UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Carpooling: jak działa i co z ubezpieczeniem?

Carpooling to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na tańszych przejazdach do pracy, szkoły lub w zupełnie inne miejsce (cyklicznie lub od czasu do czasu). Idea carpoolingu jest bliska zwolennikom ekologicznych postaw - wspólne podróżowanie samochodem wpływa na zmniejszenie natężenia ruchu i emisji spalin. Wielu kierowców, którzy rozważają zwiększenie liczby pasażerów podczas codziennych przejazdów, zastanawia się, jak wygląda kwestia ubezpieczenia w razie kolizji lub stłuczki.

wspólny przejazd

Ekonomia współdzielenia - co to jest carpooling i jak działa?

Termin carpooling pochodzi z języka angielskiego. Stanowi połączenie dwóch słów: „car” – czyli samochód - i „pooling” – czyli łączenie, zbieranie. Określany jest niekiedy internetowym autostopem, choć nie jest to zupełnie darmowe rozwiązanie. Carpooling to wspólne przejazdy samochodem, kierowca dzieli poniesione na paliwo koszty wspólnie z pasażerami. Z systemu grupowych dojazdów korzystają przede wszystkim mieszkańcy dużych miast. Zasady działania carpoolingu są bardzo proste - kilka osób umawia się na wspólny przejazd, wyruszając z jednego miejsca, lub też kierowca zabiera kolejno pasażerów z konkretnych punktów na trasie podróży. Oferty wspólnego przejazdu są publikowane na portalach społecznościowych albo dostępne w specjalnych aplikacjach i serwisach dedykowanych carpoolingowi. Czy idea zbiorowego transportu przyjęła się na polskim gruncie?

Carpooling w Polsce - czy wspólne przejazdy są u nas popularne?

Carpooling jest popularny w Niemczech, Holandii, Hiszpanii i Francji, a od kilku lat również i Polacy przekonują się do tej formy przemieszczania się. Można by rzec, że wspólne przejazdy samochodem są u nas wręcz modne - ten trend jest zauważalny zwłaszcza w większych ośrodkach miejskich, takich jak Warszawa, Wrocław, Łódź, Katowice czy Kraków.  Jakie są plusy i minusy organizowania grupowych przejazdów prywatnym samochodem?

Wspólne przejazdy dla kierowców i pasażerów -  korzyści i zagrożenia

Tego typu kolektywne przejazdy pasażerskie mają sporo zalet - największy plus to rozłożenie kosztów transportu między wszystkich pasażerów. Carpooling kusi niskimi cenami, dokładając się do opłat za benzynę czy przejazd autostradą, możemy swobodnie i komfortowo przemieszczać się między miastami. Z tego względu z carpoolingu często korzystają ludzie młodzi, którzy chcą zaoszczędzić na dojazdach do pracy czy na uczelnię. To świetna opcja dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na kupno samochodu lub aktualnie nie stać ich na utrzymanie auta. Dodatkowo dzięki wspólnym przejazdom można poznać interesujących ludzi, a nawet zawrzeć wieloletnie przyjaźnie. Decydując się na carpooling, w przeciwieństwie do autobusów i busów, nie tracimy czasu na ciągłe przystanki na trasie. Jest to więc najszybszy i najtańszy sposób na dotarcie do celu.

Oczywiście ta forma transportu zbiorowego nie jest pozbawiona wad. Decydując się na wspólny przejazd z obcą osobą - nigdy nie znamy jej prawdziwych zamiarów (np. chęć popełnienia przestępstwa, kradzieży). Jeśli zachowanie kierowcy lub stan techniczny samochodu budzi nasz niepokój, lepiej zrezygnować ze wspólnej podróży. Dla własnego bezpieczeństwa warto poinformować bliskie osoby o zamiarze skorzystania z przewozu w ramach carpoolingu i przekazać im dane kontaktowe organizatora przejazdu. Z punktu widzenia kierującego pojazdem trudno przewidzieć też zachowanie pasażerów - może okazać się, że ich sposób bycia zupełnie nam nie odpowiada (np. przeklinają, palą papierosy, są głośni czy zadają niedyskretne pytania). Może zdarzyć się również sytuacja, w której pasażer w ostatniej chwili zrezygnuje ze wspólnego przejazdu samochodem i to bez informowania kierowcy o nagłej zmianie planów.

Carpooling a ubezpieczenie OC i Assistance

Kierowca, który organizuje wspólny przejazd swoim prywatnym samochodem, ponosi odpowiedzialność za szkody pasażerów zgodnie z postanowieniami art. 436 kodeksu cywilnego. Tę kwestię warto jednak dodatkowo wyjaśnić. W przypadku wypadku czy kolizji, w której ucierpi pasażer, odszkodowanie zostanie wypłacone z polisy OC właściciela pojazdu. Zgodnie z obowiązującym prawem, w przypadku przejazdów darmowych, aby uzyskać odszkodowanie, pasażer musi jednak udowodnić winę kierującego. Z kolei w przypadku przejazdów świadczonych odpłatnie, odpowiedzialność za szkodę opiera się na zasadzie ryzyka. Tym samym pasażer nie musi udowadniać winy kierującego. Warto dodać, że wysokość odszkodowania, zależy też od tego, czy zachowanie pasażera przyczyniło się do powstania i rozmiaru szkód, jakich doznał. Jeżeli np. podróżował bez zapiętych pasów, to ubezpieczyciel może odmówić wypłaty pełnej sumy ubezpieczenia. 

Osoby, które mają zamiar oferować przejazdy carpooling, powinny rozważyć wybór ubezpieczyciela, który oferuje pakiet składający się z takich produktów, jak OC i ubezpieczenie assistance. Taka polisa jest niezastąpiona np. w sytuacji, gdy samochód nagle odmówi posłuszeństwa lub dojdzie do zderzenia drogowego. Dzięki assistance w razie problemów w trasie zarówno kierowca, jak i pasażerowie uzyskają szybką, profesjonalną pomoc. Jaki jest zakres ubezpieczenia? W przypadku polisy łączonej, obejmującej OC i assistance, ubezpieczony może uzyskać podstawową pomoc w razie wypadku, awarii lub kradzieży samochodu, przez 24 godziny na dobę.

Podsumowując, carpooling dynamicznie się rozwija. Kolektywne przejazdy autem pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze. To rozsądny, ekonomiczny i ekologiczny sposób podróżowania, który umożliwia też zacieśnianie więzi społecznych oraz wpływa pozytywnie na ochronę środowiska. Minusem carpoolingu jest natomiast brak gwarancji bezpieczeństwa przejazdu.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
kluczyki w stacyjce

Zatrzaśnięte kluczyki w aucie – co zrobić, jak się zabezpieczyć?

Nieustannie cierpimy na brak czasu. Wszędzie nam się śpieszy. Kiedy prowadzimy auto, dzwoni telefon, dzieci narzekają, że chcą być już w domu, a po drodze musimy jeszcze zrobić przystanek na szybkie zakupy. W wyniku natłoku obowiązków i stresu może dojść do tego, że zatrzaśniemy kluczyki w aucie. Co wówczas zrobić? Jak sobie poradzić z tym problemem?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę