UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie
domu i mieszkania

Już od 74 /rok!

15% zniżki
Nieruchomości
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Ceny mieszkań we Wrocławiu – spadają czy wzrastają?

Wrocław należy do najpiękniejszych polskich miast. Jest często wybierany przez studentów, a wielu Polaków przeprowadza się tam w poszukiwaniu pracy i lepszego miejsca do życia. Na jaki wydatek musisz się przygotować, jeśli chcesz kupić nieruchomość w tej miejscowości? Jakie są ceny mieszkań we Wrocławiu w poszczególnych dzielnicach?

wrocław

 Wrocław – czy warto tam zamieszkać?

 Wrocław położony jest nad Odrą i, co ciekawe, na jego terenie znajduje się 12 wysp. Mieszka tutaj ponad 640 tys. osób. Miasto słynie z parków i bulwarów nadodrzańskich. Niemal każda dzielnica daje możliwość wypoczynku na łonie natury. Od lat Wrocław zaliczany jest do miast, które zapewniają sprzyjające warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. W 2016 roku miejscowość nosiła prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Miasto było organizatorem wielu ważnych imprez sportowych np. Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. We Wrocławiu studiuje ponad 100 tys. żaków, a tutejsze uczelnie są zaliczane do najlepszych w Polsce.

Czy jednak Wrocław jest na pewno miejscem atrakcyjnym do życia? We wrześniu 2020 roku przeciętne wynagrodzenie brutto wynosiło w tym mieście 5514,14 zł, a stopa bezrobocia równa była 5,6 proc. Tymczasem w skali kraju wartości te osiągnęły odpowiednio 5371,56 zł i 6,1 proc. Zatem w stolicy województwa dolnośląskiego można było więcej zarobić i mniej też było w niej bezrobotnych, przy czym te różnice nie są aż tak znaczące.

Czy jednak mieszkańcy Wrocławia są zadowoleni z życia w tej miejscowości? Tego możesz dowiedzieć się z badania przeprowadzonego jesienią 2019 roku przez Otodom. Różne aspekty oceniło ponad 100 tys. Polaków, a w tym 3 067 mieszkańców Wrocławia. Oto, które dzielnice zajęły najwyższe pozycje, w zależności od tego, co brano pod uwagę:

 • bezpieczeństwo – Fabryczna, Krzyk, Psie Pole,
 • relacje sąsiedzkie – Psie Pole, Fabryczna, Krzyk,
 • okolica przyjazna dzieciom – Śródmieście, Fabryczna, Stare Miasto,
 • ekologia – Fabryczna, Psie Pole, Krzyk,
 • zadbana okolica – Fabryczna, Psie Pole, Krzyk.

Wrocławianie zwracają uwagę na wysokie koszty życia. Mniej zadowoleni z tej kwestii są wyłącznie mieszkańcy Warszawy i Krakowa. Ankietowani uważają również, że ceny nieruchomości we Wrocławiu są wysokie, mimo to liczba mieszkańców w tym mieście stale rośnie. W połowie 2020 roku wynosiła ona 641 607, co oznacza, że utrzymując aktualne tempo zmian, na koniec 2020 roku Wrocław osiągnie największą liczbę mieszkańców od II wojny światowej.

Średnia cena mieszkań we Wrocławiu

Mimo pandemii koronawirusa, ceny nieruchomości w stolicy województwa dolnośląskiego są coraz wyższe. Według danych SonarHome, od początku 2020 roku średnia cena za metr mieszkania we Wrocławiu wzrosła o 7,35 proc. W listopadzie wynosiła ona 8 109 zł, co oznacza wzrost o 0,16 proc. w stosunku do października. Od początku roku średnia stawka za metr kwadratowy zwiększyła się o 555 zł. Jeśli chodzi o najdroższe osiedla w mieście, to są nimi:

 • Nadodrze – 9 928 zł za metr kwadratowy,
 • Szczepin – 9595 zł za metr kwadratowy,
 • Biskupin‑Sępolno‑Dąbie‑Bartoszowice – 9 111 zł za metr kwadratowy.

Natomiast na liście najtańszych osiedli znajdują się:

 • Jerzmanowo‑Jarnołtów‑Strachowice‑Osiniec – 6892 zł za metr kwadratowy,
 • Pracze Odrzańskie – 6948 zł za metr kwadratowy,
 • Bieńkowice – 6952 zł za metr kwadratowy.

Jeśli chodzi o średni czas od momentu wystawienia nieruchomości na sprzedaż do jej zbycia, to wynosi on w listopadzie 2020 roku 108 dni. Póki co, nie ma podstaw do tego, żeby ceny mieszkań we Wrocławiu mogły być w najbliższych miesiącach niższe. Trudno jednak przewidzieć, jak będzie zmieniać się rynek. Nie jesteśmy w stanie określić, jaki wpływ będzie mieć na gospodarkę pandemia. Najbliższe miesiące pokażą, w jakim kierunku będą szły zmiany na rynku nieruchomości.

Warto także pamiętać o zakupie ubezpieczenia mieszkania. W przypadku gdy dojdzie do szkody, a ty będziesz posiadać polisę mieszkaniową, to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, o ile ochrona obejmuje takie zdarzenia.  

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
warszawa

Życie w Warszawie odznacza się na tle innych miejscowości w Polsce wysokimi kosztami. Z jednej strony stolica daje możliwość osiągania przeciętnie zdecydowanie wyższych zarobków niż w większości miast, ale z drugiej mieszkanie w tym miejscu wiąże się z wysokimi cenami usług i nieruchomości. Sprawdź, jak zmieniały się ceny mieszkań w Warszawie i ile trzeba wydać na taki zakup obecnie.

bydgoszcz

Bydgoszcz jest stolicą województwa kujawsko-pomorskiego i znajduje się w pierwszej dziesiątce miast w Polsce pod względem wielkości. Miejscowość posiada port lotniczy, działa w niej wiele uczelni i z roku na rok cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem turystów. Czy warto tam zamieszkać? Czy ceny mieszkań w Bydgoszczy są atrakcyjne? Na jaki wydatek musisz się przygotować, jeśli chcesz kupić nieruchomość z rynku wtórnego lub pierwotnego w tym mieście?

zamek w lublinie

Lublin to miasto o bogatej historii. Przyciąga ono odwiedzających niebagatelną architekturą, licznymi zabytkami i ciekawymi wydarzeniami artystycznymi. Miejscowość jest stolicą województwa lubelskiego i ważnym ośrodkiem akademickim. Czy jest to jednak dobre miejsce do życia? Czy ceny mieszkań w Lublinie są na tyle atrakcyjne, żeby warto było się tutaj osiedlić?

PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę