UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Samochód elektryczny a ubezpieczenie OC i AC

Przyszłością motoryzacji są samochody hybrydowe i elektryczne. Wciąż pojawiają się kolejne regulacje, które mają na celu zachęcenie Polaków do zakupu auta elektrycznego. Co to za pojazd? Jakie są korzyści korzystania z niego? Czy ubezpieczenie takiego samochodu kosztuje więcej niż w przypadku pojazdu spalinowego? Ile takich aut jeździ po polskich drogach?

Ładowanie elektrycznego samochodu

Auta elektryczne w Polsce

Jeden z planów polskiego rządu zakładał, że do 2025 roku w naszym kraju zarejestrowanych będzie milion samochodów elektrycznych. Nowe założenie przewiduje, że do 2030 roku po Polsce będzie jeździć 600 tys. samochodów o napędzie elektrycznym. Aktualny stan nie napawa optymizmem. Auta elektryczne w Polsce to wciąż rzadkość. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych z końca kwietnia 2020 roku w Polsce zarejestrowanych jest 10 700 takich samochodów. Możemy się spodziewać, że liczba aut elektrycznych będzie rosła, ale trudno ocenić w jakim tempie.

Czym charakteryzują się samochody elektryczne? Otóż nie są one wyposażone w silnik spalinowy, lecz w jeden lub kilka silników elektrycznych. Być może zaskoczy cię informacja, że właśnie z takiego napędu pierwotnie korzystały pojazdy, które przewoziły ludzi. Pierwszy samochód elektryczny powstał między 1832 a 1839 rokiem. 29 kwietnia 1899 roku pojazd z takim napędem przekroczył prędkość 100 km/h. Później nadszedł jednak czas rozwoju silników spalinowych. Obecnie konieczność zwiększenia popularności pojazdów elektrycznych wynika z wielu względów, ale najistotniejszym argumentem jest dbałość o czystość powietrza.

30 proc. całkowitej emisji CO2 w UE pochodzi z sektora transportu, z czego 72 proc. z transportu drogowego. Ważnym zadaniem Unii Europejskiej jest ograniczanie emisji z transportu o 60 proc. w stosunku do danych z 1990 roku. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego mają być samochody z silnikiem elektrycznym, które w 2017 roku stanowiły 1,5 proc. nowo zarejestrowanych pojazdów. Czy to już ten moment, w którym i ty powinieneś się zainteresować takim autem?

Samochody z napędem elektrycznym – plusy i minusy

Sprzedaż samochodów elektrycznych rośnie, ale powoli. Co zatem powinieneś zrobić? Kupować już teraz czy czekać? Przede wszystkim warto być świadomy plusów i minusów tego rozwiązania. Największe plusy aut elektrycznych to:

  • Są bardziej ekologiczne – nie tylko pod względem emisji spalin, ale również procesu produkcji i trwałego składowania.
  • Są bezpieczniejsze – nie ma paliwa, więc nie ma też ryzyka wybuchu.
  • Nie wymagają wymiany filtrów i oleju.
  • Ich silniki pracują ciszej.
  • Są tanie w eksploatacji – auta elektryczne mają coraz większy zasięg na jednym ładowaniu, a jeśli dodatkowo posiadasz alternatywne źródło energii, takie jak panele słoneczne, to koszty te mogą być już bardzo niskie.

Samochody elektryczne nie są również pozbawione minusów:

  • Wysoki koszt zakupu – nawet małe samochody elektryczne wiążą się z dużym wydatkiem. Nie każdy może sobie pozwolić na zapłacenie 100 tys. złych na auto. Wybrane modele możesz kupić poniżej tej kwoty, ale większość kosztuje więcej, nawet powyżej 200 tys.
  • Dodatkowe wydatki – możesz korzystać ze stacji ładowania w mieście, ale wygodniej ładować samochód w domu. Żeby odbywało się to szybko, potrzebujesz specjalnej stacji, której zakup oznacza kolejny wydatek.
  • Nie są to długodystansowce – na pełnej baterii możesz obecnie przejechać od 100 do 200 km, w zależności od modelu auta, ale może to być również mniej. Liczba stacji ładowania pojazdów elektrycznych rośnie, ale wciąż jest ich dosyć mało. Poza tym – ładowanie akumulatora trwa zdecydowanie dłużej niż uzupełnienie paliwa. W zależności od sposobu ładowania czas ten może wynosić nawet  kilka godzin.
  • Problemy z serwisem – w dalszym ciągu możesz mieć problem ze znalezieniem warsztatu mechanicznego, który naprawi ewentualne usterki w pojeździe elektrycznym. Najczęściej pozostanie ci skorzystanie z ASO.

Samochód z napędem elektrycznym – co z ubezpieczeniem?

Zakup auta elektrycznego wiąże się z koniecznością zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Identycznie jak w przypadku pojazdów spalinowych, umowę musisz zawrzeć najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Czy jednak ubezpieczenie OC auta elektrycznego będzie się wiązało z wyższym wydatkiem niż samochodu spalinowego? Towarzystwo ubezpieczeniowe musi uwzględnić w kalkulacji m.in. to, że koszty naprawy samochodu elektrycznego są wyższe niż auta spalinowego. Czynnikiem, który wpłynie na wysokość składki jest również wartość pojazdu. Na pewno nie jest tak, że każde auto elektryczne będzie oznaczało wyższy koszt ubezpieczenia niż w przypadku samochodu spalinowego. Analogicznie wygląda to w przypadku ubezpieczenia AC. I tutaj ubezpieczyciel musi uwzględnić wyższy koszt części do pojazdu i napraw.

Nie bądź zaskoczonym, jeśli szukając modelu pojazdu w kalkulatorze ubezpieczeń, nie znajdziesz swojego auta elektrycznego. Może go tam nie być, ale to nie oznacza, że nie możesz go ubezpieczyć. Jeśli nazwa pojazdu nie będzie widoczna, to skontaktuj się z nami – pomożemy ci wyliczyć koszt ochrony. Pamiętaj jednak, że na wysokość składki wpływa wiele czynników. Należą do nich:

  • Wiek – młodzi kierowcy, z reguły do 26 lat, muszą się liczyć z wyższym kosztem ubezpieczenia. Wynika to z danych policji, które pokazują, że prowadzący pojazdy mający od 18 do 24 lat są najczęstszymi sprawcami wypadków i kolizji. Natomiast najmniej takich zdarzeń powodują seniorzy.
  • Historia przebiegu ubezpieczenia – jeśli z twojego OC likwidowane były szkody, to wpłynie to na wyższą składkę na ubezpieczenie. W przypadku gdy jeździsz bezszkodowo, koszt ten będzie malał wraz z kolejnymi latami korzystania z ochrony ubezpieczeniowej.
  • Czas posiadania prawa jazdy – jeśli dopiero co zdałeś egzamin na prawo jazdy, to wpłynie to na wyższy koszt ubezpieczenia pojazdu. Najczęściej zwyżka za staż obowiązuje przez kilka lat od momentu zdobycia uprawnień.
  • Stan cywilny – na niższą cenę za OC mogą liczyć posiadacze pojazdów, którzy założyli rodzinę i najczęściej podróżują z dziećmi. Statystycznie powodują oni mniej szkód niż single.  
  • Miejsce użytkowania pojazdu – mniej za OC zapłacą ci posiadacze aut, którzy korzystają z nich głównie w małej miejscowości. Z wyższym kosztem należy się liczyć w przypadku użytkowania samochodu głównie w zatłoczonym mieście.

Nie są to wszystkie kryteria, jakie ubezpieczyciel bierze pod uwagę, ubezpieczając pojazdy. Koszt OC dla samochodu elektrycznego nie będzie zdecydowanie wyższy niż w przypadku auta spalinowego o podobnych parametrach. Szczegółów dowiesz się jednak, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Zielone tablice rejestracyjne – co oznaczają? Jakie przywileje dają?

Na ulicach polskich miast oraz na drogach krajowych czy autostradach możemy zobaczyć samochody z niestandardowymi, zielonymi tablicami. Oprócz koloru są one niemal takie same, jak standardowe. Co oznacza w tym przypadku kolor zielony i kiedy przysługuje? Czy zakup ubezpieczenia OC dla takiego auta różni się w stosunku do pozostałych samochodów?

Czytaj dalej

Ubezpieczenie autocasco – co obejmuje ubezpieczenie AC – jak wybrać?

Autocasco (AC) jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które gwarantuje pokrycie kosztów szkody powstałej w wyniku kolizji lub wypadku drogowego, uszkodzenia auta przez osoby trzecie lub nieprzewidziane warunki atmosferyczne, kradzieży pojazdu czy jego pożaru lub wybuchu.

Czytaj dalej
Zadowolona para przy aucie

Parametry pojazdu a wysokość ubezpieczenia OC

Przy ustalaniu wysokości polisy OC bardzo ważną rolę odgrywają parametry pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przede wszystkim rok produkcji samochodu, miejsce zakupu auta, aktualny stan licznika oraz parametry techniczne, takie jak np. marka i model pojazdu.

Czytaj dalej
OC, AC, NNW i assistance kierowca zastanawia się jak wygląda pełna ochrona auta

Ubezpieczenia OC, AC, NNW i assistance – jak wygląda pełna ochrona auta?

Pełen pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych składa się z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej właściciela pojazdu (OC), Autocasco (AC), z ubezpieczenia następstw od nieszczęśliwych wypadków oraz assistance. Podstawę stanowi pakiet OC i AC. Do tego można również dokupić ubezpieczenie opon.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę