UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Bezpieczne ferie w pigułce - 10 najważniejszych zasad

Sanki, łyżwy, narty, snowtubing, kuligi, wędrówki po górach, a nawet… żeglarstwo lodowe – lista zimowych aktywności jest bardzo długa. Ferie to czas odpoczynku i dobrej zabawy: dla dzieci, ale także ich rodziców. Co zrobić, żeby w tym czasie uniknąć chorób i kontuzji? Podpowiadamy, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich – nie tylko podczas ferii.

Niepokojące statystyki z sezonu zimowego 2017: wciąż zbyt dużo wypadków na stokach

Niestety, jak podaje TOPR, ubiegły rok był rekordowy pod względem wypadków na stokach narciarskich. Ratownicy w trakcie trwania ferii zimowych podjęli prawie 1,5 tysiąca akcji ratunkowych i interwencji[1]! Jak kończy się zimowe szaleństwo? Najpopularniejsze kontuzje to: złamane kończyny, rozcięte łuki brwiowe, stłuczenia i obicia. A przecież zimowe aktywności zapewniają nie tylko mnóstwo frajdy, ale mają dobroczynne skutki dla całego organizmu. Wyjście na sanki, łyżwy, a nawet zwykły spacer pomaga poprawić krążenie i dotlenić organizm. Po wysiłku fizycznym wzrasta produkcja białych krwinek odpowiedzialnych za ochronę przed drobnoustrojami. Aktywna zabawa na śniegu sprawia, że wydzielają się endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia.

Co zrobić, żeby dziecko przywiozło z ferii zimowych wyłącznie dobre wspomnienia? Porozmawiaj z nim o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. A może wspólnie weźmiecie udział w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy? Dzięki temu będziesz mieć pewność, że w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia Twoja pociecha będzie potrafiła właściwie zareagować.

Jak spędzić bezpiecznie ferie zimowe?

5 zasad dla dziecka…

1. Nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne!
Służby co roku ostrzegają, że nigdy nie możemy mówić o bezpiecznym lodzie. Na jego wytrzymałość wpływa rodzaj wód oraz temperatura powietrza. Warto wiedzieć, że lód nie wszędzie jest tej samej grubości – na środku jeziora jest cieńszy niż przy brzegach. Do jazdy na łyżwach nadają się wyłącznie sztuczne zbiorniki.

2. Nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu dróg i zbiorników wodnych.

3. Nie przebiegaj przez ulicę, a po zapadnięciu zmroku zawsze miej przy sobie odblask – dzięki temu będziesz widoczny na drodze.

4. Nie strącaj sopli zwisających z dachów lub drzew. Spadający sopel może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

5. Stosuj się do zakazów i nakazów opiekunów.
To bardzo ważne! Nie znikaj niespodziewanie z oczu rodzicom lub opiekunom, a jeżeli planujesz pójść do sklepu lub toalety, zgłoś taką potrzebę opiekunowi.

… i 5 zasad dla rodzica lub opiekuna

1. Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych zależy także od Ciebie! Sprawdź, czy organizator ma niezbędne zezwolenia i czy jest w stanie zapewnić dzieciom pomoc medyczną. Poproś odpowiednie służby o sprawdzenie, czy pojazd, którym będą podróżować dzieci, jest bezpieczny.

2. Nie dawaj dziecku na wyjazd wartościowych przedmiotów.

3. Poproś, aby dziecko zawsze miało przy sobie (w plecaku czy kieszeni) kartkę z imieniem i nazwiskiem, nazwą ośrodka, numerami kontaktowymi do rodziców i opiekunów oraz, jeżeli jest taka potrzeba, listą przyjmowanych przez nie leków.

4. Zapoznaj dziecko z zasadami pierwszej pomocy – na taką naukę nigdy nie jest zbyt wcześnie. Sprawdź, czy zna podstawowe numery alarmowe i czy wie, jak zachować się w sytuacji zagrożenia.

5. Pamiętaj o dodatkowym ubezpieczeniu dla dziecka.
 

Ubezpieczenie na ferie (i nie tylko) – jakie wybrać?

Chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko będzie miało zapewnioną ochronę nie tylko podczas zimowych aktywności? Warto pomyśleć o ubezpieczeniu, które będzie chronić je przez cały rok. Co daje dodatkowe świadczenie? Wybierając ubezpieczenie dziecka, masz pewność, że Twoja pociecha otrzyma niezbędną pomoc w razie wypadku lub poważnego zachorowania. Możesz liczyć na dostęp do bogatych świadczeń medycznych, konsultację z doświadczonymi lekarzami oraz rehabilitację, która pozwoli dziecku szybko wrócić do zdrowia. Ubezpieczenie dziecka  to doskonałe uzupełnienie NNW szkolnego. Ubezpieczeniem możesz objąć dzieci, które ukończyły 3. rok życia, ale nie skończyły jeszcze 18 lat.

Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych to priorytet każdego rodzica. Niezależnie od tego, czy dziecko spędza ferie w mieście, czy na dwutygodniowym szaleństwie na stoku, musimy zadbać o jego bezpieczeństwo.
 


[1] http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,23075972,ratownicy-topr-podsumowuja-ferie-1495-wypadkow-na-stokach.html.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Co to jest i co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne?

Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznego niemal połowa Polaków planowała wyjazdy wakacyjne, choć niekoniecznie dalekie. Kantar Public wskazał, że 23 proc. respondentów zamierzało wypocząć w Polsce, a 6 proc. wyjechać za granicę. W ramach przygotowywania się do wakacyjnych wojaży warto zastanowić się nad bezpieczeństwem – swoim i współtowarzyszy podróży. W UNIQA mamy dla ciebie odpowiednią ofertę!

Czytaj dalej

Planujesz podróż samochodem po Europie? Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym na wakacje autem!

Wyjazd na urlop własnym samochodem zapewnia niezależność i daje możliwość szybkiego przemieszczania się. Jeśli lubisz podróżować autem, być może dobrym pomysłem dla Ciebie będzie road trip po Starym Kontynencie, czyli po prostu wycieczka po Europie samochodem. Zanim jednak rozpoczniesz taką wyprawę, dowiedz się o czym pamiętać i co zabrać w podróż.

Czytaj dalej

Planowanie wakacji – o czym warto pamiętać?

Wakacje to zaraz po Świętach Bożego Narodzenia najbardziej wyczekiwany czas w roku. Dzieci mogą wyjechać do dziadków, a dorośli rano dłużej pospać (ponieważ nie muszą wozić najmłodszych do szkoły czy przedszkola). Aby wakacje dawały radość, warto je dobrze zaplanować. Od czego zacząć ten proces?

Czytaj dalej

Jakie ubezpieczenie turystyczne wykupić na podróż?

Coraz więcej polskich turystów jest świadomych różnego rodzaju ryzyka podczas zagranicznego urlopu. Osoby, które planują wakacyjny wyjazd, często mają dylemat, jakie ubezpieczenie turystyczne wykupić, by cieszyć się bezpieczeństwem i maksymalnym komfortem podróżowania. Jakie ubezpieczenie turystyczne zapewni nam optymalną ochronę podczas wczasów – komercyjna polisa czy bezpłatna karta EKUZ? Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając dodatkowe ubezpieczenie na wakacje?

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę