Czym jest ESG?
ESG (ang. Environmental, Social, Governance) – to skrót, który opisuje trzy główne cele zrównoważonego rozwoju.
Pojęcie to obejmuje działania na rzecz środowiska naturalnego, społecznej odpowiedzialności oraz ładu korporacyjnego.
E - Enviromental
Działania na rzecz środowiska naturalnego. Mogą być ukierunkowane np. na przeciwdziałanie zmianom klimatu (m.in. poprzez dążenie do redukcji emisji gazów cieplarnianych), ochronę i odbudowę bioróżnorodności, zrównoważone podejście do korzystania z zasobów naturalnych, czy na zapobieganiu powstawaniu zanieczyszczeń.
S – Social
Społeczna odpowiedzialność obejmuje m.in. inwestowanie w kapitał ludzki, wspieranie integracji społecznej, przeciwdziałanie wykluczeniom i nierównościom.
Działania społecznie odpowiedzialne uwzględniają też współpracę ze społecznością lokalną, przestrzeganie praw człowieka oraz dbałość o bezpieczeństwo klientów, korzystających z produktów i usług.
G – Governance
Ład korporacyjny (Governance), to właściwa struktura organizacyjna, adekwatny podział obowiązków i funkcji wewnętrznych w ramach spółki.
To też standardy dotyczące składu, zasad działania i wynagradzania funkcji zarządczej i nadzorczej. Governance obejmuje też zarządzanie konfliktem interesów, uwzględnia się też przestrzeganie standardów, dotyczących polityki informacyjnej oraz komunikacji z inwestorami, etyki działań biznesowych, jak również przeciwdziałania korupcji i łapownictwu.
Nasze podejście do ESG

Wdrożyliśmy zasady i procesy, które identyfikują, monitorują i ograniczają wpływ czynników ryzyka odnoszących się do aspektów środowiskowych, społecznych oraz dotyczących ładu korporacyjnego. Nasze podejście oparte jest na wykluczeniu, ograniczeniu lub selekcji negatywnie określonych działalności z obszaru sektora prywatnego lub publicznego, uznanych za reprezentujące wysoki poziom ryzyka w aspektach dotyczących zrównoważonego rozwoju.
Nasze subfundusze różnią się zdefiniowanymi profilami ryzyka dla zrównoważonego rozwoju. Wybieramy spółki będące częścią indeksów spełniających założenia Porozumienia Paryskiego.
Jako jedyne krajowe TFI na polskim rynku oferujemy fundusze ciemnozielone, które inwestują bezpośrednio aktywa w akcje spółek giełdowych.
Najczęściej zadawane pytania
Skrót pochodzi od angielskich wyrażeń: environmental (środowisko) social responsibility (odpowiedzialność społeczna) oraz corporate governance (ład korporacyjny) i jest zbiorem niefinansowych wskaźników, które mają zapewnić odpowiedzialność organizacji. Najprościej mówiąc, firma działająca w zgodzie z ESG to taka, która sprzyja środowisku, społeczeństwu i działa zgodnie z ładem korporacyjnym. A zatem dba nie tylko o wynik finansowy, ale także o czynniki pozafinansowe, jak np. rozwój swojego otoczenia, środowisko i społeczność lokalną.
jedno z trzech kryteriów określających zasady jakimi powinny się kierować przedsiębiorstwa, również w zakresie prowadzenia przejrzystej komunikacji między firmami, a ich interesariuszami. W szczególności E oznacza „środowisko”, które zajmuje się ryzykiem środowiskowym i zarządzaniem zasobami naturalnymi. W ramach tej sfery firmy mierzą i raportują swój wpływ na środowisko i wyniki w odniesieniu do wcześniej określonych kryteriów.
kryterium oznaczające społeczeństwo oraz wszelkie aspekty z nim związane. U podstaw tego elementu leżą prawa człowieka, relacje organizacji z ludźmi, a także jej polityka i działania, które mają wpływa na jednostki, grupy i społeczeństwo. W kontekście biznesowym analizuje wszystkie interakcje międzyludzkie pod kątem zasad etyki, sprawiedliwości i dbałości o dobrobyt.
ostatnie z kryteriów opisujących zasady zrównoważonego rozwoju, określane jest mianem ładu korporacyjnego (z ang corporate governance). Odnosi się do tego, czy firma zarządza swoją działalnością w odpowiedzialny sposób. Ważnymi czynnikami tego kryterium są: struktura zarządu, prawa akcjonariuszy, wynagrodzenia, przeciwdziałanie korupcji, transparentność finansowa i sprawozdawcza, przeciwdziałanie powstawaniu konfliktu interesów, rola complience, oraz rola audytu wewnętrznego.
ESG zaczęło się kształtować w momencie opublikowania w 2015 roku Celów Zrównoważonego Rozwoju przez Organizację Narodów Zjednoczonych – celów, które wskazują obszary o kluczowym znaczeniu dla ludzi i planety oraz podpisania w tym samym roku tzw. porozumienia paryskiego, w którym państwa członkowskie zobowiązały się do podjęcia działań w celu ograniczenia globalnego ocieplenia oraz innych skutków zmian klimatu.
obejmuje produkty (w tym przede wszystkim fundusze inwestycyjne oferowane przez UNIQA TFI) promujące cechy środowiskowe/społeczne/ładu korporacyjnego lub ich kombinację. Artykuł 8 ustanawia zasady przejrzystości produktów finansowych, których ambicje związane ze zrównoważonym rozwojem są niższe niż produktów finansowych objętych art. 9. Jeżeli produkt ma zdefiniowany cel w zakresie zrównoważonego rozwoju, kwalifikuje się go jako produkt z art. 9. (cel lub cele, które dany fundusz realizuje są określone w jego polityce inwestycyjnej).
dotyczy produktów finansowych, których bezpośrednim celem są zrównoważone inwestycje. Art. 9 obejmuje głównie produkty, które są ukierunkowane na główny cel zrównoważonych inwestycji. Produkty te muszą być zgodne z zasadą "nie czyń poważnych szkód", co oznacza że dany produkt nie szkodzi żadnemu z celów zrównoważonego rozwoju.
1. Polityka inwestycyjna oparta na kryteriach ESG czyli ocena wpływu na środowisko i społeczeństwo naszych bieżących aktywów oraz ocena ekologicznego i społecznego wpływu naszych inwestycji.
2. Polityka produktowa dostosowana do kryteriów ESG i zawierająca zrównoważone korzyści dodatkowe. Oferowanie produktów oraz stopniowe rozszerzanie oferty produktów inwestycyjnych, spełniających kryteria środowiskowe i społeczne, tak, aby na szeroką skalę promować zrównoważony styl życia i zrównoważony ład korporacyjny.
3. Wzorowe zarządzanie zrównoważonym biznesem. Przy podejmowaniu działań i w kontaktach z naszymi dostawcami zapewniamy stosowanie międzynarodowych certyfikatów i standardów. Chcemy dawać dobry przykład, szczególnie w odniesieniu do celów klimatycznych.
4. Przejrzysta sprawozdawczość i bieżące niezależne oceny. Dostarczanie kompleksowych informacji dotyczących naszych celów i postępów osiągniętych w ich realizacji w sposób terminowy i przejrzysty, zgodnie z przepisami prawa oraz obowiązkami wynikającymi z członkostwa w sieciach ESG i naszego wsparcia dla różnych inicjatyw.
5. Zaangażowane zarządzanie zapewniające większą odpowiedzialność społeczną i środowiskową. Prowadzenie stałego dialogu ze wszystkimi naszymi interesariuszami (pracownikami, kontrahentami, inwestorami) i ich przedstawicielami oraz podtrzymywanie naszego stanowiska, nawet w przypadkach, gdy się z nimi nie zgadzamy.
Strategia portfelowa ESG zgodnie z paryskim porozumieniem klimatycznym ma na celu ograniczenie globalnego ocieplenia poprzez zatrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury na poziomie maksymalnie 1,5℃ względem poziomu z czasów przemysłowych.
Rozporządzenie w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych. Celem rozporządzenia jest zwiększenie transparentności, poprzez wymóg ujawniania informacji na temat integracji czynników ESG w procesach inwestycyjnych. Ponadto rozporządzenie powstało by możliwe stało się stworzenie jednolitych ram dla ujawniania informacji związanych z ESG, tym samym ograniczając występowanie nieprawidłowości.
to unijna dyrektywa w dotycząca sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obliguje ona wszystkie małe, średnie i duże przedsiębiorstwa notowane na giełdzie do przedstawiania w sprawozdaniach z działalności informacji na temat kwestii: środowiskowych, społecznych i praw człowieka, oraz ładu korporacyjnego.