UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Czy cesja leasingu samochodu zmienia ubezpieczenie?

Okazyjna cesja, czyli przejęcie leasingu samochodu bez kwoty odstępnego, pozwala na jego pozyskanie niskim kosztem i kontynuowanie umowy leasingowej. Czy w takiej sytuacji zmienia się też w jakikolwiek sposób ubezpieczenie pojazdu?

Mężczyzna w samochodzie sprawdza na telefonie wpływ cesji leasingu na ubezpieczenie

BRANŻA LEASINGOWA W POLSCE ROŚNIE W SIŁĘ

Związek Polskiego Leasingu informował w swoim raporcie dotyczącym finansowania polskiego rynku opublikowanym na koniec października 2021 roku[1], że rynek leasingowy w Polsce odbudowywał się po okresie pandemii. Jego wartość netto w okresie od stycznia do końca września 2020 roku wyniosła blisko 29,5 mld PLN. Natomiast w analogicznym okresie 2021 roku finansowanie leasingiem było to ponad 44 mld PLN. Największy udział w 2021 roku w rynku miały:

  • pojazdy osobowe – blisko 25 mld PLN,
  • pojazdy ciężarowe do 3,5 tony – blisko 5 mln PLN,
  • pojazdy ciężarowe – blisko 14 mld PLN.

W październiku 2021 roku polscy klienci leasingowali pojazdy na łączną kwotę 4,8 mld PLN. Dla porównania w październiku 2020 roku było to blisko 4,5 mld PLN. Oznacza to wzrost o 7,5 proc. rok do roku.

W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2021 roku 68,2 mld[2] zł wyniosło łączne finansowanie udzielone przez polską branżę leasingową. Rynek zaliczył zatem wzrost o 41,2 proc. rok do roku.

27 lipca 2022 roku Związek Polskiego Leasingu opublikował dane dotyczące wyników uzyskanych przez firmy leasingowe w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 roku. W tym czasie podmioty te udzieliły łącznego finansowania o wartości 42 mld zł i jest to wynik niestety niższy o 2,8 proc. niż przed rokiem. Całkowita wartość aktywnego portfela branży leasingowej na koniec czerwca 2022 roku była na poziomie 172,7 mld zł, co oznacza 7,1 proc. wzrostu rok do roku. Oceniono przy tym, że przedsiębiorcy, finansując swoje inwestycje w aktywa ruchome, częściej korzystają z leasingu niż z kredytu.

Największą grupę leasingobiorców stanowią przedsiębiorcy. Podpisywane przez nich umowy mogą umożliwiać dokonanie cesji leasingu samochodu. Jakie konsekwencje ma to działanie i na czym polega?

CZYM JEST CESJA LEASINGU SAMOCHODU?

Umowa leasingowa łączy ze sobą w ramach stosunku prawnego dwie strony – leasingobiorcę, czyli korzystającego, oraz leasingodawcę, nazywanego również finansującym. Leasingodawca zobowiązuje się w ramach zawieranej umowy do udostępnienia drugiej stronie prawa korzystania np. z samochodu przez określony czas, a leasingobiorca bierze na siebie obowiązek korzystania z niego zgodnie z umową i do opłacania rat.

Jeśli z różnych powodów korzystający nie jest w stanie opłacać tych rat, może zdecydować się na rezygnację z leasingu samochodu i oddać go finansującemu. Wiąże się to z koniecznością rozliczenia, które najczęściej nie będzie dla klienta korzystne.

Lepszą opcją z perspektywy korzystającego wydaje się cesja leasingu samochodu. Musi on tylko znaleźć inny podmiot, który będzie zainteresowany przejęciem trwającej umowy. W ramach cesji dochodzi do przekazania wszelkich praw, ale i obowiązków przez leasingobiorcę, nazywanego cedentem, na osobę trzecią – cesjonariusza. Od tej chwili cesjonariusz wchodzi w rolę leasingobiorcy samochodu – może z niego korzystać, ale też musi regulować w odpowiednim terminie opłaty.

KTO MOŻE BYĆ CESJONARIUSZEM?

W ramach chęci pozbycia się niechcianego leasingu możemy poszukać w naszym otoczeniu – bliższym i dalszym, w jakim funkcjonuje nasza firma, innego przedsiębiorcy chętnego do dokonania cesji leasingu samochodu. Jej sfinalizowanie wymaga jednak nie tylko znalezienia potencjalnego zainteresowanego taką transakcją, ale i zgody leasingodawcy.

Zanim finansujący zdecyduje się w praktyce na zmianę podmiotu leasingobiorcy, oszacuje zdolność kredytową potencjalnego cesjonariusza oraz oceni jego wiarygodność finansową. Jeśli uzna, że znaleziona przez leasingobiorcę firma może zagwarantować niezakłóconą kontynuację umowy, cesja leasingu samochodu będzie mogła być zrealizowana.

ODSTĘPNE ZA CESJĘ

Cedent w umowie cesji może uwzględnić płatność tytułem odstępnego, nazywaną po prostu kwotą odstępnego. To suma, jaką otrzymuje cedent od cesjonariusza za zainwestowane w leasingowany samochód środki finansowe, czyli opłacone raty i czynsz inicjalny. Przedsiębiorca, który chce dokonać cesji umowy, może, ale nie musi uwzględnić w niej kwoty odstępnego. Jeśli jej nie ma, jest to dodatkowy atut oferty cesji leasingu samochodu. Łatwiej znaleźć wówczas przedsiębiorcę skłonnego do przejęcia umowy.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Ubezpieczenie OC a dwóch właścicieli auta - co musisz wiedzieć?

Ujmując sprawę w wielkim skrócie: niemalże każdy w naszym kraju może zostać współwłaścicielem auta, nawet osoba niepełnoletnia. Zwykle to korzystne cenowo, zwłaszcza jeśli chodzi o ubezpieczenie OC. Dwóch właścicieli a polisa - sprawdź, co warto wiedzieć, czy to opłacalne i z jakimi formalnościami się wiąże.

Czytaj dalej
Podpisanie umowy zakupu samochodu

Współwłaściciel samochodu – jak go dopisać? Co warto wiedzieć o współwłasności samochodu?

Pojazd może stanowić współwłasność. Wówczas prawa do auta ma np. kilka osób. Z jakimi obowiązkami wiąże się taka współwłasność? Czy jest to korzystne?

 

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę