UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Czy nie będąc właścicielem pojazdu, można go ubezpieczyć?

Ubezpieczenie OC dla pojazdu może wykupić nie tylko właściciel czy współwłaściciel, ale również stały użytkownik auta, jeśli zostanie do tego upoważniony. Poza tym umowa ubezpieczenia może być zawarta ze spadkobiercą właściciela samochodu i z leasingobiorcą.

Mężczyzna prowadzi samochód i zastanawia się czy OC musi być na właściciela pojazdu

Obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu mechanicznego jest zawarcie umowy ubezpieczenia komunikacyjnego OC.Polisa jest przypisana do danego samochodu, nie zaś do osoby ubezpieczającego. Czy auto może być ubezpieczone przez kogoś innego niż właściciel pojazdu wpisany do dowodu rejestracyjnego?

Kto może ubezpieczyć samochód?

Samochód może mieć jednego lub nawet wielu współwłaścicieli. Może być użytkowany zwykle przez jedną osobę, np. właściciela, ale i oddawany do użytku innym kierowcom. Jak w takiej sytuacji podejść do kwestii jego ubezpieczenia OC? Czy OC musi być na właściciela pojazdu?

Jak wspomnieliśmy, w Polsce obowiązkowe ubezpieczenie OC jest przypisane do pojazdu, a nie do konkretnej osoby. Dlatego kierowcy mający dwa auta czy więcej muszą każde z nich ubezpieczyć osobno. Czy jednak tylko właściciel samochodu będzie mógł zawrzeć dla niego polisę OC? Okazuje się, że nie. Wskazuje na to art. 808 ust. 1 Kodeksu cywilnego. Ustawodawca ustalił, że ubezpieczający może zawrzeć umowę OC na cudzy rachunek. Ubezpieczony wcale nie musi być imiennie wskazany w umowie, chyba że jest to konieczne do określenia przedmiotu ochrony.

Jeśli więc właściciel pojazdu upoważni inną osobę do wykupienia ubezpieczenia OC samochodu, to może ona samodzielnie wybrać i wykupić polisę dla auta.

OC kupowane przez współwłaściciela pojazdu

Możliwy jest zakup OC przez inną osobę niż główny właściciel samochodu, np. przez jego dzieci, które na co dzień korzystają z auta. Muszą być jednak wpisane do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciele.

Bardzo często osoby młode, które z uwagi na wiek i na krótki staż prawa jazdy są objęte zwyżkami na OC, ustanawiają współwłaścicielem doświadczonego kierowcę, np. jednego z rodziców lub dziadków. Dzięki temu korzystają ze zgromadzonych przez nich zniżek na OC i płacą mniej za takie obowiązkowe ubezpieczenie.

OC wykupione przez posiadacza pojazdu

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazuje na pojęcie właściciela, ale i posiadacza pojazdu. Otóż posiadaczem nie musi być właściciel. Może to być równie dobrze jego spadkobierca lub leasingobiorca.

Kiedy umiera właściciel auta, jego polisa OC, jaką wcześniej zawarł z dowolnie wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym, nie ulega automatycznie rozwiązaniu. Ochrona będzie obowiązywać do końca trwania umowy, ale się nie przedłuży na kolejny okres. Spadkobiercy zmarłego są zobowiązani do dalszego ubezpieczenia samochodu – jeśli jest ich kilku, wówczas każdy solidarnie odpowiada za opłacenie składki na OC i zawarcie umowy ubezpieczenia dla pojazdu do czasu przeprowadzenia podziału spadku przez sąd oraz wskazania nowego właściciela samochodu.

Gdy zmarły pozostawia po sobie testament, to może wskazać osobę, która dziedziczy samochód. Przechodzą na nią automatycznie z dniem otwarcia testamentu prawa i obowiązki wynikające z umowy OC, a więc również konieczność dalszego ubezpieczenia auta.

W przypadku leasingobiorców najczęściej umowy ubezpieczenia OC są zawierane bezpośrednio z nimi, mimo że to nie oni są właścicielami pojazdu.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Paweł Gąsiorowski - autor artykułu to Starszy Specjalista ds. Rozwoju Produktów i Procesów w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.
Paweł Gąsiorowski
Starszy Specjalista ds. Rozwoju Produktów i Procesów w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Ukończył Psychologię Społeczną na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, ale swoje życie zawodowe związał z ubezpieczeniami.
Od ponad 10 lat pracuje w obszarze ubezpieczeń komunikacyjnych. Początkowo zdobywając doświadczenie w Dziale Obsługi Klienta Call Center, a od 7 lat w zespole Produktowym. Obecnie w UNIQA TU S.A. odpowiada za współtworzenie produktów, prowadzenie projektów od strony biznesowej, a także szkolenia z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych oraz ubezpieczenia szkolnego.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Użytkowanie samochodu po śmierci właściciela – co z ubezpieczeniem?

Śmierć właściciela pojazdu nie powoduje, że OC wygasa. Ochrona ubezpieczeniowa trwa, a do opłacenia kolejnej składki na OC zobowiązani będą spadkobiercy zmarłego.

Czytaj dalej
para w samochodzie

Współwłasność samochodu a ubezpieczenie OC

Pojazd może stanowić własność jednej osoby, ale równie dobrze prawa do niego może mieć wiele osób. Jeśli tak jest, to nieco inne są obowiązki związane z dopełnianiem formalności. Współwłasność samochodu oznacza również, że odpowiedzialność za szkody wyrządzone pojazdem spoczywa nie tylko na jednym posiadaczu pojazdu. Co warto o tym wiedzieć?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę