UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Dopuszczalne prędkości na drogach w Polsce – jakie są?

Każdy kierowca powinien mieć świadomość tego, co oznaczają znaki drogowe i jakie są dopuszczalne prędkości na poszczególnych trasach. Przekroczenie przepisów grozi nałożeniem mandatu, otrzymaniem punktów karnych, a w wielu przypadkach nawet odebraniem prawa jazdy. Sprawdziliśmy, jakie ograniczenia prędkości obowiązują obecnie na drogach w Polsce.

ruch uliczny

Ograniczenie prędkości ignorowane przez kierowców?

Z badania Europejskiego Barometru Odpowiedzialnej Jazdy 2019 wynika, że ponad 90 proc. kierowców w Polsce przekracza dozwoloną prędkość. Ankietę przeprowadzono wśród kierowców 11 krajów Europy i to Polacy uzyskali w niej najgorszy wynik. Natomiast z badania Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że nawet 90 proc. kierowców łamie przepisy w miejscach, które wymagają szczególnej ostrożności, takich jak przejścia dla pieszych czy okolice szkół.

Szokować może historia prywatnego radaru, który postawili rodzice w okolicach przejścia dla pieszych w Chotomowie. Wprowadzono tam ograniczenie prędkości do 40 km/h, gdyż w pobliżu znajduje się przedszkole. Jaki dało to efekt? Pomiary dokonane w dniach 21–30 września 2019 roku wykazały, że z 65 tys. pojazdów, które przejeżdżały w tym miejscu, aż 82 proc. złamało ograniczenie prędkości, a rekordzista jechał 128 km/h!

Według danych Komendy Głównej Policji niedostosowanie prędkości do warunków jazdy jest jedną z głównych przyczyn wypadków w Polsce. W 2019 roku było to powodem aż 6 268 wypadków, w których zginęło 770 osób. Biorąc pod uwagę liczbę zdarzeń do ofiar, niedostosowanie prędkości jest główną przyczyną wypadków śmiertelnych.

Jakie są dopuszczalne prędkości obowiązują na drogach w Polsce?

Kluczowe jest, aby każdy kierowca miał świadomość, z jaką prędkością może poruszać się po różnego typu drogach. W Polsce istnieją następujące klasy dróg:

 • autostrady (A),
 • ekspresowe (S),
 • główne ruchu przyspieszonego (GP),
 • główne (G),
 • zbiorcze (Z),
 • lokalne (L),
 • dojazdowe (D).

Oto, jakich limitów prędkości muszą przestrzegać kierujący samochodami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony i motocyklami:

 • W terenie zabudowanym – 60 km/h od 23 do 5 rano, a poza tymi godzinami – 50 km/h. Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym obowiązują takie zasady. Planowano, by w tym roku rozróżnienie w zależności od godzin zostało zniesione, ale jednak do tego nie doszło. W przypadku terenu zabudowanego należy przede wszystkim wspomnieć o tym, że przekroczenie na nim dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h wiąże się z utratą prawa jazdy na 3 miesiące. Kierowca nie traci uprawnień. Po tym czasie odzyska dokument, bez konieczności ponownego zdawania egzaminu.
 • W strefie zamieszkania – 20 km/h. Takie strefy są ustanawiane tam, gdzie porusza się wielu pieszych. Charakterystyczne dla tych miejsc jest to, że piesi mają tam pierwszeństwo przed pojazdami i mogą poruszać się po drodze.
 • Drogi zwykłe – czyli jednojezdniowe dwukierunkowe. Obowiązuje na nich ograniczenie prędkości do 90 km/h.
 • Drogi ekspresowe jednojezdniowe i dwujezdniowe o dwóch pasach ruchu w każdą stronę – obowiązuje limit prędkości do 100 km/h.
 • Drogi ekspresowe dwujezdniowe – nie można na nich przekraczać 120 km/h.
 • Autostrady – dozwolona prędkość na autostradzie wynosi do 140 km/h. Z takich dróg nie mogą korzystać wszystkie pojazdy. Jak mówią przepisy, minimalna prędkość na autostradzie to 40 km/h. Tzn. mogą z niej korzystać wyłącznie takie pojazdy, które są w stanie rozwinąć wskazaną prędkość. Nie oznacza to, że musisz jechać co najmniej 40 km/h. Z ustawy Prawo o ruchu drogowym wynika, że powinieneś poruszać się z taką prędkością, aby nie utrudniać jazdy innym kierowcom.  

Oczywiście na drogach tych mogą się znajdować znaki, które określają dozwolone prędkości na danych odcinkach.

Kary za przekroczenie prędkości

W Polsce, w zależności od tego, o ile przekroczysz dozwoloną prędkość, może być na ciebie nałożony mandat w innej wysokości:

 • do 10 km/h – do 50 zł,
 • od 11 do 20 km/h – 50–100 zł i 2 punkty karne,
 • od 21 do 30 km/h – 100–200 zł i 4 punkty karne,
 • od 31 do 40 km/h – 200–300 zł i 6 punktów karnych,
 • od 41 do 50 km/h – 300–400 zł i 8 punktów karnych,
 • powyżej 50 km/h – 500 zł i 10 punktów karnych.

Co ciekawe, najwyższy mandat w Polsce jest jedną z najniższych kar w krajach Unii Europejskiej. Np. w Austrii przekroczenie prędkości o co najmniej 50 km/h może oznaczać dla kierowcy mandat w wysokości do 2 180 euro, czyli blisko 10 tys. złotych!

Kierowca, który często łamie przepisy, nie tylko naraża się na płacenie mandatów, ale również może stracić prawo jazdy. Wspomnieliśmy o punktach karnych. Kierowca może ich zgromadzić w ciągu 12 miesięcy maksymalnie 24 lub 20, jeśli posiada prawo jazdy krócej niż rok. Przekroczenie limitu punktów karnych wiąże się z utratą prawa jazdy i koniecznością ponownego zdawania egzaminu. Natomiast kierowca, który już w pierwszym roku prowadzenia pojazdów przekroczy limit 20 punktów będzie musiał ponownie przejść przez kurs w szkole nauki jazdy. Jeśli posiadasz uprawnienia dłużej niż 12 miesięcy, to możesz dwa razy w ciągu roku wziąć udział w szkoleniu redukującym, które kosztuje 300 zł. Uczestnictwo w nim zmniejsza liczbę punktów karnych o 6. Ich liczbę możesz sprawdzić przez Internet na stronie obywatel.gov.pl. Skorzystaj z funkcji „Sprawdź punkty karne”.

Przekroczenie prędkości a odszkodowanie

Zastanawiasz się, czy przekroczenie prędkości może być podstawą do tego, że zakład ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania? W wielu przypadkach złamanie przepisów może być potraktowane jako rażące niedbalstwo i w związku z tym kierowca, który się tego dopuścił, nie otrzyma świadczenia z autocasco, ale nie zawsze tak będzie.

A jak to wygląda w przypadku odszkodowania z OC sprawcy? Jeśli poszkodowany jechał z niedozwoloną prędkością, to ubezpieczyciel ma prawo obniżyć odszkodowanie, biorąc pod uwagę to, że kierowca przyczynił się do skali spowodowanych szkód. Może się również zdarzyć, że obaj kierowcy przekroczą prędkość i ubezpieczyciel oceni, że równo przyczynili się do spowodowania szkody. Wówczas otrzymają od towarzystwa odszkodowanie stanowiące 50 proc. wartości szkody.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
Fotoradar ustawiony przy drodze

Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru? Jak go zapłacić?

Obecnie w pobliżu polskich dróg funkcjonuje około 400-450 fotoradarów. Te urządzenia mają na celu zdyscyplinować kierowców, którzy pozwalają sobie na przekraczanie dozwolonej prędkości. Wielu z nich w momencie zauważenia charakterystycznego błysku flesza zastanawia się, po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru. Czy można opłacić mandat za zbyt szybką jazdę za pośrednictwem internetu i jaki jest termin płatności tego typu kary?

Czytaj dalej
kobieta korzysta z laptopa

Najtańsze ubezpieczenie OC? Wystarczy poszukać!

Dla większości osób przy wyborze ubezpieczenia OC najważniejszym czynnikiem jest cena. Na najniższą składkę mogą liczyć kierowcy z największym stażem i pozytywnym przebiegiem historii ubezpieczenia. Wpływ na koszt ubezpieczenia ma także model, wiek i pojemność silnika samochodu. Nie bez znaczenia jest również miejsce zamieszkania.

Czytaj dalej
mężczyzna korzystający z laptopa

Jakie drogi zakupu polisy OC oferują firmy ubezpieczeniowe?

W towarzystwach ubezpieczeniowych polisę OC można nabyć różnymi sposobami. Najbardziej rozpowszechnioną formą zakupu ubezpieczenia jest osobiste spotkanie z agentem. Dużą popularnością cieszy się również nabycie polisy OC za pośrednictwem Internetu lub telefonu.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę