Ważne, aby mieć świadomość, czym ubezpieczenie NNW różni się od ubezpieczenia na życie. Zasadnicza różnica jest taka, że choć w ubezpieczeniach NNW mamy do czynienia ze świadczeniem za zgon, to jest to świadczenie za zgon w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Choć ubezpieczenie NNW przewiduje często osobne świadczenie za ciężkie zachorowanie, to należy pamiętać, że zgon w wyniku ciężkiej choroby nie będzie objęty zakresem ubezpieczenia. Tak jest w przypadku ubezpieczeń na życie, jednak są to dwa różne zagadnienia.
Podobnie jest w przypadku np. świadczenia za pobyt w szpitalu. Jeśli takie występuje w zakresie ubezpieczenia NNW, to pobyt w szpitalu musi nastąpić w wyniku nieszczęśliwego wypadku, czyli zdarzenia nagłego. Jeśli dziecko trafi do szpitala w wyniku choroby – wówczas wypłata świadczenia może nastąpić tylko w przypadku gdy zakres ubezpieczenia został rozszerzony o takie świadczenie.
Ubezpieczenie NNW to rodzaj zabezpieczenia konsekwencji nieszczęśliwych wypadków dla dziecka. Dotyczy zarówno śmierci, uszczerbku na zdrowiu, urazów ciała, jak i pobytu w szpitalu, czy tez zwrotu kosztów leczenia powypadkowego. Ubezpieczenie szkolne ma za zadanie chronić życie i zdrowie naszego dziecka zarówno na terenie placówki szkolnej, jak i poza nią – w dni nauki oraz w czasie wolnym od niej. Ochroną mogą zostać objęte wszystkie dzieci bez względu na wiek, zatem zakup może dotyczyć dziecka uczęszczającego zarówno do żłobka, jak i na studia.
Przy wyborze ubezpieczenia warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
- umowa – najczęściej obowiązuje przez 12 miesięcy, a więc również w wakacje.
- zakres ochrony – ubezpieczenie dziecka to od kilku do kilkunastu zdarzeń dotyczących zdrowia i życia. Im szersza ochrona, tym większa szansa na otrzymanie świadczenia w razie wypadku. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe rozszerzenia i to, czy pokrywają faktyczne ryzyka, na jakie narażone jest nasze dziecko. Warto zwrócić uwagę na takie ryzyka jak pogryzienie przez psa, zwrot kosztów wycieczki i czesnego, jeśli wcześniej nastąpił nieszczęśliwy wypadek, możliwość otrzymania świadczenia za każdy dzień nieobecności w szkole na skutek wypadku i niezdolności do czasowego kontynuowania nauki. Zawsze należy wymagać przedstawienia zakresu ubezpieczenia, numeru polisy, oraz ogólnych warunków ubezpieczenia od placówki, do której uczęszcza dziecko.
- zakres terytorialny – ubezpieczenie nie ogranicza się tylko do terenu szkoły, ale także domu i całego świata.
- wysokość świadczenia – warto wybrać taki pakiet, który gwarantuje satysfakcjonującą nas kwotę świadczenia
- wyłączenia odpowiedzialności – są sytuacje, kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia, mimo iż wypadek miał miejsce. Zawsze należy zapoznać się z listą tych sytuacji w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
Na koniec: pamiętajmy, że nie musimy ubezpieczać dziecka za pośrednictwem placówki, do której uczęszcza dziecko. Możemy sami zdecydować, które rozwiązanie jest naszym zdaniem najkorzystniejsze spośród dostępnych na rynku.
Data publikacji: 30-09-2020