UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Promocje
UNIQA TFI

Promocje i oferty specjalne dla klientów, którzy inwestują z UNIQA TFI

Emerytura i inwestycje

Czas czytania:

8 przykazań przed kupnem zagranicznej wycieczki

Wybierasz się na zagraniczny urlop? Zobacz, jakie szczepienia są niezbędne, czy biuro podróży, z którym jedziesz, nie grozi upadłość, oraz jakie wartościowe informacje, których nie warto ignorować, znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zapewne większość z Was planuje wakacyjny urlop z rozwagą, poświęcając chwilę na przygotowania. Przed wyjazdem za granicę warto bowiem przeanalizować kilka zagadnień:

  • jakie ubezpieczenie turystyczne najlepiej wykupić,
  • jak posługiwać się kartą płatniczą, by nie generować dodatkowych kosztów,
  • co zrobić w sytuacji spóźnionego lub odwołanego lotu.

Są jednak kwestie, które przemyśleć należy na jeszcze wcześniejszym etapie: zanim wykupisz wycieczkę. Oto sprawy kluczowe dla podjęcia decyzji o wyjeździe:

1. Czy to bezpieczny kraj?

Jeszcze kilka lat temu w ofertach biur podróży królowały takie kraje jak Egipt, Turcja czy Tunezja. Wyjazd do krainy faraonów trudno było sobie wyobrazić bez wizyty w Kairze czy zwiedzania piramid w Gizie, absolutnym must see w Turcji był Stambuł i Turecka Riwiera, Tunezja kusiła plażami nad Morzem Śródziemnym, niedaleko granicy z Algierią…

Niestety sytuacja na świecie zmienia się bardzo dynamicznie i te do niedawna dość bezpieczne kraje obecnie ogarnięte są głębokimi kryzysami politycznymi. W związku z tym istnieje tam bardzo poważne zagrożenie zamachami terrorystycznymi, na południowym wschodzie Turcji toczy się regularna wojna, a w Egipcie panuje stan wyjątkowy. Podróżowanie po tych krajach objęte jest poważnymi obostrzeniami.

Zabiegani i zajęci codziennością często nie jesteśmy na czasie z newsami ze świata. Dlatego zanim wykupisz wycieczkę w biurze podróży – zwłaszcza w wyjątkowo okazyjnej cenie – sprawdź, czy miejsce, które Cię zainteresowało, jest bezpieczne. Najbardziej aktualne i rzetelne informacje na ten temat znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje konsularne – Ostrzeżenia dla podróżujących.

Ministerstwo na bieżąco informuje o sytuacji w najbardziej zapalnych rejonach świata i wydaje rekomendacje co do bezpieczeństwa podróży: zachowaj normalną ostrożność, ostrzeżenie przed podróżą, nie podróżuj oraz opuść natychmiast. Warto się do nich stosować, by nie sprowadzić na siebie i swoich bliskich niebezpieczeństwa.

2. Czy biuro podróży, które wybrałeś, jest rzetelne?

Niemal co roku w okresie wakacyjnym media donoszą o urlopach zakończonych przedwcześnie w związku z upadłością biura podróży. Co istotne, upadają nie tylko małe, ale i duże, renomowane firmy. Czy można się jakoś zabezpieczyć przed takim ryzykiem? Na szczęście tak.

Wszystko, co potrzebujesz wiedzieć, by spokojnie skorzystać z usług danego organizatora wycieczek lub biura podróży, znajdziesz w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych prowadzonej w Ministerstwie Sportu i Turystyki pod adresem www.turystyka.gov.pl.

Tu sprawdzisz, czy wybrany organizator turystyki lub pośrednik turystyczny prowadzi działalność legalnie, tj. widnieje w ewidencji, czy nie zawiesił działalności; czy nie toczy się wobec niego postępowanie dotyczące wykreślenia z rejestru oraz czy nie jest objęty zakazem prowadzenia działalności. Ponadto dowiesz się, czy dany podmiot regularnie odprowadza składki do istniejącego od końca 2016 r. Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, dzięki czemu w razie problemów dostaniesz 100% zwrot kosztów wycieczki oraz będziesz miał jak wrócić do domu.

Jak skorzystać z bazy? W Ewidencji znajdują się oficjalne nazwy biur podróży, a nie nazwy handlowe. Poproś pośrednika, który sprzedaje Ci wyjazd lub samodzielnie sprawdź na stronie internetowej, w regulaminie albo we wzorze umowy dokładną nazwę lub NIP firmy. Wyszukaj podmiot w bazie.

Jeśli go znalazłeś, zgadza się jego adres, w rubryce „siedziba” widnieje wpis Polska, w rubryce Dział II wymieniona jest wysokość gwarancji ubezpieczeniowej, w Dziale III widoczna jest wysokość i data ważności zabezpieczenia finansowego, a w dziale IV nie ma informacji o wykreśleniu z rejestru, to znaczy, że Twoja wycieczka jest chroniona.  W razie wątpliwości skontaktuj się Urzędem Wojewódzkim z Departamentem Sportu i Turystyki albo biurem obsługi klienta.

WAŻNE: Jeśli wpłaciłeś zaliczkę przekraczającą 10% ceny wycieczki, biuro podróży ma obowiązek przekazać Ci pisemne potwierdzenie posiadania zabezpieczeń finansowych oraz informację o sposobie ubiegania się o wypłatę środków z tych zabezpieczeń w przypadku niewypłacalności! Upomnij się o taki dokument.

Tak wyglądają najważniejsze informacje w CEO TiPT:

8-przykazan-przed-kupnem-zagranicznej-wycieczki_zdjecie_7f7.jpg

3. Jakie dokumenty będą Ci niezbędne w podróży?

Informacje dotyczące dokumentów niezbędnych przy przekraczaniu granicy, konieczności wyrobienia wizy i opłat z nią związanych oraz wiele innych znajdziesz na stronie MSZ w poradniku „Polak za granicą”. Informacje o wizach bardzo przystępnie prezentuje tabela na tej stronie MSZ.

Warto tam zerknąć, by na dzień przed wylotem z zaskoczeniem nie odkryć, że aby przekroczyć granicę, musisz mieć paszport ważny co najmniej 6 miesięcy (tak jest np. w przypadku Izraela, Indonezji, Indii, Dominikany, Maroko, Tajlandii i wielu innych krajów), albo że niezbędne jest posiadanie wizy, której wyrobienie zajmuje co najmniej kilka dni. Z tej strony dowiesz się też, do których krajów możesz wjechać posiadając jedynie dowód osobisty (jako obywatel Unii Europejskiej i strefy Schengen).

4. Czy masz odpowiednie szczepionki?

Wiele wyjazdów zagranicznych związanych jest z koniecznością posiadania obowiązkowych lub zalecanych szczepień ochronnych. Najpopularniejsze to szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby, dur brzuszny, polio, tężec, kleszczowe zapalenie opon mózgowych, żółtą febrę czy wściekliznę. Szczepienia wykonuje się w poradniach chorób tropikalnych lub medycyny podróży. Należy je rozpocząć na co najmniej 2-3 miesiące przed wyjazdem, by uzyskać odporność oraz wykonać je w odpowiednich odstępach czasowych. Listę wymaganych i zalecanych szczepień znajdziesz w profilach poszczególnych krajów w poradniku MSZ „Polak za granicą”, sekcja Zdrowie.

5. Czy musisz mieć Zieloną Kartę drogową?

Jeśli zamierzasz jeździć za granicą samochodem sprawdź, czy państwo, do którego się wybierasz, jest członkiem międzynarodowego systemu Zielonej Karty. Zielona Karta to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy wydawany przez Twojego ubezpieczyciela, będący dowodem, że masz aktualne OC. Dzięki temu będziesz miał możliwość swobodnie jeździć samochodem, a w razie zdarzenia drogowego będziesz chroniony ubezpieczeniem. Listę krajów należących do Zielonej Karty znajdziesz tutaj.

6. Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Dobra polisa turystyczna to podstawa spokojnego urlopu. Zanim zdecydujesz się na najprostszą opcję – ubezpieczenie grupowe oferowane przez organizatora wyjazdu, upewnij się, że zapewnia ono realną ochronę. Ochrona ubezpieczeniowa musi być dobrana pod względem kilku kryteriów:

  • sumy ubezpieczenia muszą być dopasowane do realnych kosztów leczenia w kraju, do którego się wybieramy,
  • zakres ubezpieczenia musi odpowiadać stanowi naszego zdrowia (patrz punkt 7),
  • zakres ochrony musi odpowiadać rodzajom aktywności, którą zamierzamy podejmować na urlopie (patrz punkt 8).

Dużo na ten temat pisaliśmy już wcześniej, więc polecamy Ci powrót do tego tekstu.

7. Czy zmiana klimatu nie zaostrzy chorób przewlekłych?

Wysokie temperatury, wilgotność powietrza, jet lag, a także wysokość nad poziomem morza w miejscu, w którym spędzamy urlop, może mieć wpływ na zaostrzenie przebiegu wielu chorób przewlekłych. Alergie, astma, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa czy nowotwory mogą spowodować konieczność hospitalizacji, a nawet operacji ratującej życie. Jeśli nasze ubezpieczenie turystyczne nie będzie rozszerzone o ochronę na wypadek następstw chorób przewlekłych, zakład ubezpieczeń nie będzie miał możliwości sfinansować powstałych w ten sposób kosztów. Dlatego jeśli cierpisz na jakąkolwiek chorobę przewlekłą, uwzględnij to wybierając ubezpieczenie turystyczne!

8. Jakie sporty zamierzasz uprawiać?

Zanim wykupisz ubezpieczenie turystyczne zastanów się także, jakie sporty zamierzasz uprawiać? To ważne, bo ubezpieczyciele rozróżniają trzy rodzaje sportów, z którymi związany jest inny poziom ochrony ubezpieczeniowej: sporty amatorskie, sporty wysokiego ryzyka, sporty ekstremalne oraz zawodowe uprawianie sportu. W przypadku sportów amatorskich nie ma konieczności opłacania podwyższonej składki, a więc mieszczą się one w zakresie podstawowych wersji polis turystycznych. Uprawianie sportów wysokiego ryzyka oraz ekstremalnych wiąże się z koniecznością rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej. Warto więc o tym pomyśleć już na etapie przygotowania do wyjazdu.

IKE a może IKZE?
Sprawdź co bardziej Ci pasuje!
Załóż konto

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
para na wakacjach

Podróż dookoła świata – ile kosztuje, jakie ubezpieczenie wybrać?

Lubisz przygody i chcesz zwiedzać nawet najbardziej odległe zakątki naszego globu? Wycieczka dookoła świata jest fascynująca, ale wymaga specjalnych przygotowań. Ile czasu zarezerwować na taką wyprawę? Czy lepiej skorzystać z oferty touroperatora, czy może zorganizować wyjazd na własną rękę? Jakie ubezpieczenie wybrać, by jak najlepiej zabezpieczyć siebie i swój majątek podczas podróży? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Czytaj dalej
Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę