Ceny mieszkań w Bydgoszczy – rynek pierwotny i wtórny

Bydgoszcz jest stolicą województwa kujawsko-pomorskiego i znajduje się w pierwszej dziesiątce miast w Polsce pod względem wielkości. Miejscowość posiada port lotniczy, działa w niej wiele uczelni i z roku na rok cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem turystów. Czy warto tam zamieszkać? Czy ceny mieszkań w Bydgoszczy są atrakcyjne? Na jaki wydatek musisz się przygotować, jeśli chcesz kupić nieruchomość z rynku wtórnego lub pierwotnego w tym mieście?

bydgoszcz

Bydgoszcz – co wyróżnia to miasto?

Miejscowość ta liczy ponad 300 tys. mieszkańców, zatem jest średniej wielkości. Argumentów przemawiających za osiedleniem się w Bydgoszczy jest wiele. Jak wspomnieliśmy, jej popularność rośnie. Czym się wyróżnia? Na pewno największym parkiem miejskim w Polsce, który zajmuje 800 ha. Urokliwe są także XIX-wieczne kamienice, usytuowane wzdłuż rzeki Młynówki. Ciekawym miejscem jest Muzeum Mydła i Historii Brudu – w czasie warsztatów sam wykonasz mydło. Punktem obowiązkowym podczas zwiedzania Bydgoszczy jest fontanna Potop, która przedstawia kluczowy moment biblijnego potopu.

Jak wygląda w tym mieście sytuacja pod względem pracy i wysokości pensji? Przeciętne miesięczne wynagrodzenie we wrześniu 2020 roku w województwie kujawsko-pomorskim wynosiło 4 929,33 zł, przy czym w skali kraju było to 5 371,56 zł. W tym samym miesiącu stopa bezrobocia rejestrowanego osiągnęła 8,1 proc., a w skali kraju równa była 6,1 proc. Zatem w tym województwie może być stosunkowo trudno o pracę i jednocześnie mniej można przeciętnie zarobić. Czy przekłada się to na niskie ceny mieszkań w Bydgoszczy?

 Ceny nieruchomości w Bydgoszczy

Koszty zakupu mieszkania w średniej wielkości miastach są zazwyczaj niższe niż w dużych miejscowościach. Czy tak samo jest w przypadku opisywanej miejscowości? Jak się okazuje, według danych SonarHome, od początku 2020 roku cena za m2 mieszkania w Bydgoszczy wzrosła o prawie 10 proc. Przeciętnie wynosiła ona w listopadzie 2020 roku 6 047 zł za metr i podwyższyła się o 547 zł w stosunku do stycznia 2020 roku. Średni czas oczekiwania na sprzedaż to 103 dni. Na najtańszych ulicach w mieście musisz zapłacić za mieszkanie niewiele ponad 4 tys. zł za metr, natomiast na najdroższych – nawet 2,5 tys. więcej. Zatem różnice są duże, ale jak najbardziej możesz kupić w tym mieście nieruchomość w dobrej cenie. Stosunkowo atrakcyjne stawki są argumentem, który przemawia za zamieszkaniem w Bydgoszczy.

Kupiłeś mieszkanie? Koniecznie zawrzyj umowę ubezpieczenia nieruchomości. To spowoduje, że unikniesz odpowiedzialności finansowej za ewentualne szkody, do których dojdzie, a są one objęte ochroną.  

15% zniżki
Ubezpiecz dom lub mieszkanie
Oblicz składkęKup ubezpieczenie u agenta