UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie
domu i mieszkania

Już od 74 /rok!

15% zniżki
Nieruchomości
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Ceny mieszkań w Białymstoku – jak się kształtują?

Białystok jest największym miastem w północno-wschodniej Polsce i pełni funkcję stolicy województwa podlaskiego. Zajmuje on wysokie pozycje w licznych rankingach, a przede wszystkim dynamicznie się rozwija, zapewniając mieszkańcom coraz lepsze warunki do życia. Na jaki wydatek musisz się przygotować, jeśli chcesz kupić nieruchomość w tej lokalizacji? Czy ceny mieszkań w Białymstoku są atrakcyjne?

białystok

Białystok – czy warto zamieszkać w tym mieście?

Obecnie w stolicy województwa podlaskiego mieszka ponad 290 tys. osób, natomiast uwzględniając całą aglomerację białostocką, liczba ta wzrasta do prawie 400 tys. W mieście funkcjonuje 11 uczelni wyższych. Najbardziej popularne z nich to Uniwersytet Białostocki, Politechnika Białostocka i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Miasto intensywnie inwestuje i jest jednym z liderów, jeśli chodzi o wykorzystywanie środków unijnych.

Białystok doceniono w wielu konkursach. Miasto uzyskało np.:

 • 3. miejsce w rankingu miesięcznika „Forbes” w 2019 roku, który obejmował wyłącznie miejscowości do 299 tys. mieszkańców, jako miasto przyjazne dla biznesu.
 • 7. miejsce w XV Rankingu Samorządów magazynu „Rzeczpospolita”.
 • Wyróżnienie w kategorii „Inwestor Publiczny 2018” przyznane przez miesięcznik budowlany „Builder”.
 • 4. miejsce w rankingu „Gazety Wyborczej” – „Gdzie Wam się dobrze mieszka 2018”.
 • 7. miejsce w badaniu Eurostatu, które dotyczyło satysfakcji mieszkańców z czystości w miastach.

Ponadto w raporcie „Polish Cities of the Future 2019/20” Białystok został wymieniony w gronie polskich miast przyszłości.

Miejscowość cieszy się dobrą opinią i jest pozytywnie oceniana pod wieloma aspektami. Czy jednak przekłada się to również na wysokie zarobki i brak większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia?

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło we wrześniu 2020 roku w Białymstoku 4 569,65 zł, co oznacza, że było zdecydowanie mniejsze niż średnia dla Polski – 5 371,56 zł. Sytuacja nie wygląda również korzystanie, biorąc pod uwagę stopę bezrobocia. Dla Białegostoku wynosiła ona 6,6 proc., a dla całego kraju – 6,1 proc. Wybierając to miasto jako miejsce do życia, musisz się liczyć z tym, że uzyskasz niższe zarobki niż w innych średniej wielkości miejscowościach. Nie wiąże się to jednak jednoznacznie z tym, że nie warto tutaj zamieszkać. Znaczenie ma koszt osiedlenia się tutaj,  czyli ceny mieszkań w Białymstoku. Na jaki wydatek musisz się przygotować, jeśli chcesz kupić nieruchomość w tym mieście?

Ceny nieruchomości w Białymstoku

Jeśli bierzesz pod uwagę osiedlenie się w stolicy województwa podlaskiego, to z pewnością interesuje cię cena za m2 mieszkania w Białymstoku. Jak zmieniała się ona w 2020 roku? Według danych SonarHome od stycznia do listopada stawka ta wzrosła o 4,64 proc., czyli o 272 zł i wynosi 6 150 zł. To jednocześnie oznacza spadek o 0,01 proc. w stosunku do października 2020 roku. Średni czas oczekiwania na sprzedaż od momentu wystawienia oferty to obecnie 105 dni.

Oczywiście cena za m2 mieszkania w Białymstoku jest różna w poszczególnych dzielnicach w tym mieście. Do najdroższych należą:

 • Mickiewicza – 6 856 zł,
 • Skorupy – 6 850 zł,
 • Młodych – 6 799 zł.

Natomiast do najtańszych zaliczają się:

 • Zielone Wzgórze – 5 287 zł,
 • Starosielce – 5 420 zł,
 • Białostoczek – 5 448 zł.

Jak widzisz, różnica w stawce za m2 pomiędzy najtańszą a najdroższą dzielnicą w mieście nie jest duża. Czy ceny mieszkań w Białymstoku są na tyle atrakcyjne, że warto tam zamieszkać? Powinieneś zweryfikować wiele kwestii, m.in. to, czy nie będziesz mieć problemów ze znalezieniem miejsca pracy w swojej branży. Na pewno Białystok warto brać pod uwagę jako miejsce do zamieszkania.

W przypadku gdy zdecydujesz się na zakup nieruchomości, to nie zapominaj o ochronie ubezpieczeniowej. Dzięki temu możesz w wielu przypadkach uniknąć odpowiedzialności za zdarzenia, które są objęte polisą. Musisz jednak wybrać ubezpieczenie mieszkania dopasowane do Twoich potrzeb.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
bydgoszcz

Bydgoszcz jest stolicą województwa kujawsko-pomorskiego i znajduje się w pierwszej dziesiątce miast w Polsce pod względem wielkości. Miejscowość posiada port lotniczy, działa w niej wiele uczelni i z roku na rok cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem turystów. Czy warto tam zamieszkać? Czy ceny mieszkań w Bydgoszczy są atrakcyjne? Na jaki wydatek musisz się przygotować, jeśli chcesz kupić nieruchomość z rynku wtórnego lub pierwotnego w tym mieście?

budowa mieszkań ceny

Z analiz rynkowych dowiadujemy się, że ceny nieruchomości mieszkalnych w naszym kraju osiągnęły rekordowo wysoki poziom. Eksperci wypowiadają się, że ceny mieszkań na przestrzeni lat sukcesywnie rosną. Dlaczego? Jakie czynniki mają wpływ na to, ile kosztują mieszkania w Polsce?

PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę