Kontrolki w samochodzie – co oznaczają?

Deska rozdzielcza samochodu nie służy tylko do tego, by kontrolować prędkość, z jaką się poruszamy podczas jazdy czy sprawdzać obroty silnika. To także miejsce, z którego wiele możemy dowiedzieć się na temat aktualnego stanu naszego auta. Kontrolki na desce rozdzielczej wskazują, jakie światła samochodowe są włączone, a także informują o awariach. Sprawdźmy, jak interpretować poszczególne symbole.

kontrolki w samochodzie

Trzy główne rodzaje kontrolek w aucie

Współczesne pojazdy mechaniczne są wyposażone w wiele układów i systemów elektronicznych, powiązanych oznaczeniami w samochodzie na desce rozdzielczej. Dlatego o wiele łatwiej jest nam zauważyć np. to, że silnik się przegrzewa albo brakuje w nim oleju. Co oznaczają poszczególne kontrolki? Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem. O wiele łatwiej będzie nam interpretować ikony w samochodzie, jeśli przyporządkujemy lampki kontrolne do trzech grup, według ich kolorystyki wykorzystywanej najczęściej przez producentów. Pod tym względem ikonki na desce rozdzielczej można podzielić na:

·   zielone – kontrolki informacyjne,

·   żółte lub pomarańczowe - kontrolki informacyjno-ostrzegawcze,

·   czerwone – kontrolki ostrzegawcze w samochodzie.

O ile kierowca nie musi zwracać większej uwagi na zielone lampki w aucie, o tyle czerwone to istotne znaki ostrzegawcze w aucie. Wyświetlające się na desce rozdzielczej samochodu kontrolki zielone informują, co aktualnie jest włączone w pojeździe i dotyczą m.in. świateł. Mogą również sygnalizować, że kierowca korzysta z systemu wspomagania parkowania, asystenta pokonywania wzniesień, asystenta rozpoznawania znaków drogowych czy z tempomatu. Kontrolki wyświetlające się na zielono mają charakter informacyjny.

Natomiast inną interpretację mają pomarańczowe kontrolki w samochodzie – mają one charakter ostrzegawczy. Mogą sygnalizować kończące się paliwo, zbyt niskie ciśnienie w oponach czy niski poziom oleju silnikowego. Nie są groźne i nie zwiastują od razu awarii pojazdu, ale należy szybko skontrolować, co się dzieje. Zdecydowanie najbardziej istotne są czerwone lampki kontrolne, gdyż zwykle nakazują kierowcy bezwzględne zatrzymanie pojazdu.

Opis kontrolek na desce rozdzielczej w kolorze zielonym

Oto wykaz kilku kontrolek w kolorze zielonym, z jakimi kierowca może się spotkać:

·   kafelek z czterema skośnymi liniami po lewej stronie – kontrolka świateł mijania (krótkich),

·   kafelek z czterema skośnymi liniami po lewej stronie przekreślonymi w pionie nieregularną linią – przednie światła przeciwmgielne,

·   dwie strzałki, w prawo lub w lewo - kontrolka w samochodzie oznaczająca kierunkowskaz.

Poza tym na zielono lub żółto mogą świecić się pozycyjne światła. Kontrolki te mają postać dwóch przeciwstawnych reflektorów. Na niebiesko zaś wyświetla się kafelek z trzema poziomymi, równoległymi liniami po lewej stronie, który oznacza światła drogowe (długie).

Żółte kontrolki w samochodzie – co oznaczają?

Prócz zielonych, informacyjnych ikonek, zobaczyć możemy też i żółte kontrolki w aucie. Znaczenie takich kontrolek już znamy. Wśród nich, prócz wspomnianych świateł pozycyjnych, można wyróżnić i inne symbole:

·   przekreślona poduszka powietrzna obok fotela z fotelikiem dziecka umieszczonym przeciwnie do kierunku jazdy – wyłączona poduszka po stronie pasażera,

·   żarówka z wykrzyknikiem w środku – awaria świateł zewnętrznych,

·   silnik – awaria systemu wtrysku,

·   dwie pętelki – awaria świec żarowych silnika,

·   obrys samochodu z otwartym wlewem paliwa – źle zamknięty wlew paliwa,

·   śnieżynki – oblodzona nawierzchnia drogi,

·   koło zębate z wykrzyknikiem – uszkodzenie skrzyni biegów,

·   dystrybutor paliwa – rezerwa paliwa w baku.

Pomarańczowe kontrolki w samochodzie powinny skłonić kierowcę do sprawdzenia przyczyny ich wyświetlenia się. Znając znaczenie kontrolek w samochodzie, możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji na drodze. Bardzo ważną jest symbol żółtego silnika, który wskazuje na awarię jednostki napędowej i informuje, że samochód może przejść w tryb awaryjny. Po dotarciu do celu podróży warto dowiedzieć się, co jest przyczyną wyświetlenia się takiej kontrolki. Czasem spowodowane jest to awarią filtra cząstek stałych lub świec żarowych, co wymusza wizytę w warsztacie mechanicznym.

Czerwone kontrolki ostrzegawcze

Zdarza się, że na desce rozdzielczej pojawiają się czerwone kontrolki samochodowe. Opis takich ikonek wskazuje, że kierowca ma wówczas powody do zmartwienia. Czerwone wskaźniki w samochodzie mogą mieć postać:

·   obrysu samochodu z kluczem mechanicznym – awaria układu elektroniki,

·   kaganka na olej z kroplą – niski poziom oleju, który grozi uszkodzeniem silnika,

·   termometru na falach – wysoka temperatura płynu chłodniczego,

·   akumulatora – słaby akumulator,

·   okręgu z napisem ABS – awaria systemu ABS,

·   okręgu z półokręgami przerywanymi po obu stronach – zużycie klocków hamulcowych,

·   rzutu samochodu z góry z otwartymi drzwiami – otwarte drzwi lub klapa bagażnika,

·   dwóch trójkątów wpisanych w siebie – włączone światła awaryjne,

·   kroplomierza z kroplą – minimalny poziom oleju silnikowego.

Na desce rozdzielczej możemy zobaczyć też uniwersalne czerwone lampki. Mają one postać trójkąta z wykrzyknikiem. To sygnalizator ogólny, który pokazuje awarię i sugeruje szybkie udanie się do warsztatu. Ikoną ostrzegawczą jest też okrąg ze wpisaną literą P, który wskazuje na zaciągnięty hamulec ręczny. Warto znać oznaczenie kontrolek w samochodzie, aby móc szybko na nie zareagować, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dobrym rozwiązaniem jest również posiadanie ubezpieczenia assistance. Dzięki niemu, jeśli dojdzie np. do awarii pojazdu, to wystarczy zgłosić ten fakt do ubezpieczyciela, żeby uzyskać pomoc. Niezbędny jest jednak wybór odpowiedniego wariantu ochrony, która obejmuje dane ryzyko. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę