Kupno mieszkania – krok po kroku

Inwestycja w nieruchomość powinna być dobrze przemyślana. Pociąga ona bowiem za sobą wysoki wydatek, który kupujący mogą pokryć z własnych oszczędności, ale częściej kupno mieszkania wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Sprawdźmy zatem, jak krok po kroku kupić taką nieruchomość – z kredytem lub bez.

zakup nowego mieszkania

Gdzie i jak najlepiej kupić mieszkanie?

Pierwszym krokiem na drodze do zakupu mieszkania będzie określenie naszych preferencji związanych z potencjalną nieruchomością. Ustalmy takie kwestie jak:

 • lokalizacja,

 • wielkość – metraż i liczba pokoi,

 • rynek wtórny czy pierwotny,

 • typ budownictwa,

 • stan mieszkania – do wprowadzenia, odświeżenia czy remontu,

 • przynależność piwnicy, pomieszczenia gospodarczego, miejsca parkingowego, garażu,

 • kondygnacja, na której ma być położone mieszkanie,

 • maksymalna cena za nieruchomość.

Ważną decyzją, która zawęża pole wyszukiwania, jest ustalenie, w jakiej lokalizacji ma się znajdować mieszkanie. Trzeba określić miasto oraz dzielnicę lub dzielnice, jakie przy zakupiemożemy brać pod uwagę. Czy chcemy mieszkać blisko centrum, a co za tym idzie mieć ułatwiony dostęp do ważnych punktów infrastrukturalnych, czy wolimy mieszkanie na przedmieściach, za to w sąsiedztwie terenów rekreacyjnych? Optymalna lokalizacja powinna korespondować z tym, gdzie mieszkamy teraz, czy dana dzielnica nam odpowiada, czy też wolelibyśmy mieszkać gdzie indziej.

Kolejną kwestią do rozważenia jest wybór rynku, na jakim będziemy szukać lokalu. Do dyspozycji mamy rynek nieruchomości pierwotnych, z pierwszej ręki albo rynek nieruchomości wtórnych, używanych. Oba mają swoje wady i zalety. Mieszkania z rynku pierwotnego są położone z reguły z dala od centrum, mogą stwarzać perspektywiczne możliwości rozwoju osiedla, są zwykle droższe niż mieszkania z drugiej ręki, ale nowoczesne. Można je dowolnie zaaranżować lub zdać się na projektanta wynajętego przez dewelopera czy spółdzielnię mieszkaniową. Z kupnem mieszkaniaod dewelopera wiąże się pewne ryzyko, ponieważ często kupujący podpisują umowę deweloperską na wczesnym etapie realizacji inwestycji. W efekcie nabywają „dziurę w ziemi”, co skutkuje tym, że czas potrzebny na wprowadzenie się do lokalu mieszkalnego będzie w takich przypadkach dużo dłuższy niż przy mieszkaniach z rynku wtórnego. Te ostatnie mogą być położone w ścisłym centrum i mieć niższą cenę za metr powierzchni. Czasem można trafić oferty sprzedaży mieszkań w stanie umożliwiającym natychmiastowe wprowadzenie się, ale atrakcyjną cenę zazwyczaj mają te nieruchomości, które wymagają kapitalnego remontu.

Kiedy już wiemy, gdzie będziemy szukać mieszkania do zakupu oraz jaki rynek będziemy brali pod uwagę, pora określić, jaka wielkość nieruchomości wchodzi w grę. Czy ma to być mieszkanie małe, dla jednej osoby – np. kawalerka, czy szukamy mieszkania na wiele lat, zakładając powiększenie się rodziny.

Typ budownictwa mieszkaniowego ma znaczenie dla wielu kupujących. Bierzesz pod uwagę blok 4‑piętrowy czy wieżowiec? Jesteś skłonny kupić mieszkanie z tzw. wielkiej płyty czy nastawiasz się na poszukiwanie mieszkania w nowym budownictwie, w niewielkim apartamentowcu, na zamkniętym osiedlu? Warto sprawdzić, czy do mieszkania przynależeć będzie piwnica, garaż czy komórka lokatorska. Musimy wiedzieć, czy chcemy mieszkać np. na parterze, czy też nie mamy nic przeciwko mieszkaniu na 4. piętrze w bloku bez windy. Do rozważenia pozostaje to, czy mieszkanie ma być w stanie do remontu, czy też do wprowadzenia się, z tym że w drugim przypadku musimy zaakceptować aranżację, jaka została wykonana przez dotychczasowych właścicieli.

To tylko jedne z wielu kwestii, jakie trzeba rozważyć przed rozpoczęciem poszukiwań nieruchomości. Dla wielu potencjalnych kupujących najważniejszym kryterium wyboru mieszkania jest jego cena. Ta zależy zwłaszcza od jego metrażu i lokalizacji.

Poszukiwania ofert nieruchomości

Po określeniu preferencji związanych z zakupem mieszkania możemy przystąpić do poszukiwań wymarzonego lokum. Do wyboru mamy kilka dróg:

 • Samodzielne bierne lub aktywne poszukiwanie ofert nieruchomości do kupna.

 • Skorzystanie z pomocy pośrednika nieruchomości.

 • Wybór oferty dewelopera (dotyczy rynku pierwotnego).

Jeśli samodzielnie przystępujemy do poszukiwania mieszkania, możemy przeglądać ogłoszenia nieruchomości w internecie i prasie, rozpytywać wśród znajomych i rodziny albo posłużyć się ogłoszeniami i ulotkami, które rozprowadzimy na osiedlach, na których najchętniej chcielibyśmy kupić nieruchomość. Dużą pomocą w poszukiwaniu idealnego lokum mogą być popularne serwisy społecznościowe, które również mogą być miejscem publikacji oferty zakupu lokalu.

Dobrym pomysłem dla wszystkich tych, którzy nie chcą lub z różnych powodów nie mogą szukać mieszkania na własną rękę jest skorzystanie z pomocy agenta nieruchomości. Występuje on w roli pośrednika, który z bazy mieszkań szuka dla klienta lokalu, jaki spełni jego oczekiwania. Pośrednik nieruchomości współpracuje zarówno z kupującymi, jak i sprzedającymi. Atutem takiego rozwiązania jest z pewnością przerzucenie odpowiedzialności za poszukiwanie lokalu spełniającego ustalone kryteria na inną osobę, a także fakt, że to ona pomaga w załatwieniu wszystkich formalności związanych z nabyciem nieruchomości. Minusem z kolei jest to, że za pośrednictwo agenta nieruchomości trzeba zapłacić, choć nie w każdym przypadku. Zdarza się, że pośrednik pobiera kilkuprocentową prowizję od wartości mieszkania lub przyjmuje zapłatę w formie kwotowej ustalanej przy podpisywaniu umowy z osobą sprzedającą lokal. Jako kupujący nie będziemy w takim przypadku ponosić takiego kosztu.

Jak sfinansować kupno mieszkania?

Równolegle z poszukiwaniem nieruchomości należy zastanowić się nad metodą sfinansowania takiej inwestycji. Zakup mieszkania to kosztowna transakcja, do której warto przygotować się również pod względem finansowym. Oszczędzanie na mieszkanie to długotrwały proces, wymagający dyscypliny finansowej od przyszłych nabywców. Jak zaoszczędzić na mieszkanie? Na pewno systematyczne odkładanie pieniędzy będzie dobrą metodą na zgromadzenie odpowiedniego kapitału albo przynajmniej wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt na mieszkanie.

Kiedy kupujemy pierwsze mieszkanie niewykluczone, że będziemy mogli wziąć udział w programach wsparcia młodych ludzi przy zakupie pierwszej nieruchomości mieszkalnej. W przeszłości rząd finansował takie programy jak:

 • Rodzina na Swoim,

 • Mieszkanie dla Młodych.

Rozwiązania te ułatwiały spłatę rat kredytowych lub dawały szansę na uzyskanie z budżetu państwa wkładu własnego na zobowiązanie.

Warto zaznaczyć, że kupno mieszkania na kredyt nie jest opcją dostępną dla każdej osoby planującej taką inwestycję. Banki oczekują od klientów starających się o kredyt hipoteczny na mieszkanie spełnienia następujących warunków:

 • Posiadania wystarczająco wysokiej zdolności kredytowej – zdolności do spłaty zobowiązania kredytowego wraz z odsetkami i innymi kosztami, np. składkami na ubezpieczenie.

 • Posiadania co najmniej 20-procentowego wkładu na mieszkanie – to wymóg korespondujący z Rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego, które muszą wypełniać instytucje bankowe, udzielające kredytów, ale część wymaganego wkładu własnego może zostać zastąpiona m.in. przez ubezpieczenia i innego rodzaju zabezpieczenia.

 • Posiadania dobrej historii kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) – warto zacząć budować ją wcześniej, zanim złożymy wniosek o kredyt mieszkaniowy, np. poprzez zaciągnięcie kredytu gotówkowego i jego spłacenie zgodnie z harmonogramem.

To podstawowe kwestie, jeśli planujemy zakup mieszkania na kredyt i chcemy mieć szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Część pieniędzy z przeznaczeniem na kupno mieszkania można pożyczyć od rodziny. Innym rozwiązaniem jest sprzedaż posiadanej nieruchomości, np. działki budowlanej czy lokalu użytkowego. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji majątkowej danej osoby, która chce zakupić nieruchomość.

Zakup mieszkania na kredytkrok po kroku

Jeśli jesteśmy zdecydowani na to, aby kupić mieszkanie na kredyt z banku, powinniśmy rozpocząć starania o takie zobowiązanie dopiero wtedy, gdy będziemy mieli już wybrany lokal. Bardzo często przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny na mieszkanie jednym z dokumentów, jakie trzeba złożyć do banku jest umowa przedwstępna zakupu nieruchomości.

Zasadniczo zakup mieszkania na kredyt będzie obejmował wykonanie następujących kroków:

 1. Znalezienie mieszkania do zakupu spełniającego oczekiwania klienta.

 2. Zbadanie indywidualnej zdolności kredytowej klienta – przez kalkulator internetowy lub u pośrednika kredytowego.

 3. Sprawdzenie mieszkania przed zakupem.

 4. Podpisanie umowy przedwstępnej kupna mieszkania.

 5. Złożenie wniosku o kredyt wraz z wymaganymi załącznikami.

 6. Podpisanie umowy kredytowej.

 7. Zawarcie umowy sprzedaży mieszkania u notariusza – w formie aktu notarialnego, co spowoduje uruchomienie kredytu w banku.

Zdolność kredytowa klienta

Wiemy już, jak szukać mieszkania i jak znaleźć nieruchomość. Zbadanie indywidualnej zdolności kredytowej, która jest drugim punktem na drodze do zakupu mieszkania na kredyt z banku nie wymaga zbyt wielu przygotowań. Można samodzielnie sprawdzić, czy stać nas na kredyt w kalkulatorze internetowym. Należy w nim podać takie parametry jak:

 • okres spłaty,

 • oprocentowanie,

 • typ rat – równe lub malejące w okresie kredytowania,

 • limit na kartach kredytowych,

 • wysokość rat innych kredytów,

 • wysokość innych stałych zobowiązań kredytobiorcy,

 • miesięczny dochód gospodarstwa domowego,

 • liczba osób w gospodarstwie domowym.

Kalkulator zdolności kredytowej wskaże maksymalną kwotę kredytu, o jaką skutecznie może  wnioskować dana osoba w wybranym banku. Pamiętać należy przy tym, że bank może przyjąć inną metodologię wyliczenia zdolności kredytowej, dlatego jej wysokość może różnić się od tej, wskazanej za pomocą kalkulatora czy wyliczonej przez pośrednika kredytowego.

Sprawdzenie mieszkania przed zakupem

Przed zakupem powinniśmy sprawdzić interesujące nas mieszkanie pod względem prawnym. Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?Jeśli korzystamy z pomocy pośrednika nieruchomości, dopełni on tych formalności w naszym imieniu. W przeciwnym wypadku należy sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości – jeśli jest założona dla danej nieruchomości, wystarczy poprosić właściciela o numer księgi i sprawdzić ją poprzez stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości. Na stronie można przeczytać wpisy w czterech różnych działach księgi:

 • I dział księgi wieczystej pozwala na sprawdzenie zgodności zawartych w niej danych z danymi ujawnionymi w katastrze nieruchomości.

 • II dział księgi wieczystej informuje, kto jest rzeczywistym właścicielem nieruchomości i czy istnieją współwłaściciele.

 • III dział księgi wieczystej pozwala na zapoznanie się z informacjami na temat praw, roszczeń i ograniczeń ciążących na nieruchomości.

 • IV dział księgi wieczystej ma na celu wskazanie ewentualnych wpisów o ustanowieniu hipoteki kaucyjnej na nieruchomości i roszczeń do ustanowienia hipoteki przymusowej.

Z punktu widzenia potencjalnego kupca najważniejsze są wpisy w IV dziale księgi, ponieważ informują np. czy mieszkanie nie jest zadłużone.

Warto też uzyskać zaświadczenie od spółdzielni mieszkaniowej, żeby upewnić się, że właściciel mieszkania nie zalega z żadnymi opłatami, m.in. za energię elektryczną, gaz, wodę czy inne media oraz za czynsz. W wydziale meldunkowym urzędu gminy lub urzędu miasta można zweryfikować stan zameldowania w lokalu oraz sprawdzić zobowiązania podatkowe, jeśli właścicielem mieszkania jest przedsiębiorca.

Podpisanie umowy przedwstępnej kupna mieszkania

Kiedy już wiemy, czy stać nas na kredyt oraz sprawdziliśmy mieszkanie, pora na podpisanie umowy przedwstępnej zakupu nieruchomości. Taka umowa została zdefiniowana w art. 389 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że jest to umowa, przez którą jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości oznaczonej umowy (przyrzeczonej). Dzięki umowie przedwstępnej można w pewien sposób zarezerwować mieszkanie, które chcemy kupić. Zwykle wraz z podpisaniem umowy przedwstępnej kupujący wpłaca na poczet przyszłej ceny transakcyjnej zakupu nieruchomości zaliczkę lub zadatek.

Zaliczka tym różni się od zadatku, że jest zwrotna. Jeśli umowa przedwstępna zakłada wpłatę zadatku, a kupujący rozmyśli się, straci zadatek wpłacony sprzedającemu. Gdyby to zbywca nie dopełnił przyrzeczenia i nie podpisał ostatecznie umowy kupna-sprzedaży nieruchomości, wówczas musiałby on zwrócić kupującemu zadatek w podwójnej kwocie. Jeśli więc opiewał on na 5 000 zł, to do zwrotu będzie miał 10 000 zł.

Umowa przedwstępna może, ale nie musi, być podpisywana w obecności notariusza, w formie aktu notarialnego.

Złożenie wniosku kredytowego i innych dokumentów

Kiedy wybierzemy – samodzielnie lub z pomocą pośrednika kredytowego, w którym banku chcemy zaciągnąć kredyt hipoteczny, będziemy musieli złożyć wniosek kredytowy wraz z wymaganymi załącznikami. Wniosek kredytowy powinien być sporządzony na formularzu bankowym. Należy do niego dołączyć dokumenty:

 • potwierdzające tożsamość kredytobiorcy, np. dowód osobisty,

 • potwierdzające źródło dochodu oraz jego wysokość,

 • dotyczące kupowanego mieszkania – w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego: umowę przedwstępną zakupu nieruchomości, odpis z księgi wieczystej, dokument potwierdzający prawo własności zbywcy do nieruchomości, zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami wystawione przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową, wycenę nieruchomości.

Nieco inne dokumenty dotyczące kredytowanej nieruchomości należy złożyć do banku w przypadku mieszkania kupowanego z rynku pierwotnego, czyli od dewelopera. Będą to:

 • przedwstępna umowa deweloperska,

 • pozwolenie dewelopera na budowę,

 • zaświadczenie o zakończeniu budowy,

 • zaświadczenie o samodzielności lokalu mieszkalnego,

 • dokument potwierdzający wniesienie wkładu własnego,

 • wypis i wyrys z ewidencji gruntów,

 • odpis z księgi wieczystej nieruchomości,

 • rzut nieruchomości, który stanowi potwierdzenie jej powierzchni użytkowej,

 • mapa podziałów działek łącznie z decyzjami podziałowymi.

Każdy bank może mieć nieco inną listę wymaganych dokumentów, jakie należy złożyć wraz z wnioskiem kredytowym. Kredyt hipoteczny wymaga ustanowienia zabezpieczenia na kupowanej nieruchomości mieszkalnej, ale może mieć i inne zabezpieczenia, m.in. poręczenia, zastaw, przewłaszczenie na zabezpieczenie czy cesję praw z umowy ubezpieczeniowej.

Podpisanie umowy kredytowej

Jeśli klient będzie miał odpowiednio wysoką zdolność kredytową i dobrą historię kredytowania, otrzyma pozytywną decyzję i będzie mógł podpisać umowę z bankiem.  Kredyt zostanie uruchomiony nie wcześniej niż po podpisaniu aktu notarialnego zakupu nieruchomości.

Właściwy zakup nieruchomości

Kiedy wszystkie formalności związane z finansową stroną realizacji kupna nieruchomości zostaną dopełnione, będzie można umówić się ze sprzedającym w kancelarii notarialnej na podpisanie aktu notarialnego, w ramach którego przeniesione zostanie prawo własności do nieruchomości mieszkalnej na kupującego. Za podpisanie aktu notarialnego należy zapłacić, a wynagrodzeniem dla notariusza jest taksa notarialna.

Podpisanie aktu notarialnego wieńczy proces kupna mieszkania – zarówno w przypadku mieszkania kupowanego na kredyt, jak i za własne oszczędności. Kiedy nieruchomość będzie już do twojej dyspozycji, warto wykupić ubezpieczenie mieszkania. Na taką ochronę ubezpieczeniową decyduje się już nawet 80 proc. Polaków.

15% zniżki
Ubezpiecz dom lub mieszkanie
Oblicz składkęKup ubezpieczenie u agenta
Te porady mogą Cię zainteresować

Dom czy mieszkanie - co będzie dla nas lepszym rozwiązaniem?

Większa przestrzeń i swoboda życiowa kontra wygoda i brak większych zobowiązań dotyczących utrzymania technicznego budynku – tak przedstawiają się zalety dotyczące mieszkania w domu jednorodzinnym oraz w bloku. Sprawdźmy, co i dlaczego będzie dla nas lepszym rozwiązaniem?

Czytaj dalej

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Przybliżamy koszty ubezpieczenia.

Koszt ubezpieczenia mieszkania zależy od wielu różnych czynników, dlatego składki wahają się od 60 zł do ponad 1000 zł rocznie. Zatem na pytanie „Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?” nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Należy wziąć pod uwagę takie okoliczności, jak wartość nieruchomości, zakres ochrony czy lokalizacja. W poniższym artykule przybliżamy koszty ubezpieczenia mieszkania.

Czytaj dalej
Podpisanie umowy odwróconej hipoteki

Odwrócona hipoteka – czym jest, na jakich zasadach działa w Polsce?

15 grudnia 2014 roku weszła w Polsce ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym. To nowa oferta, skierowana przede wszystkim do osób starszych, które mogą dzięki niej pozyskać dodatkowy dochód, o ile posiadają odpowiednią nieruchomość. Czym jest odwrócony kredyt hipoteczny? Kto może z niego skorzystać i na jakich warunkach?

Czytaj dalej
budowa mieszkań ceny

Ceny mieszkań – jakie czynniki wpływają na ceny mieszkań w Polsce?

Z analiz rynkowych dowiadujemy się, że ceny nieruchomości mieszkalnych w naszym kraju osiągnęły rekordowo wysoki poziom. Eksperci wypowiadają się, że ceny mieszkań na przestrzeni lat sukcesywnie rosną. Dlaczego? Jakie czynniki mają wpływ na to, ile kosztują mieszkania w Polsce?

Czytaj dalej