UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Pierwszy raz na nartach? Jak wybrać stok i jak sprawdzić szkółkę narciarską?

Instytut Badawczy IPC już kilka lat temu informował, że ponad 23 proc. Polaków deklaruje, że potrafi jeździć na nartach lub na snowboardzie. Popularność sportów zimowych rośnie z roku na rok, a na stokach przybywa nowych narciarzy – dzieci i dorosłych. Jeśli i Ty chcesz do nich dołączyć, zobacz, jak zorganizować swój „pierwszy raz na nartach”. Gdzie pojechać? Wybrać stok w Polsce czy może jechać w Alpy? Zobacz nasze porady dla początkujących narciarzy!

narciarz zjeżdżający ze stoku

Gdzie jechać na pierwszy wyjazd na narty? Który stok wybrać?

Miejsce, do którego udasz się na swój pierwszy wyjazd narciarski, uzależnione jest przede wszystkim od tego, jakim budżetem dysponujesz. Oczywiście na stokach we Francji czy w Szwajcarii panują doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Są tam szkółki narciarskie, ośle łączki dla początkujących i znakomicie wyposażone wypożyczalnie sprzętu. Jednak i w Polsce znajdziesz miejsca z dużą ilością łagodnych, prostych tras zjazdowych, np. w Zieleńcu, Bukowinie Tatrzańskiej czy w Istebnej i Białce Tatrzańskiej.

Wyposażenie dla początkujących narciarzy – narty, gogle, kask, bielizna i buty narciarskie

Na dobry początek przy planowaniu wyjazdu na narty trzeba nie tylko wybrać odpowiedni kierunek, ale też zadbać o właściwie wyposażenie dla początkujących i nie tylko. Potrzebne będą Ci:

  • buty narciarskie,
  • narty,
  • kijki,
  • kask i gogle,
  • kurtka i spodnie narciarskie,
  • bielizna termiczna.

To absolutny must have przy takich wyjazdach. Musisz mieć na czym jeździć – narty dopasuj przede wszystkim do swojego wzrostu. Początkujący powinni wybierać takie, które będą o 10-15 cm krótsze, niż wynosi ich wzrost. Jeśli więc masz 185 cm wzrostu, Twoje narty powinny mieć w granicach 170-175 cm długości. Istotne jest również, z jakim typem takich rozwiązań masz do czynienia. Najlepiej, aby młodzi narciarze wybrali tzw. miękkie narty, które „wybaczają błędy” początkujących związane z niedostatkami technicznymi. Łatwiej się prowadzą i po prostu mniej trudności powoduje nauka jazdy. Doświadczeni narciarze spokojnie mogą zdecydować się na twarde narty. W każdym przypadku powinny być naostrzone i nasmarowane – najlepiej w serwisie, gdzie wykwalifikowany personel wykona takie prace, a także doradzi Ci, które rozwiązania będą dla Ciebie najlepsze.

Wielu twierdzi, że kijki do nart nie są niezbędne, ale początkujący z pewnością będą ich używać chociażby przy pokonywaniu zakrętów czy przy korzystaniu z wyciągów narciarskich.

Buty narciarskie muszą być dopasowane do rozmiaru obuwia, ale w ten sposób, że powinien pozostawać w nich luz – 0,5 do 1 cm. Warto zmierzyć stopę czy też wkładkę butów, których używasz na co dzień, a następnie dodać do wyniku około 1 cm. Warto wybrać dla początkującego narciarza buty z miękkim flexem, o twardości 60/80. Obuwie powinno być bezdyskusyjnie dopasowane do nart – musi być kompatybilne z wiązaniami, czyli mechanizmem w nartach, do którego będzie wpinane.

Co prawda osoby dorosłe nie muszą jeszcze w Polsce jeździć w kasku na nartach, ale szusowanie bez jest ryzykowne. Warto zadbać o własne bezpieczeństwo i wybrać dla siebie kask narciarski, który powinien być dopasowany pod kątem rozmiaru do obwodu głowy. Zmierz ją centymetrem, zaczynając od łuku brwiowego, nad uszami i dalej w najszerszym miejscu głowy. Możesz przy tym zdecydować się na kask:

  • z pełną osłoną,
  • z niepełną osłoną,
  • ze zintegrowaną szybą.

Powinien on być wygodny, dobrze przylegać do głowy, nie być zbyt luźny, ale też nie może Cię uciskać. Dobrze, jeśli ma sprzączkę podtrzymującą gogle i system wentylacji. Do kasku dopasujesz najlepiej takie gogle, które gwarantują szeroki kąt widzenia i nie parują. Dobrym wyborem będzie kask narciarski z certyfikatem, który z pewnością będzie spełniał wymagane normy.

Na narty ubierz się ciepło i wygodnie. Możesz wybrać bieliznę termiczną (termoaktywną), która pozwala skórze oddychać, ale nie dopuszcza do wychłodzenia organizmu. Potrzebna Ci kurtka narciarska, nieprzemakalne spodnie i rękawice, ponieważ to właśnie ręce są mocno narażone na wychłodzenie. Włóż też komin lub kominiarkę zasłaniającą nos. Skarpety zastąp podkolanówkami, by było Ci ciepło. Pod kurtką powinieneś mieć jeszcze polar, a pod spodniami np. getry. Taka odzież powinna zapewnić Ci swobodę ruchów podczas zjazdów, a jednocześnie ciepło.

Wypożyczyć sprzęt czy kupić?

Jeśli jesteś amatorem, początkującym, który jeszcze nigdy nie miał na sobie nart, to dyskusyjne będzie to, czy warto kupować pełne wyposażenie. Pociąga to za sobą dość wysokie koszty, a niestety może się okazać i tak, że ten sport nie będzie Ci się podobał. Pozostaniesz z masą sprzętu, który co najwyżej będziesz mógł sprzedać.

Być może lepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie wypożyczenie np. nart z butami oraz kasku. Doświadczona obsługa w wypożyczalni dobierze dla Ciebie odpowiedni sprzęt – narty, buty i kije. Możesz w ten sposób wypróbować różne rodzaje nart i wybrać najlepsze dla siebie. W kurortach w górach, na stokach znajdują się zwykle wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i punkty serwisowe handlujące używanym sprzętem. Warto sprawdzić ich ofertę.

Jak wybrać naukę jazdy na nartach?

Kiedy planujesz swój pierwszy raz na nartach, zdaj się na wiedzę i umiejętności wykwalifikowanych instruktorów w szkółkach narciarskich, jakie znajdują się właściwie we wszystkich popularnych ośrodkach w górach. Wykup co najmniej kilka lekcji od doświadczonych trenerów, którzy wprowadzą Cię w arkany tego sportu i pokażą, jak pod względem technicznym wygląda ta aktywność. Łatwiej Ci będzie opanować umiejętności i zdobyć informacje, o jakich powinien wiedzieć początkujący narciarz. Wydatek na szkółkę jazdy jest inwestycją we własne zdrowie i umiejętności. Może być pierwszym krokiem do tego, by naprawdę zacząć przygodę z nartami.

Czy wykupić skipass?

Skipass podczas wyjazdów na narty czy snowboard to doskonały wybór. To zbliżeniowa karta identyfikacyjna, która pozwala na korzystanie z wyciągów i kolejek w ośrodkach narciarskich. Jeśli jednak dopiero się uczysz, być może nie warto wykupywać skipassu na dłużej, a jedynie np. na jeden dzień. Pakiet skipassów na dłuższy czas to dobry pomysł, kiedy jeździsz już na nartach i rzeczywiście skorzystasz z wielu wyciągów podczas wyjazdu.

Pierwszy raz na nartach na stoku – o czym warto pamiętać?

Wyjazd na narty zarezerwowany? Walizka spakowana? Sprzęt wybrany? To w drogę! Jednak jest jeszcze parę ważnych kwestii, o których warto pamiętać, planując pierwszy wyjazd. Przede wszystkim o przygotowaniu kondycyjnym, fizycznym. Można poćwiczyć przed wyjazdem na siłowni. Dobrym pomysłem jest odbycie kilku treningów na basenie czy nawet zwykłe maszerowanie czy ćwiczenia na rowerku stacjonarnym.

Kiedy już będziesz na miejscu, na stoku, nie pomijaj rozgrzewki. Dzięki niej Twoje mięśnie będą przygotowane do większego wysiłku, a Ty nie nabawisz się bolesnych zakwasów czy kontuzji, która zepsuje Ci cały wyjazd i zrazi do nart.

Prócz tego zadbaj o ubezpieczenie na wyjazd na narty. Narciarstwo jest sportem wysoko kontuzyjnym. Nietrudno o wypadki na stoku, także nie z Twojej winy. Ubezpieczenie dla narciarzy, obejmujące np. NNW, OC sportowe, ubezpieczenie sprzętu narciarskiego, na pewno się przyda. Kupisz je UNIQA.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Gdzie jechać na narty w Polsce i za granicę? Zobacz 10 najlepszych ośrodków narciarskich za granicą i najlepsze miejsca na narty w Polsce

Okres zimowy sprzyja wypoczynkowi w górach i korzystaniu z uroków ośrodków narciarskich. Jeśli jesteś miłośnikiem sportów zimowych - jeździsz na nartach, snowboardzie czy chociaż na sankach, wybierz się do najlepszych kurortów zimowych w kraju i za granicą. Gdzie jechać? Które ośrodki narciarskie w Polsce lub za granicą mają najlepszą ofertę dla narciarzy?

Czytaj dalej

Gdzie jechać na narty w Polsce i za granicę? Zobacz 10 najlepszych ośrodków narciarskich za granicą i najlepsze miejsca na narty w Polsce

Okres zimowy sprzyja wypoczynkowi w górach i korzystaniu z uroków ośrodków narciarskich. Jeśli jesteś miłośnikiem sportów zimowych - jeździsz na nartach, snowboardzie czy chociaż na sankach, wybierz się do najlepszych kurortów zimowych w kraju i za granicą. Gdzie jechać? Które ośrodki narciarskie w Polsce lub za granicą mają najlepszą ofertę dla narciarzy?

Czytaj dalej

Typowe wypadki na stoku narciarskim - jakie zdarzają się najczęściej na nartach i snowboardzie?

Wyjazd na narty to znakomity sposób na aktywny wypoczynek w górach. Jednak trzeba liczyć się z tym, że może dojść do wypadku przy zjazdach ze stoku na nartach czy snowboardzie. Jakie urazy zdarzają się najczęściej? Jak się przed nimi ustrzec?

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę