Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

CO PODLEGA OCHRONIE?

„Zima zaskoczyła drogowców”? Nie pozwól, by i Ciebie zaskoczyła! Dowiedz się, kiedy najlepiej jest zmienić opony na zimowe, jakie ryzyko zdarzenie objęte ochroną ubezpieczeniową wiąże się ze spóźnioną wymianą i gdzie przepisy nakazują jazdę w tego rodzaju ogumieniu. Za sprawą tych wskazówek możesz oszczędzić sobie dużo kłopotów.

Skąd wiedzieć, kiedy wymienić opony na zimowe?

Zastanawiając się nad tym pytaniem, musisz najpierw poznać różnicę pomiędzy obydwoma rodzajami opon, by wiedzieć dlaczego tak ważne jest by wymienić koła na zimowe zanim pogorszy się pogoda.

Letnie ogumienie charakteryzuje się gładką nawierzchnią. Ze względu na większą powierzchnię styku gumy z nawierzchnią koła letnie lepiej trzymają się drogi. Dzięki temu też, auto nie wibruje i nie generuje dużo hałasu. Jednak jeśli cokolwiek znajdzie się pomiędzy miejscem styku opony i asfaltu, np. kałuża czy lód, wtedy rozpędzony samochód może wpaść w poślizg.

Opony zimowe tworzy się z miękkiej gumy, która jest odporna na twardnienie i porowatą strukturę co powoduje, że auto lepiej trzyma się nawet zalodzonej jezdni. Z tego względu, kiedy temperatura zaczyna spadać poniżej 7 stopni Celsjusza, a na zewnątrz jest coraz bardziej deszczowo, wtedy należy pomyśleć o zmianie opon na zimowe. Zaleca się ich założenie nawet na początku października.

Zużycie opon zimowych a wysokie temperatury

W ostatnim czasie każda pora roku w Polsce jest dość niestandardowa i nawet w jesiennych miesiącach na zewnątrz może panować temperatura powyżej 15 stopni Celsjusza. Zużycie opon w takich warunkach jest większe, niż gdyby używać letnich, ale jest ono minimalne. Zmiana opon na zimowe na początku października jest wciąż dobrym pomysłem, ponieważ tak jak szybko pojawił się ciepły front – może pojawić się też zimny, który przyniesie deszcze i śnieg. Lepiej jest być przygotowanym na takie warunki i uniknąć kolejek u wulkanizatora.

Ryzyko nie popłaca

Potrzebujesz odpoczynku, więc planujesz weekendową podróż w nieznane. Tylko zaśnieżona droga, las i Ty. Celebrując przyjemną przejażdżkę, wjeżdżasz na nieznaną szosę… i przebijasz koło z powodu ostrego, zakrytego śniegiem, elementu nawierzchni jezdni. To tylko wyobrażona sytuacja, ale czy jesteś na nią gotowy? W takich chwilach możesz nie obawiać się wysokimi kosztami kupna nowej opony zimowej, jeśli wcześniej zadbałeś o poszerzenie swojego ubezpieczenia AC o opcję AutoKoło.

Przepisy o oponach zimowych

Według raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń z 2017 roku[1]. Polska należy do grupy krajów, które posiadają jedne z najgorszych dróg w UE. W zeszłym roku dziennie ginęło na nich 8 osób. Z tego względu władze zalecają szczególną ostrożność podczas jazdy zimą oraz zadbanie o właściwe ogumienie, dopasowane do panującej na zewnątrz aury.

Choć w Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, warto wiedzieć, w których krajach EU prawo tego nakazuje. Dowiesz się tego ze strony polskiej policji[2]. Przed wyjazdem za granicę dobrze jest dowiedzieć się więcej na ten temat, ponieważ mandaty w innych krajach mogą wiele kosztować. Przykładowo w Niemczech w 2017 roku kierowcy podróżujący bez kół zimowych byli zmuszeni zapłacić ok. 40-60 euro kary.

Przygotuj się do trudnych warunków jazdy i nie zwlekaj z wymianą ogumienia – zadbaj o to już dziś.


[1] Źródło: https://piu.org.pl/wp-content/uploads/2017/12/171205_raport_wplywu_dlugi.pdf, str. 47.
[2] Źródło: http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/4774,Opony-zimowe-w-Polsce-i-Europie.html

Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

  • Kompleksowa ochrona auta
  • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Mężczyna podrzuca syna leżąc na kanapie

Pakiet Bezpieczeństwa

  • Ubezpieczenie na życie w trzech wariantach
  • Assistance medyczny
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x