Co zrobić z zalanym przez powódź samochodem?
Zalany samochód, podtopiony w wyniku powodzi, może nie być już w pełni sprawny, a zainstalowane w nim elektroniczne systemy bezpieczeństwa mogą nie działać właściwie. Zagraża to bezpośrednio Twojemu bezpieczeństwu i wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Zdecydowana większość popowodziowych samochodów, które pozostawały pod wodą przez dłuższy czas, np. przez kilka godzin, nadaje się od razu do zezłomowania. Zwłaszcza jeśli chodzi o nowsze modele pojazdów, naszpikowane elektroniką.
Jeśli Twoje auto było pod wodą lub częściowo zalane w trakcie powodzi, ale trwało to kilka czy kilkanaście minut, być może jest do odratowania. Pojazd musisz osuszyć i najlepiej, by został sprawdzony przez mechaników. Podpowiedzą oni, czy wymaga on jedynie drobnych napraw, czy gruntownego remontu, który może być dla Ciebie kompletnie nieopłacalny.
Niewykluczone, że powódź, która zabrała pojazd, spowodowała uszkodzenie silnika, co generuje wysokie koszty. W takiej sytuacji zorientuj się, czy masz ubezpieczenie od powodzi samochodu, które pokryłoby Twoje szkody.
Odszkodowanie z ubezpieczenia OC za zalany samochód
Każdy pojazd w Polsce powinien być ubezpieczony w ramach obowiązkowej polisy odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. OC chroni Cię przed ponoszeniem finansowych konsekwencji spowodowania szkód osobowych i majątkowych w ruchu drogowym.
Z tego ubezpieczenia wypłacane są świadczenia dla osób poszkodowanych w kolizjach i wypadkach. Natomiast przy zalaniu samochodu kierowca, który ma wykupione jedynie obowiązkowe OC, za naprawę auta będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni.
Uzyskanie odszkodowania w sytuacji zalania pojazdu z OC jest możliwe w sytuacji, gdy to działanie osób trzecich, np. wykonawcy kanalizacji, przycyzniło się do zalania pojazdu. Jeśli taki podmiot posiada polisę OC, możemy dochodzić naszych roszczeń.
Ubezpieczenie samochodu od powodzi w ramach AC
Z zupełnie inną sytuacją będziesz mieć do czynienia, jeśli prócz polisy OC miałeś wykupione ubezpieczenie AC pojazdu. Autocasco pokrywa szkody w Twoim pojeździe spowodowane przez warunki pogodowe, w tym wodę. Jeśli więc chodzi o ubezpieczenie auta od powodzi, to będzie to z pewnością AC.
Przed wykupieniem takiej polisy sprawdź w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia czy rzeczywiście powódź wchodzi w zakres ochrony.
AC zwykle obejmuje ryzyko wystąpienia szkody wskutek działania żywiołów:
- silnego wiatru (huraganu),
- powodzi,
- opadów atmosferycznych, jak deszcz, grad śnieg,
- zatopienia,
- uderzenia pioruna,
- osuwania lub zapadnięcia się ziemi.
Auto po powodzi – szkoda całkowita lub naprawa pojazdu z autocasco
Jeśli Twój samochód zostanie zatopiony w czasie powodzi, a miałeś wykupione AC, zgłoś szkodę do swojego ubezpieczyciela. Po jej zarejestrowaniu, zakład uruchomi procedurę likwidacji szkody. Polega to na oszacowaniu przez rzeczoznawcę stopnia uszkodzeń samochodu. Ubezpieczyciel w zależności od zakresu ochrony może pokryć koszty niezbędnych napraw, albo orzec, że doszło do szkody całkowitej.
Zwykle szkoda całkowita z AC jest orzekana, jeśli koszt naprawy auta przekracza 70% wartości rynkowej uszkodzonego np. w wyniku zalania wodą samochodu.
W przypadku gdy ubezpieczyciel uzna, że doszło do szkody całkowitej, ustali wysokość odszkodowania za pomocą tzw. metody dyferencyjnej. Polega ona na tym, że wysokość świadczenia wynika z odjęcia wartości wraku, tj. nieuszkodzonej pozostałości auta od wartości pojazdu przed szkodą.
Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania za zalany w wyniku powodzi samochód?
Ubezpieczyciel ma prawo odmówić Ci wypłaty odszkodowania np. za zalany samochód, jeśli do zdarzenia doszło np. w wyniku umyślnego działania czy rażącego niedbalstwa właściciela czy kierującego.
W OWU AC sprawdź dokładnie, jaki jest zakres ochrony dla samochodu zalanego w wyniku powodzi. Może się okazać, że stracisz prawo do wypłaty odszkodowania, jeśli podejmiesz samodzielną próbę uruchomienia silnika po zalaniu, w wyniku której woda zostanie do niego zassana.
Zgłaszanie szkody z ubezpieczenia AC samochodu po powodzi
W przypadku gdy masz polisę autocasco, a Twój samochód został zniszczony w powodzi, zgłoś możliwie jak najszybciej szkodę do ubezpieczyciela. Na ogół towarzystwo określa, ile masz maksymalnie dni na dokonanie zgłoszenia.
Jeśli powodzi uległo auto służbowe, musisz jak najszybciej powiadomić o tym fakcie pracodawcę, który będzie mógł zgłosić szkodę.
W zależności od posiadanego ubezpieczenia i jego zakresu, na czas naprawy auta lub do czasu kupienia nowego pojazdu po szkodzie całkowitej, możesz liczyć na pojazd zastępczy. Sprawdź w OWU, czy Ci się on należy i na jakich zasadach. Natomiast nie będziesz mógł otrzymać auta zastępczego z OC sprawcy przy powodzi, ponieważ żaden sprawca tutaj najczęściej nie występuje.
Ubezpiecz auto online – szybko i skutecznie w ramach autocasco. Możesz uzyskać dzięki temu wypłatę odszkodowania m.in. wtedy, gdy Twój samochód zostanie uszkodzony podczas powodzi.