UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Ceny mieszkań w Warszawie – jak się kształtują?

Życie w Warszawie odznacza się na tle innych miejscowości w Polsce wysokimi kosztami. Z jednej strony stolica daje możliwość osiągania przeciętnie zdecydowanie wyższych zarobków niż w większości miast, ale z drugiej mieszkanie w tym miejscu wiąże się z wysokimi cenami usług i nieruchomości. Sprawdź, jak zmieniały się ceny mieszkań w Warszawie i ile trzeba wydać na taki zakup obecnie.

warszawa

Ile zarabia się w Warszawie?

Z danych GUS wynika, że w 2018 roku w Polsce średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 4585,03 zł. Jak to wygląda w poszczególnych miastach? Oto, w których miejscowościach w Polsce zarabiało się najwięcej:

 • Jastrzębie-Zdrój – 8 121 zł. Przeciętne wynagrodzenie w tym mieście wynosiło 168 proc. średniej krajowej. Miejscowość zawdzięcza to m.in. temu, że jest siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
 • Warszawa – 6 433 zł. Zaskakująca może być nie tylko dopiero druga pozycja stolicy, ale również różnica w średnich wynagrodzeniach pomiędzy Warszawą a Jastrzębiem-Zdrojem.
 • Jaworzno – 5 848 zł. Kolejna miejscowość może być równie niespodziewana. Wynik Jaworzna stanowi 121 proc. średniej krajowej.
 • Płock – 5 705 zł.
 • Sopot – 5 701 zł.
 • Katowice – 5 699 zł.
 • Gdańsk – 5 642 zł.

Dla zainteresowanych zamieszkaniem w danej miejscowości największe znaczenie powinno mieć nie tyle to, ile wynosi przeciętnie wynagrodzenie w tym mieście, lecz jak długo będą tam musieli pracować na własne mieszkanie. Z szacunków Open Finanse na podstawie danych NBP wynika, że na koniec 2018 roku lokum o powierzchni 50 m2 kosztowało w dużych miastach średnio 313 tys. złotych. Najtaniej z miast, które brano pod uwagę można było kupić mieszkanie w Łodzi – za ponad 214 tys. zł, a najdrożej w Warszawie – za 390 tys. zł. Biorąc pod uwagę wysokość przeciętnego wynagrodzenia w firmach, okazuje się, że w dużym mieście na własne mieszkanie trzeba pracować przez ponad 7,5 roku. Zakładamy, że pracownik będzie odkładać każdą złotówkę na ten cel. To jednocześnie oznacza, że w przypadku osób osiągających niskie wynagrodzenie zakup takiej nieruchomości za gotówkę będzie poza ich zasięgiem. Pozostanie im skorzystanie z kredytu. Sprawdźmy, jak zmieniały się ceny mieszkań w stolicy.

Ceny mieszkań w Warszawie – jak się zmieniały?

Koszt nabycia nieruchomości w stolicy rośnie od lat i póki co nie zanosi się na to, żeby mogły zajść pod tym względem jakiekolwiek zmiany. Z danych przygotowanych przez Morizon.pl możemy się dowiedzieć, ile wynosiły ceny za metr kwadratowy mieszkania na początku kolejnych lat:

 • 2013 – 8 392 zł,
 • 2014 – 8 369 zł,
 • 2015 – 8 441 zł,
 • 2016 – 8 461 zł,
 • 2017 – 8 566 zł,
 • 2018 – 9 162 zł,
 • 2019 – 10 040 zł,
 • 2020 – 11 360 zł.

Z największymi wzrostami cen mieliśmy do czynienia w ostatnich latach. W stosunku do 2013 roku stawki za metr kwadratowy wzrosły aż o 40 proc., w tym ponad 1 000 zł w ciągu ostatniego roku. Oznacza to, że kupujący kawalerkę w 2019 roku płacili za nią przeciętnie kilkadziesiąt tysięcy mniej.

Powyższe kwoty za metr kwadratowy to przeciętne dla całego miasta. Tymczasem znaczące różnice widać również, biorąc pod uwagę poszczególne dzielnice Warszawy. W niektórych częściach stolicy mieszkanie może kosztować nawet dwukrotnie więcej niż w najtańszych dzielnicach. Z danych z listopada 2019 roku wynika, że średnia cena ofertowa mieszkania wystawionego na rynku wtórnym w tym miesiącu wynosiła:

 • Śródmieście – 14,3 tys., wzrost o 8,3 proc. w ciągu roku,
 • Żoliborz – 12,3 tys., wzrost o 9,7 proc. w ciągu roku,
 • Wola – 11,9 tys., wzrost o 10 proc. w ciągu roku,
 • Ochota – 11,5 tys., wzrost o 14,5 proc. w ciągu roku,
 • Mokotów – 11,4 tys., wzrost o 4,4 proc. w ciągu roku,
 • Wilanów – 11,3 tys., wzrost 6,3 proc. w ciągu roku,
 • Ursynów – 10,4 tys., wzrost o 13,2 proc. w ciągu roku,
 • Bielany – 10,2 tys., wzrost o 13,5 proc. w ciągu roku,
 • Praga Północ i Południe – 10,2 tys., wzrost odpowiednio o 10,4 proc. i 14,4 proc. w ciągu roku.

Są to najdroższe dzielnice w stolicy, w których zakup mieszkania wiąże się z wydatkiem powyżej 10 tys. zł za metr kwadratowy. Jednak są i takie miejsca w Warszawie, gdzie możesz stać się właścicielem nieruchomości w zdecydowanie niższej cenie. Za mieszkanie w takich dzielnicach jak Rembertów i Wesoła trzeba zapłacić 7 tys. zł, czyli ponad 2 razy mniej niż w Śródmieściu.

Cena za metr mieszkania zależy również od jego wielkości i standardu. Np. na dzielnicy Wesoła możesz obecnie wybrać nieruchomość, która kosztuje nawet poniżej 6 tys. za metr, ale równie dobrze znajdziesz oferty na poziomie kilkunastu tysięcy za metr.

Czy to dobry moment zakup mieszkania? Z raportu przygotowanego przez Emmerson Evaluation wynika, że ceny będą się obniżać o ok. 5–7 proc. rocznie, aż do końca 2022 roku. W praktyce trudno przewidzieć, jak zmieni się sytuacja na rynku. Analitycy mają różne opinie na temat możliwych wydarzeń.

Ceny mieszkań w Warszawie na tle Europy

Wiesz już, jak długo trzeba średnio pracować w Polsce, żeby kupić mieszanie w dużym mieście. A jak nasza stolica wypada pod tym względem na tle innych miast? Takie szacunki przeprowadziła firma HRE Investments, opierając się na danych portalu Numeo. W zestawieniu pojawiło się 15 stolic europejskich. Wyliczono, ile lat trzeba pracować, zarabiając przeciętne wynagrodzenie w danym mieście, żeby uzbierać na mieszkanie o powierzchni 50 m2, znajdujące się poza centrum. Najszybciej jest to osiągalne w takich miastach jak:

 • Reykjavik – 4,7 lat,
 • Bruksela – 4,7 lat,
 • Zurych – 5,4 lata,
 • Ryga – 5,8 lat,
 • Sofia – 6,3 lata,
 • Kopenhaga – 6,3 lata.

Wynik Warszawy wyniósł 8,8 lat, co i tak napawa optymizmem, biorąc pod uwagę inne stolice. Np. w Monaco na mieszkanie trzeba pracować ponad 43 lata, a w Paryżu ponad 15 lat. Warszawa osiągnęła wynik lepszy od blisko połowy stolic europejskich.

Pamiętaj, że zakup mieszkania to nie wszystko. Wymaga ono wykończenia, zakupu mebli i dopasowania aranżacji do oczekiwań. Kolejnym wydatkiem jest również zakup ubezpieczenia mieszkania, który jest niezbędne, żeby to ubezpieczyciel wziął na siebie odpowiedzialność w przypadku, gdy doszłoby do szkody w nieruchomości, ale to już akurat jest stosunkowo mały wydatek.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
łódź

Ceny mieszkań w Łodzi z rynku wtórnego i pierwotnego

Łódź to jedno z największych miast w Polsce, które może pozytywnie zaskoczyć się kosztami życia. Miejscowość słynie z wielu dobrych uczelni, jest ośrodkiem kulturalnym i przemysłowym. Czy jednak to wszystko przekłada się na zadowolenie mieszkańców? Czy ceny mieszkań w Łodzi są przystępne? Jak zmieniało się to miasto w ostatnich latach – zyskuje nowych mieszkańców czy ich traci?

Czytaj dalej
wrocław

Ceny mieszkań we Wrocławiu – spadają czy wzrastają?

Wrocław należy do najpiękniejszych polskich miast. Jest często wybierany przez studentów, a wielu Polaków przeprowadza się tam w poszukiwaniu pracy i lepszego miejsca do życia. Na jaki wydatek musisz się przygotować, jeśli chcesz kupić nieruchomość w tej miejscowości? Jakie są ceny mieszkań we Wrocławiu w poszczególnych dzielnicach?

Czytaj dalej
poznan

Ceny mieszkań w Poznaniu – jakie są prognozy?

Poznań jest stolicą województwa wielkopolskiego i zamieszkiwany jest przez ponad pół miliona mieszkańców. To ważny ośrodek naukowy, kulturowy i akademicki. Miasto stale się rozwija, działa tam wiele dużych firm, a mieszkańcy nie mogą narzekać na brak pracy. Jak wpływa to na ceny mieszkań w Poznaniu? Jakie są prognozy na najbliższe lata?

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę