Zaloguj
Jakie szkody pokrywa ubezpieczenie od huraganu

Jakie szkody pokrywa ubezpieczenie od huraganu? Kiedy możesz liczyć na odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości?

W Polsce od kilku lat coraz częściej dochodzi do ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak burze, huraganowe wiatry, orkany czy trąby powietrzne. Dynamiczne zmiany, alerty RCB o silnych wiatrach i informacje prasowe o potężnych wichurach o sile orkanu przetaczających się nad Polską powodują, że warto rozważyć możliwość ubezpieczenia domu od huraganów. Jak to zrobić? Sprawdź, jakie szkody może pokrywać ubezpieczenie nieruchomości od takiego zjawiska losowego.

Niebezpieczeństwo związane z wiatrem – przed czym chronić swój majątek?

Alarmujące prognozy pogody co pewien czas przypominają, jak niszczycielskim żywiołem jest wiatr. Pod koniec 2024 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegał przed ryzykiem wystąpienia w całej Polsce wichury o sile orkanu, gdzie wiatr mógł w porywach wiać z prędkością ponad 120 km/h. Na Bałtyku z kolei mógł powstać potężny sztorm, a nadmorskie miejscowości były narażone na tzw. cofkę.

Nie ma wątpliwości, że zagrożenie ze strony huraganowego wiatru rzeczywiście istnieje. Może on powodować zerwanie dachu na budynkach mieszkalnych i gospodarczych, uszkodzenia konstrukcji domów, czy wybijanie szyb z okien. Szkody materialne powoduje zwykle wiatr wiejący powyżej 70 km/h. Masowe zniszczenia wywołują porywy przekraczające 120 km/h.

Ciekawostka

Najmocniejszy wiatr sztormowy, jaki kiedykolwiek odnotowano nad Polską, osiągał prędkość w porywach do ponad 160 km/h. Miało to miejsce w Gdańsku, w listopadzie 1964 roku.

Przy coraz częściej występujących wichurach i wietrze huraganowym, jak najbardziej uzasadnione jest zabezpieczenie przed takimi zjawiskami atmosferycznymi swoich domów i mieszkań. Jak to zrobić? Możesz wykupić odpowiednie ubezpieczenie nieruchomości.

Czy ubezpieczenie domu obejmuje ryzyko huraganów? Jak ubezpieczyciele definiują silny wiatr?

Podstawową ochronę przed żywiołami, czy też anomaliami pogodowymi gwarantuje nawet standardowe ubezpieczenie domu czy ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych. Najczęściej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia huragany, trąby powietrzne czy po prostu silny wiatr, wchodzą w zakres takich zdarzeń, czego przykładem jest polisa w UNIQA.

Uwaga!

W każdym przypadku sprawdź, czy rzeczywiście tak jest – zapoznaj się z ofertą ubezpieczyciela. Niewykluczone, że ochrona przed huraganem będzie świadczona dopiero w polisie z rozszerzeniem o ryzyka dodatkowe.

Zakres ochrony z ubezpieczenia domu lub mieszkania przed szkodami wywołanymi huraganem

Towarzystwa obejmują ubezpieczeniem od huraganu szkody powstałe w przypadku wiatru wiejącego z minimalną, założoną prędkością. Może się zdarzyć, że ubezpieczyciel uzna Twoje prawo do odszkodowania przy zgłoszonych szkodach, będących skutkami huraganu, jeśli w bezpośrednim sąsiedztwie wystąpiły także jego ślady.

Ubezpieczenie może dotyczyć elementów stałych, jak i ruchomości na wypadek huraganu, wichury czy trąby powietrznej. Zależy od rodzaju zawartej umowy ubezpieczeniowej. Szczególnym przykładem jest ubezpieczenie domu w budowie, kiedy to m.in. materiały budowlane składowane na placu budowy mogą być objęte ochroną z tytułu ubezpieczenia nieruchomości od porywistego wiatru. Towarzystwo wypłaca także odszkodowanie za szkody wywołane innymi zjawiskami pogodowymi, lodowymi, jak powódź, grad, nawalny deszcz, uderzenie pioruna czy zalanie.

Kiedy nie należy się odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości od huraganu?

W każdej polisie, również w ubezpieczeniu domu występują pewne ograniczenia i wyłączenia odpowiedzialności odszkodowawczej zakładu ubezpieczeń. Przede wszystkim w OWU należy sprawdzić, w jaki sposób definiowany jest huragan czy silny wiatr, który w istocie mu towarzyszy. Zwykle szkody wywołane przez porywy takiego wiatru zostaną objęte ochroną i firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie, jeśli wiało z prędkością wynoszącą np. od 15 m/s, co odpowiada około 54 km/h.

Sprawdź zatem, jaka wartość znajduje się przy definicji silnego wiatru. Ubezpieczyciel przy zgłoszeniu szkody z tytułu huraganu z pewnością sprawdzi, jak wiało w dniu zaistnienia zdarzenia. Istotna jest przy tym informacja udzielana przez IMGW, a jeśli taka nie istnieje dla danego terenu, ubezpieczyciel sam oceni sytuację na podstawie szkód wyrządzonych w okolicy. Jeśli okaże się, że tylko Twój dom ucierpiał w wyniku wiatru, może podważyć Twoje prawo do odszkodowania.

Co więcej, nie możesz liczyć na świadczenie z ubezpieczenia mienia, jeśli szkoda wiatrowa dotyczy:

  • Mienia znajdującego się na wolnym powietrzu, np. na tarasie czy balkonie, które nie zostało przez Ciebie odpowiednio zabezpieczone.
  • Mienia, które nie jest trwale związane z gruntem, np. garaż blaszany czy ażurowa altanka w ogrodzie.
  • Rażącego niedbalstwa ze strony ubezpieczonego – jeśli nie zabezpieczyłeś np. okien dachowych, czy zostawiłeś otwarte drzwi tarasowe, które uległy zniszczeniu w wyniku huraganu.
  • Elementów domu już uszkodzonych w wyniku eksploatacji, braku serwisowania czy przeprowadzenia bieżących napraw.
  • Samochodu, który został zniszczony na posesji przez powalone drzewo – szkody w pojazdach pokryć może ubezpieczenie komunikacyjne AC.

Jak się chronić przed huraganem? Nie tylko ubezpieczenie od wiatru, huraganu i trąby powietrznej

Anomalie pogodowe zdarzają się i zgodnie z przewidywaniami meteorologów będzie dochodziło do nich coraz częściej. Dlatego warto wiedzieć, jak chronić się przed huraganem. Po pierwsze, warto budować solidne domy, o konstrukcji trwałej na tyle, że nawet silne porywy wiatru jej nie uszkodzą. Nie można oszczędzać na więźbie dachowej czy jej pokryciu, ponieważ huragan może łatwo poderwać słabej jakości zadaszenie i spowodować szkody o dużej skali. Warto wiedzieć, z jakich materiałów korzystać i ile kosztuje mały dom wybudowany zgodnie z wytycznymi dotyczącymi ochrony przed wichurami.

Składka na ubezpieczenie od huraganu – ile kosztuje ubezpieczenie domu od wiatru?

Zasadniczo ochrona mienia przed skutkami zdarzeń losowych jest standardem w polisie domu lub mieszkania. Wysokość składki na ubezpieczenie zależy od wielkości nieruchomości, jej lokalizacji, jak i zakresu ochrony ubezpieczeniowej oraz wysokości sumy ubezpieczenia. Suma ta powinna odpowiadać realnej wartości nieruchomości z dnia podpisywania umowy, ponieważ tylko wtedy będzie ona w stanie zapewnić Ci świadczenie adekwatne do skali poniesionych szkód w wyniku np. huraganu.

Ilona Sonnenberg
Starsza Specjalistka ds. Rozwoju Produktów Komunikacyjnych UNIQA TU S.A.

Jest absolwentką Wydziału Ekonomiki Ubezpieczeń i Bankowości Akademii Finansów w Warszawie. Z rynkiem ubezpieczeniowym związana jest od 2004 roku. Swoją karierę zawodową zaczynała w TUiR Allianz Polska S.A., początkowo jako Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych. W latach 2010 – 2012 była pracownikiem w Centrali PZU S.A. W II połowie 2012 powróciła do TUiR Allianz Polska, gdzie do 2018 roku zarządzała Zespołem underwritingu. W lutym 2020 roku dołączyła do nowego projektu, którego efektem jest Beesafe Sp. z o.o., gdzie jak Ekspert ds. Produktu, odpowiadała za wdrożenie ubezpieczeń komunikacyjnych, mieszkaniowych oraz NNW Szkolnego. 1 lutego 2024 roku dołączyła do Uniqa TU S.A. do Działu Rozwoju Ubezpieczeń Komunikacyjnych obejmując stanowisko Starszej Specjalistki ds. Rozwoju Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować
Powalone drzewo na drodze w wyniku silnego wiatru

W Polsce zagrożenie huraganem czy trąbami powietrznymi jest znikome. Średnia roczna prędkość wiatru wynosi przeważnie w granicach 3-4 m/s, choć są…

Ilona Sonnenberg
Czytaj dalej

W mieszkaniach często trzymamy gotówkę, cenną biżuterię, drogie sprzęty i inne rzeczy, które mogą paść łupem złodzieja. W wyniku kradzieży możemy…

Marcin Błaszczak
Czytaj dalej

Z roku na rok zwiększa się procent Polaków, którzy kupują ubezpieczenia mieszkania. Jeszcze kilka lat temu z takiej ochrony korzystała połowa Polaków,…

Marcin Błaszczak
Czytaj dalej

Czas czytania:

Ubezpieczenie mieszkania

Już od 74 zł/rok!

Zniżka -15%

Udostępnij poradę

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat