezpieczenie OC - co warto o nim wiedzieć? Na jakie elementy polisy należy zwrócić szczególną uwagę? Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy w 2021 roku? Sprawdź!

 

Czytaj dalej
młody kierowca

Młody kierowca – jakie ma uprawnienia i obowiązki?

Zakup pierwszego pojazdu jest ważnym krokiem dla każdego kierowcy. Jednak poza przyjemnością wynikającą z jazdy własnym autem, trzeba liczyć się również z kosztami m.in. obowiązkowego ubezpieczenia OC. Niestety, ale OC dla młodego kierowcy może być stosunkowo drogie. Z jakiego powodu? Kogo określa się mianem młodego kierowcy?

Czytaj dalej
kobieta za kierownicą starszego auta

Najtańsze ubezpieczenie OC starszego auta

Właściciele aut wieloletnich bardzo często obarczani są przez towarzystwa ubezpieczeniowe wysokimi kosztami ubezpieczenia OC. W takim przypadku efektywnym sposobem na obniżenie swojej polisy OC jest porównywanie ofert, korzystanie z okresowych zniżek i promocji oraz zakup dobrze dobranego pakietu.

Czytaj dalej
mężczyzna korzystający z laptopa

Jakie drogi zakupu polisy OC oferują firmy ubezpieczeniowe?

W towarzystwach ubezpieczeniowych polisę OC można nabyć różnymi sposobami. Najbardziej rozpowszechnioną formą zakupu ubezpieczenia jest osobiste spotkanie z agentem. Dużą popularnością cieszy się również nabycie polisy OC za pośrednictwem Internetu lub telefonu.

Czytaj dalej
młoda kobieta za kierownicą auta

Użytkowanie auta a ubezpieczenie OC i AC

Wysokość ubezpieczenia OC i AC uzależniona jest przede wszystkim od modelu i wieku pojazdu. Oprócz tego wpływ na nią ma także miejsce parkowania pojazdu w nocy, sposób użytkowania samochodu oraz miejsce zamieszkania kierowcy. Przy obliczaniu szacunkowej wysokości ubezpieczenia warto skorzystać z kalkulatorów online.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę