Tymczasowy numer Centrum Alarmowego UNIQA (dotyczy tylko ubezpieczeń turystycznych)

 +48 22 749 97 67 

UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Rynek pierwotny czy wtórny – które mieszkanie wybrać?

Wybierając mieszkanie mamy dwie opcje – rynek pierwotny oraz rynek wtórny. Przeglądając oferty mieszkań na sprzedaż decydujemy więc między mieszkaniami nowymi z rynku pierwotnego, które nie były wcześniej zamieszkane oraz tymi z rynku wtórnego, czyli po prostu „używanymi”. Wady i zalety zobaczymy w każdym z nich, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto bliżej przyjrzeć się różnicom.

nowe mieszkanie

Co to jest rynek pierwotny?

Mieszkanie z rynku pierwotnego to nic innego, jak zupełnie nowy lokal, który dostępny jest w sprzedaży po raz pierwszy w historii jego istnienia. Może to być mieszkanie już wybudowane, jak również to w trakcie realizacji. Decydując się na rynek pierwotny zawsze jednak mamy pewność, że nikt przed nami w nim nie zamieszkiwał.

Decydując się na rynek pierwotny zwykle podpisujemy umowę z deweloperem lub spółdzielnią mieszkaniową. W zależności od tego, na jakim etapie jest budowa lokalu z rynku pierwotnego możemy zdecydować się na:  

  • mieszkanie w trakcie budowy – od momentu decyzji o jego kupnie musimy poczekać na ukończenie budowy od kilku tygodni do nawet wielu miesięcy;
  • mieszkanie w stanie deweloperskim – jest to lokal mieszkalny, który wymaga gruntownego wykończenia;
  • mieszkanie wykończone – niektórzy deweloperzy decydują się na wykończenie mieszkania i uzyskanie pozwolenia na zamieszkanie, po czym je sprzedają. 

Kiedy wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego – zalety

Nowa nieruchomość łączy się z byciem pierwszym właścicielem danego mieszkania. Decydując się na rynek pierwotny mamy więc pewność, że nikt przed nami nie zamieszkiwał lokalu. Fakt ten wpływa przede wszystkim na samozadowolenie mieszkańców, którzy uznają takie mieszkanie za całkowicie indywidualną własność. Poza tym, nie trzeba się martwić tym, że instalacja hydrauliczna czy kanalizacyjna jest już na tyle zużyta, że będzie należało ją w krótkim czasie wymienić i ponieść w związku z tym niemałe koszty. Zasadniczo w wielu przypadkach motywacją do zakupu mieszkania z rynku pierwotnego i zaakceptowania wyższych kosztów nabycia nieruchomości jest to, że dzięki takiej inwestycji otrzymujemy niezamieszkałe dotąd przez nikogo mieszkanie, które będziemy mogli zaaranżować w sposób absolutnie dowolny.

Co prawda pojawiają się w związku z tym kolejne koszty związane z wykończeniem wnętrza, kupnem mebli i sprzętów RTV i AGD oraz elementów dekoracyjnych, które mogą wchodzić w cenę mieszkania z rynku wtórnego. Kupno pustego lokalu ma też swoje zalety – nie trzeba troszczyć się o to, by wyrzucić te części wyposażenia, które się nam nie podobają i które nie pasują do planowanej aranżacji pomieszczeń. Wyższa cena za mieszkanie zostaje wynagrodzona poczuciem pewności, że wszystko jest nowe i w doskonałym stanie technicznym.

Nowe mieszkania są zwykle budowane zgodnie z aktualnymi trendami. Dzięki temu znacznie łatwiej znaleźć lokal odpowiadający wymaganiom danej rodziny, zwłaszcza w przypadku osób młodych. Mieszkania z rynku pierwotnego, w odróżnieniu od wtórnego, zwykle posiadają duże okna, czy nowoczesne rozwiązania, takie jaka garderoba, łazienka łączona z sypialnią, czy dodatkowa spiżarnia. Nowe budynki mieszkalne często posiadają także wydzielone miejsca na parkingach podziemnych lub funkcjonalne windy.

Poza dużym wyborem w aspekcie architektonicznym warto wspomnieć, że nowe mieszkania zwykle są bardziej dopracowane, niż te budowane wiele lat temu. Dbałość o detale, zarówno w mieszkaniu, jak i na zewnątrz budynków, przekłada się na większe zadowolenie z zamieszkiwanego mieszkania.  

Wady mieszkań z rynku pierwotnego 

Mieszkania z rynku pierwotnego są zwykle znacznie droższe od tych z rynku wtórnego. Z tego powodu, nie każdego stać na nowy lokal. Ponadto, niewykończone mieszkanie dla niektórych inwestorów okazuje się zbędnym problemem. Wielu z nas woli od razu wprowadzić się do kupionego mieszkania, nie czekając na jego wykończenie.

Mniejsza dostępność mieszkań z rynku pierwotnego jest dla wielu sporą przeszkodą. Zdarza się, że na mieszkanie w wybranej lokalizacji musimy czekać nawet wiele miesięcy. Osoby, którym zależy na mieszkaniu z rynku pierwotnego i jednocześnie na dogodnej lokalizacji w centrum miasta, mogą nie znaleźć odpowiedniego lokalu. Wszystko dlatego, że na zagospodarowanych terenach brakuje miejsca na postawienie nowych budynków mieszkalnych. 

Również pod względem infrastruktury otaczającej nowe budynki wiele osób dopatruje się wad. Mowa przede wszystkim o sklepach, przedszkolach i placówkach medycznych, których jest niewiele na nowych osiedlach. Także roślinność wokół mieszkań z rynku pierwotnego jest jeszcze nierozwinięta, co przekłada się na mniejszą atrakcyjność wizualną.     

Rynek wtórny – co to jest?

Rynek wtórny obejmuje nieruchomości, które były już użytkowane. Nie ma znaczenia, czy mieszkanie posiadało wcześniej jednego, czy kilku właścicieli. Jako mieszkanie z rynku wtórnego określa się każdy lokal, wobec którego podpisywano wcześniej akt notarialny.

Mieszkania z rynku wtórnego najczęściej oferowane są przez biura nieruchomości, a także bezpośrednio przez ich wcześniejszych właścicieli. Są to lokale, które ze względu na wcześniejsze użytkowanie najczęściej są wykończone, jednak mogą wymagać remontu oraz prac polegających na ich przystosowaniu do indywidualnych potrzeb.  

Zalety i wady mieszkania z rynku wtórnego

Mieszkania z rynku wtórnego są często wybierane przede wszystkim ze względu na ich niższą cenę, nawet o 5-10% i więcej w porównaniu do rynku pierwotnego. Kwota zaoszczędzona na mieszkaniu z rynku wtórnego często okazuje się więc spora, a tym samym jest to rynek dostępny dla większości Polaków. Warto jednak pamiętać, że decydując się na rynek wtórny zwykle musimy liczyć się kosztami prowizji dla biura nieruchomości (ok. 3% wartości mieszkania) oraz z podatkiem PCC (ok. 2%).

Kolejną, bardzo istotną zaletą rynku wtórnego jest duża dostępność mieszkań oraz swoboda w doborze lokalizacji. Mieszkania z rynku wtórnego znajdują się niemal na wszędzie, w tym w centrum miast i przy ruchliwych, zagospodarowanych dzielnicach. Z tego też powodu na rynek wtórny często decydują się osoby, którym zależy na lokalizacji w pobliżu miejsca pracy, czy uczelni.  

Wiele mieszkań z rynku wtórnego jest po remoncie, dzięki czemu niemal od razu po podpisaniu aktu notarialnego możemy się wprowadzić. Z kolei w przypadku konieczności przeprowadzenia remontu we własnym zakresie zwykle możemy liczyć na jeszcze niższą kwotę zakupu. 

Rynek pierwotny czy wtórny – najważniejsze różnice przy wykończeniu i remoncie  

Warto pamiętać, że mieszkanie z rynku wtórnego zwykle wymaga odświeżenia, a niekiedy kompleksowego remontu. Natomiast decydując się na rynek pierwotny zwykle to w naszym zakresie leży jego wykończenie. Co jest bardziej opłacalne? Lepiej wybrać rynek pierwotny, czy wtórny? 

Koszt remontu mieszkania z rynku wtórnego zależy od stanu lokalu. Warto mieć na uwadze, że remont często generuje większe koszty, niż jedynie wykończenie. W rachunkach należy pamiętać o wydatkach, jakie poniesiemy na usunięcie starych elementów, czy instalacji przeznaczonych do wymiany. Dopiero po likwidacji starych i zbędnych elementów mieszkania będziemy mogli przystąpić do przystosowania go do naszych potrzeb. 

Nowe mieszkanie z rynku pierwotnego nie wymaga natomiast żadnych napraw, czy przeróbek. Jedyne, co musimy zrobić, to wykończyć i udekorować pomieszczenia zgodnie z naszymi preferencjami. Ostateczny wybór zależy więc przede wszystkim od naszej zdolności finansowej oraz indywidualnych potrzeb swoich, oraz rodziny. Niezależnie od wybranego rynku, miejsce zamieszkania jest zawsze dużą inwestycją, dlatego warto zdecydować się na dobre ubezpieczenie mieszkania, które zabezpieczy nasz dobytek na wypadek szkody. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
zwrot z inwestycji w nieruchomość

Rentowność nieruchomości - jak ją obliczyć?

Kupno nieruchomości z przeznaczeniem na wynajem to świetna inwestycja, która może przynieść wysoki, comiesięczny dochód. Tylko czy inwestowanie w mieszkanie na wynajem rzeczywiście się opłaca? Jak obliczyć rentowność nieruchomości? W poniższym artykule przedstawiamy kilka pomocnych wskazówek.

Czytaj dalej
budowa mieszkań ceny

Jakie czynniki wpływają na ceny mieszkań w Polsce? Najnowsze dane dotyczące rynku pierwotnego i wtórnego na 2023 rok

Z analiz rynkowych dowiadujemy się, że ceny nieruchomości mieszkalnych w naszym kraju osiągnęły rekordowo wysoki poziom. Dlaczego? Jakie czynniki mają wpływ na to, ile kosztują mieszkania w Polsce w 2023 roku?

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę