Wybierz najlepsze ubezpieczenie OC samochodu transportowego
Posiadanie firmy transportowej oznacza dużą odpowiedzialność, nie tylko za firmowy sprzęt, ale również za przewożone towary oraz pracowników. Jaką ochronę powinno obejmować firmowe ubezpieczenie samochodu ciężarowego?

Funkcjonowanie firmy transportowej
Prowadzenie firmy transportowej wiąże się przede wszystkim z dużą odpowiedzialnością. Ich wpływ w funkcjonowanie innych przedsiębiorstw jest ogromny, a sprawna dystrybucja towarów odbija się także na działalności kontrahentów. Z jednej strony niezwykle istotne jest przestrzeganie ustalonych terminów, z drugiej zapewnienie maksimum bezpieczeństwa zarówno kierowcom, jak i dostarczanym ładunkom.
W trasie
Czy taki stan rzeczy w jakiś sposób przekłada się na codzienne funkcjonowanie pracowników? Jak najbardziej. Kierowcy tirów żyją głównie w podróży, ich samochody pełnia także funkcję sypialni i jadalni. I chociaż wielu z nas taki fach może kojarzyć się głównie z podróżowaniem w najdalsze zakątki kraju lub Europy, to rzeczywistość prezentuje się zgoła odmiennie. Priorytetem jest dostarczenie konkretnej dostawy do odbiorcy we wskazanym terminie.
Każdy dzień opóźnienia oznacza straty, np. towar może ulec przeterminowaniu. Dlatego kierowcy często zmuszeni są do działania pod presją czasu, co może mieć również negatywne skutki. Pośpiech i stres sprzyjają niedopatrzeniom. Te z kolei mogą odbić się na zachowaniu w ruchu drogowym. Nie bez powodu wśród najczęstszych przyczyn wypadków na autostradach są m.in. niedostosowanie prędkości oraz zmęczenie za kierownicą.
Jakie zagrożenia czyhają na kierowców?
Jakie zagrożenia czekają na kierowców tirów podczas podróży? Lista jest dosyć długa. Przede wszystkim są oni narażeni na wypadki w większym stopniu niż inni uczestnicy ruchu. Ryzyko dodatkowo zwiększają gabaryty pojazdów. Jak często dochodzi do kolizji z udziałem ciężarówek? Dane wskazują, że spośród niemalże 22 tys. zdarzeń drogowych, w 2284 wypadkach brały udział właśnie samochody ciężarowe[1]. Wspomniany wyżej stres również nie wpływa pozytywnie na pracę kierowców. Zbliżający się termin dostarczenia towaru może oznaczać jazdę bez postoju, co także będzie przekładać się na bezpieczeństwo na drodze.
Zniszczeniu może ulec także sam ładunek. Może się tak stać np. w sytuacji niespodziewanego manewru. Nawet niewielki wstrząs może sprawić, że delikatny towar przestanie się nadawać do sprzedaży. Poważnym zagrożeniem są również… kradzieże. I chociaż wydawałoby się, że dotyczy to jedynie bardzo cennych towarów, to kradzieże tirów, zarówno w Polsce, jak i innych krajach Europy są niezwykle powszechne.
Co powinno obejmować ubezpieczenie?
Wybierając ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego, trzeba brać pod uwagę przede wszystkim jego zakres. Niezwykle ważnym aspektem jest wzbogacenie o możliwość Bezpośredniej Likwidacji Szkód. W przypadku, gdy nasz pojazd został uszkodzony z winy innego kierowcy, nie musimy kontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy, a odszkodowanie otrzymamy w ramach naszego OC. Rozwiązanie jest o tyle korzystne, że pozwala uzyskać szybką rekompensatę za szkody, dzięki czemu można błyskawicznie pozbyć się awarii i kontynuować podróż. W ramach OC warto zatroszczyć się także o assistance dla samochodów ciężarowych. Rozwiązanie zapewnia pomoc fachowców w przypadku awarii, wypadku lub przebicia opony, nie tylko na terenie Polski, ale całej Europy. Decydując się na OC w UNIQA, można skorzystać z oferty Mini oraz Maxi, wyposażonych odpowiednio w poszczególne udogodnienia. Wybierając ubezpieczenie, warto zadbać również o dodatkową ochronę, obejmującą m.in. kradzież pojazdu lub uszkodzenie przewożonego towaru.
[1] http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html