Twoje mienie zostało uszkodzone w wyniku deszczów nawalnych lub powodzi? Sprawdź, jakie kroki podjąć w pierwszej kolejności i jak zgłosić szkodę. 

Szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Ruchomości domowe – co wchodzi w ich skład?

Polisy mogą obejmować tylko elementy stałe mieszkania, ale także wybrane ruchomości domowe znajdujące się w danej nieruchomości objętej ubezpieczeniem. Pakiet z większymi możliwościami wiąże się także z wyższą ceną, jednak ubezpieczenie ruchomości domowych jest trafnym wyborem. Zobacz, czym są takie przedmioty i na czym polega ubezpieczenie mienia ruchomego.

CZYM SĄ STAŁE ELEMENTY MIESZKANIA?

Podstawowa polisa mieszkaniowa najczęściej obejmuje elementy stałe, czyli wszystko to, czego nie możemy przenieść, takie jak mury. Do elementów stałych zalicza się także wyposażenie wbudowane na stałe, czyli takie, którego nie możemy zdemontować bez użycia narzędzi.

Ubezpieczenie mieszkania lub domu może więc obejmować elementy stałe, takie jak np.:

  • meble w zabudowie;
  • armatura sanitarna;
  • brodzik, wanna, umywalka, bidet, kabina prysznicowa;
  • okna wraz z szybami;
  • drzwi i futryny;
  • tynki, farba, powłoki dekoracyjne;
  • podwieszane sufity;
  • podłogi, schody, balustrady;
  • przedmioty grzewcze, np. grzejniki, piece, kominki;
  • instalacja domowa, m.in. grzewcza, klimatyzacyjna, alarmowa.

CZYM SĄ RUCHOMOŚCI DOMOWE, TZW. MIENIE RUCHOME

Pojęciem ruchomości domowych określa się wszelkie elementy, które nie są na stałe zamontowane w domu lub mieszkaniu, a ich przeniesienie nie wymaga użycia żadnych narzędzi. Można je wynieść, przenieść, przestawić. Mogą to być zarówno duże sprzęty AGD i RTV, jak i przedmioty o niewielkich gabarytach, m.in.:

  • telewizory, kina domowe;
  • sprzęty kuchenne wolnostojące;
  • komputery i sprzęt komputerowy;
  • narzędzia;
  • sprzęt fotograficzny i muzyczny.

Ruchomości domowe to także przedmioty codziennego użytku, rzeczy osobiste, niekoniecznie stanowiące element wyposażenia lub dekoracji. To przedmioty należące do zawierającego polisę a także domowników. Ubezpieczenie mienia ruchomego może więc obejmować także odzież, obuwie, biżuterię, książki, zastawę stołową, sztućce czy dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie. Warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) aby sprawdzić, jaki jest zakres ochrony w ubezpieczeniu nieruchomości murów i elementów stałych.

JAKIE RUCHOMOŚCI DOMOWE MOŻEMY UBEZPIECZYĆ? JAK UBEZPIECZYĆ RUCHOMOŚCI DOMOWE?

Podstawowa polisa nie obejmuje ruchomości domowych. Jeśli zależy nam na ochronie wartościowych przedmiotów, należy wykupić rozszerzenie. W UNIQA można nawet zdecydować się na ubezpieczenie zwierząt domowych, ale i cennych rzeczy znajdujących się w mieszkaniu. Warto dobrać do swoich potrzeb odpowiednią ochronę ruchomości domowych i ubezpieczyć na kwotę odpowiadającą wartości mienia.

Informacje na temat tego, które przedmioty są zaliczane do ruchomości domowych, a co uznawane jest za elementy stałe w lokalu, znajdują się zwykle w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Warto zaznaczyć, że niektóre przedmioty określone są jako ruchomości wyłączone z polisy, czyli takie, których ona nie uwzględnia.

UBEZPIECZENIE RUCHOMOŚCI – OD JAKICH ZDARZEŃ I RYZYK?

Dodatkowe opcje w polisie często kojarzą się ze zbędnymi wydatkami. Tymczasem każdy jest narażony na rozmaite zdarzenia, których konsekwencją jest zniszczenie mienia ruchomego. Co więcej, wypadki dotyczące ruchomości domowych przytrafiają się znacznie częściej niż szkody objęte podstawową polisą.

Ruchomości domowe stanowią elementy najbardziej narażone na kradzież czy akty wandalizmu. Natomiast w przypadku pożaru czy powodzi często dochodzi do zniszczenia całego mienia ruchomego. W zależności od potrzeb oraz szacowanej wartości przedmiotów możemy ubezpieczyć się od wybranych zdarzeń lub zdecydować się na polisę od wszystkich ryzyk.

Ruchomości domowe najbardziej narażone są na ryzyka, takie jak:

  • kradzież z włamaniem;
  • rabunek;
  • akty dewastacji i wandalizmu;
  • zdarzenia losowe, np. zalanie, pożar;
  • przepięcie, co dotyczy głównie sprzętu elektronicznego;
  • zniszczenia powstałe podczas akcji ratowniczej;
  • stłuczenie elementów szklanych.

JAK OBLICZYĆ WARTOŚĆ RUCHOMOŚCI DOMOWYCH? NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Aby ubezpieczyć ruchomości domowe, konieczna jest szczegółowa wycena przedmiotów, które mają zostać uwzględnione w polisie. Warto zaznaczyć, że zaniżanie lub zawyżanie wartości posiadanych przedmiotów jest dla nas niekorzystne.

Zaniżenie wartości oznacza uzyskanie niższego odszkodowania na wypadek szkody. Natomiast zawyżenie ich wartości spowoduje wzrost składki ubezpieczeniowej, co również nie jest opłacalne. Wycena ruchomości w mieszkaniu powinna być dokładna. Należy sporządzić dokładną listę dóbr, a ich wartość ocenić na podstawie np. aktualnych cen na rynku wtórnym.

Warto sporządzić spis mienia oraz jego wartości, ab po dokonaniu obliczeń uzyskać sumę ubezpieczenia. W razie gdy ruchomości szacujemy na kwoty rzędu kilkuset tysięcy, często konieczne jest przekazanie ubezpieczycielowi fotografii ilustrujących dane przedmioty. Natomiast w przypadku dzieł sztuki, antyków czy zbiorów kolekcjonerskich, zwykle wymaga się posiadania certyfikatów autentyczności i wyceny rzeczoznawcy.

RUCHOMOŚCI DOMOWE - WARTOŚĆ RZECZYWISTA, ODTWORZENIOWA I RYNKOWA - ILE KOSZTUJE UBEZPIECZENIE RUCHOMOŚCI DOMOWYCH?

Przy wycenie ruchomości domowych warto pamiętać, że szacowana wysokość odszkodowania może opierać się o wartość rzeczywistą, odtworzeniową oraz rynkową. W zależności od polisy różnica między dostępnymi wariantami polega nie tylko na wysokości składki, lecz także na tym, jaką kwotę odzyskamy po stracie ruchomości.

Wartość rynkową jest spotykana najrzadziej w przypadku ubezpieczenia mieszkania i wchodzących w jego skład ruchomości domowych. Określa, jaką kwotę uzyskalibyśmy za sprzedaż mieszkania w danym momencie. Wartość rynkowa jest więc ryzykowna, ponieważ ceny mogą znacznie różnić się od kwoty wydanej. Dotyczy ona tylko mieszkania oraz dzieł sztuki.

Odszkodowanie ruchomości częściej szacuje się na podstawie wartości odtworzeniowej. Wówczas wysokość świadczenia pozwala na pokrycie szkód, które ponieśliśmy w wyniku zdarzenia losowego lub kradzieży. W praktyce oznacza to, że kwota uzyskana z odszkodowania powinna wystarczyć, np. na zakup zniszczonych sprzętów, przy czym muszą posiadać takie same lub zbliżone parametry, jak przedmioty, które uległy szkodzie. Pamiętajmy, że odszkodowanie służy do pokrycia szkód lub zwrotu części wartości naszego mienia. Nie możemy natomiast wzbogacić się na jego uzyskaniu.

Wybierając polisę, spotykamy się również z pojęciem wartości rzeczywistej mienia. W tym przypadku wysokość odszkodowania ustala się nie na podstawie ceny, jaką musimy wydać na zakup nowych przedmiotów czy remont mieszkania, ale na podstawie wartości danego mienia w momencie zniszczenia. Uwzględnia się więc naturalne zużycie.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
telewizor w salonie

Przedłużona gwarancja sprzętu domowego – jak działa, czy warto?

Kupując sprzęt, z pewnością zakładasz, że będzie ci on służyć niezawodnie przez wiele lat. Otrzymasz na niego gwarancję i w tym okresie ewentualne usterki zostaną usunięte bez dodatkowych opłat. Często producent sprzętu daje możliwość wydłużenia tego okresu, dzięki czemu przez dłuższy czas będziesz zwolniony z kosztów naprawy sprzętu w serwisach. Czy warto skorzystać z tej propozycji? Jak działa przedłużona gwarancja?

Czytaj dalej
domek letniskowy

Ubezpieczenie domku letniskowego – cena, zakres

Poza ubezpieczeniem mieszkania lub domu bardzo często decydujemy się na rozszerzenie polisy o inne obiekty będące w naszym posiadaniu. Ochronie może podlegać również altana na działce czy domki wypoczynkowe, przy czym to właśnie te drugie bywają najbardziej narażone na szkody. Zobacz, na czym polega ubezpieczenie domku letniskowego, jakie elementy uwzględnia, a co wyklucza się przy odszkodowaniu z tytułu ubezpieczonego obiektu?

Czytaj dalej

Ubezpieczenie mienia od wszystkich ryzyk — co obejmuje?

Ubezpieczenie mienia to dodatkowe zabezpieczenie dla osoby prywatnej lub firmy. Polisa może dotyczyć domu, mieszkania lub lokalu użytkowego, a także innych dóbr materialnych wchodzących w skład nieruchomości. Zakres zależy natomiast od umowy. Zobacz, od jakich zdarzeń możesz ubezpieczyć swój majątek!

Czytaj dalej
zalane mieszkanie

Zalanie mieszkania – co robić, gdy sąsiad zalał Twoje mieszkanie? Gdzie zgłosić szkodę i jak uzyskać odszkodowanie?

Zalanie mieszkania przez sąsiada mieszkającego na wyższej kondygnacji to częste zdarzenie, które może wyrządzić wiele szkód. W rzeczywistości jednak wina nie zawsze spoczywa na tej osobie, ponieważ przyczyną usterki mogą być błędy instalacyjne. Wówczas zalanie mieszkania może wynikać z winy spółdzielni. Niejednokrotnie do takich zdarzeń dochodzi także przez awarię sprzętów domowych. Zobacz, co zrobić w takiej sytuacji i jak przebiega procedura uzyskania odszkodowania po zalaniu mieszkania.

Czytaj dalej
urządzenie nowego mieszkania

Urządzanie mieszkania – jak urządzić nowoczesne wnętrze?

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym najczęściej oznacza zakup od dewelopera. Mieszkanie w stanie deweloperskim zazwyczaj nie nadaje się do zamieszkania od razu. Należy przygotować się na kompleksowe i kosztowne wykańczanie takiego mieszkania. Jeśli kompletnie nie wiesz, od czego zacząć urządzanie mieszkania w stanie deweloperskim, skorzystaj z naszych porad dotyczących planowania prac oraz sporządzenia kosztorysu wykończenia mieszkania.

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę