UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Zielona karta w Chorwacji – czy jest potrzebna?

Jeszcze przed przystąpieniem Polski do struktur Unii Europejskiej i postępującą integracją europejską, kierowcy wyjeżdżający za granicę musieli posiadać zieloną kartę. Bośnia, Albania, Chorwacja, a nawet Słowacja czy Czechy – m.in. w tych krajach trzeba było ją mieć ze sobą w podróży zagranicznej własnym autem, ponieważ stanowiła ona potwierdzenie objęcia pojazdu obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Czy dzisiaj, jeśli celem naszej wyprawy samochodem jest Chorwacja, zielona karta nadal jest wymagana?

Widok na zabytkowe, położone nad morzem miasto Dubrownik w Chorwacji. Czerwone dachy budynków harmonizują z otaczającym je błękitnym Adriatykiem, co może być atrakcją dla osób poszukujących Zielonej Karty

CZYM JEST ZIELONA KARTA?

System Zielonej Karty funkcjonuje w Europie od ponad 6 dekad. Dzięki niemu kierowcy nie muszą wykupywać osobnych polis przy wjeździe do innego kraju. W niektórych przypadkach może być potrzebna właśnie zielona karta, czyli specjalny certyfikat ubezpieczenia OC. Czasami zielona karta jest nazywana Międzynarodową Kartą Ubezpieczenia Samochodowego czy Międzynarodowym Certyfikatem Ubezpieczeniowym. Jak zdobyć zieloną kartę? Wydawana jest ona na życzenie klientów, którzy mają wykupione standardowe ubezpieczenie OC oraz pakiet OC+AC.

ZIELONA KARTA I POROZUMIENIE WIELOSTRONNE

Zielona karta funkcjonuje w oparciu na przepisach z Rekomendacji Genewskiej ONZ z 1949 roku. Do Systemu Zielonej Karty zalicza się 46 państw, nie tylko ze Starego Kontynentu, ale również z Azji i Afryki. Większość tych krajów podpisała Porozumienie Wielostronne, na mocy którego domniema się, że pojazd cudzoziemca został ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w kraju jego rejestracji. Jeśli więc jedziemy z jednego państwa do drugiego, a oba mają podpisane Porozumienie Wielostronne, nie ma potrzeby zabierania ze sobą zielonej karty czy innych zaświadczeń, prócz potwierdzenia ochrony ubezpieczeniowej. W przeciwnym wypadku trzeba zaopatrzyć się w zieloną kartę. Chorwacja jest jednym z państw, w których polski kierowca nie potrzebuje takiego dokumentu.

Polska przystąpiła do Porozumienia Wielostronnego w tym samym dniu, w którym nastąpiła nasza akcesja do Unii Europejskiej, czyli 1 maja 2004 roku. Wtedy też znacznie zredukowana została lista krajów wymagających od polskich obywateli przy przejeździe samochodem zielonej karty.

GDZIE NIE BĘDZIE POTRZEBNA ZIELONA KARTA?

Wjeżdżając do Chorwacji autem, nie trzeba starać się w towarzystwie ubezpieczeniowym o wydanie zielonej karty. Musimy wybrać jednak drogę przez państwa, w których nie jest ona konieczna.

Jakie dokumenty do Chorwacji trzeba zatem zabrać, by mieć potwierdzenie objęcia ubezpieczeniem OC? Polisa OC wystawiona przez polskiego ubezpieczyciela w zupełności wystarczy. Jest ona ważna na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz w kilku państwach spoza struktur unijnych. Jeśli więc planujemy wyjazd autem do Chorwacji, powinniśmy wziąć ze sobą polisę OC zawartą w Polsce. Wiedz, że zielona karta w Rumunii, na Węgrzech czy nawet w Serbii (od 2012 roku) również nie jest wymaganym dokumentem.

KIEDY ZIELONA KARTA PRZY WYJEŹDZIE DO CHORWACJI MOŻE OKAZAĆ SIĘ PRZYDATNA?

Jeśli planujemy przemierzyć Bałkany samochodem, może nam się przydać zielona karta wydana przez naszego polskiego ubezpieczyciela. Będzie ona potrzebna w przypadku wjazdu do niektórych krajów europejskich, m.in. takich jak:

  • Albania,
  • Czarnogóra (od 2 sierpnia 2021 roku wystarczy już certyfikat OC),
  • Macedonia,
  • Ukraina.

Zastanówmy się przed wyjazdem, czy jedziemy tylko do Chorwacji, czy będziemy też przejeżdżać przez inne kraje wymagające zielonej karty np. Albanię. Dokument powinien być wyrobiony odpowiednio wcześniej przed podróżą.

Zwróćmy uwagę na fakt, że jadąc samochodem po Chorwacji, może zdarzyć się, że choć na chwilę wjedziemy na teren Bośni i Hercegowiny. Zielona karta do 19 października 2020 roku była tam wymagana dla potwierdzenia objęcia ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Przekroczenie granicy Chorwacji i Bośni będzie niezbędne, by udać się autostradą do Dubrownika. Dojazd  do tego miasta najkrótszą drogą - przez Bośnię i Hercegowinę - nie obliguje już kierowcy do posiadania zielonej karty.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Czy potrzebne jest ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji? Czy EKUZ wystarczy na wyjazd do Chorwacji?

Polacy od lat znajdują się w czołówce narodowości przyjeżdżających na wakacje do Chorwacji. Perła Adriatyku przyciąga gości znakomitym klimatem, wieloma atrakcjami turystycznymi i miejscami, które warto zobaczyć – na kontynencie i chorwackich wyspach. Polski Instytut Ekonomiczny podaje, że w 2023 roku 60 proc. Polaków zamierzało wyjechać na wakacje, a wśród zagranicznych kierunków królowała Chorwacja, przed Grecją, Hiszpanią i Włochami. Sprawdź, czy na wakacje w tym kraju potrzebujesz prywatnego…

Czytaj dalej
mężczyzna za kierownicą auta

Ubezpieczenie OC graniczne – ile kosztuje, kiedy należy je wykupić?

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi obowiązkowo zawrzeć umowę komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Nie może dopuścić nawet do jednego dnia przerwy w ochronie, gdyż jakakolwiek zwłoka jest już podstawą do nałożenia kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Czy jednak takie ubezpieczenie działa tylko w Polsce? Czy ochrona obowiązuje również za granicą? Czym jest ubezpieczenie graniczne i w jakich przypadkach należy posiadać taką polisę?

Czytaj dalej

Zielona karta – czy jest ważna i potrzebna na Ukrainie?

Planując wyjazd na Ukrainę własnym autem, warto wiedzieć wcześniej, jakich dokumentów nie powinno zabraknąć w samochodzie. Każdy z uczestników wyjazdu musi mieć paszport, który pozwoli na przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej, ale oprócz tego właściciel pojazdu powinien zadbać o to, by zabrać wymagane na Ukrainie dokumenty. Jak potwierdzić w tym kraju posiadanie komunikacyjnego ubezpieczenia OC? Zielona karta będzie tam wymagana?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę