UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Jak wybrać ubezpieczenie dla siebie?

Jednym z najważniejszych czynników, uwzględnianych przy wyborze ubezpieczenia komunikacyjnego jest jego cena. Uzależniona jest ona od wielu czynników, w tym przede wszystkim: danych technicznych samochodu, historii jazdy właściciela pojazdu oraz jego doświadczenia za kółkiem. Wpływ na wysokość ubezpieczenia ma także wartość auta i bezszkodowa jazda kierowcy.

Pytanie o cenę jest jednym z kluczowych pytań przy zakupie dobrowolnego ubezpieczenia samochodu, jakim jest Autocasco. Jednocześnie, ciężko jest odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, ile kosztuje AC. Wysokość składek w przypadku tego ubezpieczenia zależy od bardzo wielu czynników. Cena AC pozostaje kwestią mocno indywidualną, ale można wyróżnić kilka ogólnych zasad, którymi kierują się zakłady ubezpieczeń ustalając stawki za Autocasco.

Jakie czynniki wpływają na wysokość składki AC?

Najważniejszymi i najczęstszymi parametrami branymi pod uwagę przez ubezpieczycieli przy obliczaniu składki na ubezpieczenie Autocasco są:

  • miejsce zamieszkania/zameldowania właściciela – lokalizacja ma wpływ na koszty ubezpieczenia samochodu w zależności od liczby szkód zarejestrowanych w określonym obszarze geograficznym,
  • miejsce użytkowania pojazdu – analogicznie do miejsca zamieszkania lub zameldowania,
  • wiek oraz doświadczenie właściciela pojazdu,
  • wartość samochodu,
  • wiek pojazdu,
  • marka auta,
  • przeznaczenie pojazdu,
  • zakres ubezpieczenia,
  • historia dotychczasowego przebiegu ubezpieczenia,
  • znaczenie może mieć również forma i częstotliwość płatności składki (karta kredytowa, przelew, jednorazowo czy w ratach).

Jak ustala się składkę ubezpieczenia Autocasco?

Zasady oraz sposób obliczania składki ubezpieczeniowej w polisach AC, zakłady ubezpieczeń komunikują w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Najczęściej, składka ubezpieczeniowa ustalana jest na podstawie określenia stawki podstawowej, tzw. bazowej i doliczeniu indywidualnych zwyżek lub zniżek (mnożników) wynikających z indywidualnej oceny ryzyka pojazdu oraz historii ubezpieczeniowej Klienta.

Cena Autocasco

Średnia cena AC stanowi kilka procent wartości samochodu. Tańsze AC z pewnością otrzyma kierowca doświadczony, który na swoim koncie nie zanotował w ostatnich kilku latach wypadków oraz posiada pojazd, który nie figuruje w czołówce policyjnych statystyk wypadkowych i kradzieżowych.

Biorąc pod uwagę sporą liczbę różnorodnych kryteriów, które wpływają na cenę AC, warto wypróbować internetowy kalkulator AC, który da Ci możliwość wybrania Autocasco dostosowanego do zasobności Twojego portfela, jak i indywidualnych potrzeb. To proste narzędzie pozwoli Ci w łatwy sposób dokonać szybkiego wyboru ubezpieczenia, które w różnych nieprzewidzianych sytuacjach pokryje koszty powstałe w wyniku szkody.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Ubezpieczenie AC – jakie zniżki przysługują?

Rodzaje zniżek, przysługującym kierowcom przy zakupie polis uzależnione są od wewnętrznych ustaleń towarzystw ubezpieczeniowych. Zazwyczaj na wysokość ubezpieczenia AC wpływa: historia jazdy, wiek kierowcy, przebieg, marka samochodu i miejsce zamieszkania.

Czytaj dalej

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie AC (autocasco)?

Przy wyborze ubezpieczenia AC warto dokładnie porównać ofertę poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Przy tym należy zwracać uwagę nie tylko na atrakcyjną cenę, ale również na zakres ochrony, wysokość odszkodowania, wysokość udziałów własnych i franszyzy oraz sposób wyceny szkody.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę