Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

CO PODLEGA OCHRONIE?

Szyba to nieodzowny element każdego auta. Służą one ochronie pasażera przed zanieczyszczeniami i czynnikami atmosferycznymi. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy pojawią się na jej powierzchni tzw. pajączki lub zostanie uszkodzona? Podpowiadamy!

Rodzaje szyb a sposób uszkodzenia

Z przodu samochodu są montowane wyłącznie szyby ze szkła laminowanego, popularnie zwane klejonymi. Gdy spod kół jadącego przed Tobą auta wyskoczy kamyk, który z dużą prędkości uderzy w tego rodzaju szkło, wówczas nie rozsypie się ono w drobny mak a pojawią się na nim linie pęknięcia. W takiej sytuacji należy awaryjnie się zatrzymać i zweryfikować stopień naruszenia powierzchni, i ocenić, czy można bezpiecznie kontynuować podróż aż do najbliższego warsztatu.

Z kolei boczne szyby zwykle są wykonane ze szkła hartowanego, które zwykle po uszkodzeniu prawie zawsze należy wymienić na nowe.

Jak rozpoznać stopień zaawansowania zniszczenia szyby?

Pojawiające się na przedniej szybie pajączki, w zależności od wielkości i czasu, który upłynął od ich powstania, nie muszą od razu oznaczać, że cała konstrukcja musi zostać wymieniona. Pojedyncze rysy można z powodzeniem naprawić i to w taki sposób, że szyba nie straci właściwej sobie wytrzymałości. Koszt takiej usługi wynosi zazwyczaj około 100 zł oraz trwa ona ok. jednej godziny.

Jeśli jednak pajączek jest wyraźny, a do tego na powierzchni zauważamy wgłębienia, wówczas to prawdopodobnie oznacza, że należy jak najszybciej udać się do warsztatu w celu wymiany tego elementu auta.

Naturalnie pojawia się pytanie: czy można jeździć z pękniętą szybą, a jeśli nie, to jak dojechać do mechanika np. będąc w długiej trasie, daleko od domu? Spróbuj skonsultować się telefonicznie ze swoim warsztatem, a być może oni poradzą Ci, co robić dalej. Możesz też zawczasu zastanowić się nad zakupem odpowiedniej polisy. Gdy zdarzy Ci się pęknięta szyba w samochodzie, ubezpieczenie może okazać się sposobem na uniknięcie wysokich kosztów naprawy, bez względu na to w jakim miejscu w kraju odbędzie się serwisowanie.

Czy można jeździć z pękniętą szybą przednią?

Zgodnie z Ustawą o ruchu drogowym art. 66 pkt 1.5, pojazd uczestniczący w ruchu drogowym powinien być tak skonstruowany, wyposażony i utrzymany, by korzystanie z niego zapewniało dostateczną widoczność kierowcy. Dlatego, jeśli zostaniesz zatrzymany przez policję na kontrolę samochodu, wówczas funkcjonariusz ma pełne prawo wystawienia Ci mandatu (do 500 zł) oraz zabrania Ci dowodu rejestracyjnego, uznając, że pojazd nie spełnia podstawowych wymagań technicznych. Należy też dodać, że uszkodzona przednia szyba samochodu stanowi potencjalne zagrożenie dla innych kierowców. Ubytki czy nawet rysy mogą stać się przyczyną oślepienia uczestników ruchu refleksami świetlnymi.

Jak przepisowo kontynuować jazdę?

W sytuacji, gdy Twoja szyba została dość poważnie uszkodzona co kwalifikuje ją do wymiany, a w danej chwili nie możesz liczyć na pomoc drogową i warsztat do którego musisz dojechać by naprawić szybę jest dość daleko, możesz spróbować sam ją usunąć, by dojechać na miejsce przepisowo. W tym celu zaleca się usunięcie jej przy założeniu grubych rękawic, które ochronią Twoje dłonie przed skaleczeniem – bez nich nie powinno się zabierać do tego zadania. Jeśli jednak nie musisz tego robić, zaczekaj na przybycie służb, które pomogą Ci poradzić sobie z problemem. Zwłaszcza, jeśli wcześniej zaopatrzyłeś się w odpowiednie ubezpieczenie szyb dostępne dodatkowo do kupowanej polisy komunikacyjnej w UNIQA.

Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

  • Kompleksowa ochrona auta
  • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Mężczyna podrzuca syna leżąc na kanapie

Pakiet Bezpieczeństwa

  • Ubezpieczenie na życie w trzech wariantach
  • Assistance medyczny
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x