UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Jak zapłacić akcyzę za samochód? Jak sprowadzić samochód osobowy i opłacić podatek akcyzowy?

Jeśli decydujesz się na sprowadzenie auta z zagranicy, licz się z kosztami. W przypadku samochodów, które z różnych powodów nie mogą przekroczyć granicy kraju na własnych kołach, musisz doliczyć koszty wynajęcia lawety i tankowania. Natomiast już w Polsce powinieneś przejść procedurę rejestracji sprowadzonego auta oraz uregulować należną fiskusowi opłatę. Jak zapłacić akcyzę za samochód?

Mały czerwony samochodzik-zabawka stoi na dokumentach niezbędnych do opłacenia akcyzy za samochód.

Czym jest akcyza i kiedy zapłata podatku akcyzowego jest wymagana?

Po polskich drogach jeżdżą tysiące samochodów sprowadzonych z zagranicy. Wystarczy przytoczyć wyniki raportu Instytutu Badań rynku Motoryzacyjnego SAMAR, by się o tym przekonać. W 2021 roku do Polski sprowadzono prawie 940 tys. samochodów. Jest to wynik o 100 tys. mniejszy niż w 2020 roku. Polacy chętnie kupują auta poza granicami kraju z uwagi na większy wybór i możliwość kupienia tańszego pojazdu w dobrym stanie. Nasi mechanicy są mistrzami w naprawie lekko czy nawet ciężko uszkodzonych pojazdów i doprowadzaniu ich do stanu sprzed kolizji.

Wbrew powszechnemu przekonaniu podatek akcyzowy, powszechnie nazywany akcyzą, nie jest tylko obciążeniem fiskalnym związanym wyłącznie ze sprzedażą alkoholi i papierosów. To podatek pośredni, który jest nakładany na niektóre wyroby w celu m.in. obniżenia ich konsumpcji, ale również ze względu na wysoką akumulację zysku w związku z niskimi kosztami ich produkcji.

W Unii Europejskiej niektóre towary objęte akcyzą podlegają harmonizacji. W praktyce oznacza to, że wszystkie państwa członkowskie stosują wspólne regulacje dotyczące ich, ale akurat pojazdy mechaniczne są zaliczane do kategorii wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych. W Polsce wysokość akcyzy na auta sprowadzane z zagranicy jest ustalana na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym.

Akcyzą objęte są zgodnie z art. 100 tejże ustawy:

  • Import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju,

  • Nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym,

  • Pierwsza sprzedaż na terytorium kraju niezarejestrowanego samochodu , który został wyprodukowany na terytorium państwa zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Akcyzę należy zapłacić w przypadku sprowadzania do Polski samochodu nowego lub używanego, a każdy kraj, w tym Polska, określa wysokość opłaty, którą uiszcza importujący pojazd.

Ile wynosi akcyza za samochód z zagranicy?

Wysokość podatku akcyzowego jest określana indywidualnie dla każdego sprowadzonego samochodu i jest uzależniona od:

  • Wartości auta, jaka została wskazana w zawartej za granicą umowie kupna-sprzedaży czy też kwoty wskazanej na fakturze.

  • Pojemności silnika kupionego pojazdu.

Kupujący i sprzedający co prawda mogą umówić się na dowolną kwotę sprzedaży auta, ale suma transakcji zawarta w umowie lub na fakturze nie może być oderwana od rzeczywistości. Powinna być zgodna z faktyczną wartością rynkową pojazdu. Jej zaniżanie może być zakwestionowane przez urzędników, ponieważ może być ocenione jako działanie mające na celu obniżenie podatku akcyzowego należnego fiskusowi. W takiej sytuacji urzędnik może podać w wątpliwość wskazaną na umowie kupna-sprzedaży czy na fakturze kwotę, a następnie naliczyć wyższą stawkę akcyzy.

Stawki akcyzy zostały określone w art. 105 ustawy o podatku akcyzowym. Według tego przepisu stawka akcyzy na samochody osobowe wynosi:

  • 18,6 proc. podstawy opodatkowania – w przypadku osobówek o pojemności silnika powyżej 2000 centymetrów sześciennych.

  • 9,3 proc. podstawy opodatkowania dla samochodów osobowych o hybrydowym napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania, o pojemności silnika spalinowego wyższej niż 2000 cm3, ale nie wyższej niż 3500 cm3; dla samochodów stanowiących pojazd hybrydowy o pojemności silnika spalinowego wyższej niż 2000 cm3, ale nie wyższej niż 3500 cm3.

  • 1,55 proc. podstawy opodatkowania – dla samochodów osobowych o hybrydowym napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania, o pojemności silnika spalinowego równej 2000 cm3 lub niższej.

  • 3,1 proc. podstawy opodatkowania – dla wszystkich pozostałych samochodów osobowych.

Bez wezwania podatnik z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego ma obowiązek po wjeździe na teren kraju złożyć deklarację uproszczoną, według ustalonego wzoru na ręce właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 14 dni. Termin jest liczony od dnia powstania obowiązku podatkowego, nie później niż w dniu rejestracji pojazdu na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Jednocześnie przy nabyciu samochodu za granicą i sprowadzeniu go do Polski z kraju UE, czyli przy dokonaniu nabycia wewnątrzwspólnotowego, musisz dokonać obliczenia i zapłaty podatku akcyzowego na rachunek właściwego urzędu skarbowego w terminie 30 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, ale jednocześnie nie później niż w dniu rejestracji auta na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Jak zapłacić akcyzę za samochód i wypełnić deklarację akcyzową?

Obecnie można już złożyć deklarację akcyzową i zapłacić akcyzę za sprowadzony samochód w trybie online. Warto podkreślić, że od 2017 roku organem zajmującym się pobieraniem podatku akcyzowego nie jest urząd celny, ale urząd skarbowy. Akcyzę możesz zapłacić osobiście w placówce terenowej skarbówki lub online za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych na stronie: puesc.gov.pl.

Cały proces zamyka się w trzech krokach:

  • Wypełniasz deklarację AKC-U/S – to uproszczona deklaracja dla podatku akcyzowego płaconego od nabycia wewnątrzwspólnotowego.

  • Płacisz podatek akcyzowy w określonej kwocie na rachunek urzędu skarbowego.

  • Pobierasz potwierdzenie zapłaty akcyzy – będzie to możliwe po podaniu numeru VIN pojazdu.

Deklaracja akcyzowa wymaga wpisania danych osoby importującej auto z zagranicy oraz informacji dotyczących zakupionego pojazdu. Podaje się w niej także samodzielnie wyliczoną wysokość akcyzy. Jeśli samochód ma więcej niż jednego właściciela, każdy współwłaściciel musi złożyć osobny wniosek. Po dokonaniu takich formalności otrzymasz Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Potwierdzenie zapłaty akcyzy jest niezbędne do dokonania rejestracji pojazdu w urzędzie, w wydziale komunikacji.

Do rejestracji auta będą także potrzebne wszystkie dokumenty auta w wersji polskojęzycznej. Musisz przetłumaczyć je na język polski u tłumacza, mieć do rejestracji dowód osobisty, dowód własności samochodu, potwierdzenie pozytywnego wyniku badania technicznego i zawarcia obowiązkowej polisy OC. Ubezpieczenie auta trzeba wykupić najpóźniej w dniu rejestracji.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Mandaty za przekroczenie prędkości i nie tylko - zobacz nowy taryfikator mandatów 2022

Przekroczenie dozwolonej prędkości przez kierowcę na drodze w Polsce powoduje, że przy kontroli drogowej lub wykonaniu zdjęcia fotoradarem zostanie ukarany mandatem. Jego wysokość oraz liczba punktów karnych przyznanych w związku z wykroczeniem drogowym lub przestępstwem jest zależna od aktualnego taryfikatora mandatów 2022. Sprawdź, ile zapłacisz za dwukrotne przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym, a jaki mandat będzie musiał zostać opłacony za spowodowanie kolizji.

Czytaj dalej

Jak ubezpieczyć samochód sprowadzony bez tablic z zagranicy?

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2021 roku zarejestrowano w Polsce ponad 320 tys.[1] samochodów osobowych, więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku. Ponadto, jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, zdecydowana większość tych aut to pojazdy używane, sprowadzone z zagranicy. Od stycznia do marca 2021 roku Polacy ściągnęli tak ponad 204 tys. samochodów. Jakie procedury obowiązują przy rejestracji i ubezpieczaniu pojazdów sprowadzonych z zagranicy bez tablic?

Czytaj dalej
Na parkingu stoją samochody których właściciele nie wiedzą jak zapłacić akcyzę za samochód

Akcyza za samochód sprowadzony z zagranicy – ile wynosi?

W 2019 roku padł rekord pod względem liczby sprowadzonych przez Polaków pojazdów. Do naszego kraju trafiło 1 009 184 aut, co oznacza wynik o 0,59 proc. wyższy niż rok wcześniej, który wówczas też był rekordowy. Sprowadzenie pojazdu z zagranicy wiąże się z dopełnieniem kilku formalności. Należy je przeprowadzić zgodnie z przepisami. Jedną z nich jest zapłacenie akcyzy.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę