UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży - co obejmuje, jak działa?

Zdarza się, że mimo chęci spędzenia urlopu w pięknym, słonecznym zakątku świata i dopięcia wszystkiego na ostatni guzik musimy zmienić swoje wakacyjne plany i pozostać w domu. Przydatne w takiej sytuacji okazuje się ubezpieczenie od rezygnacji z podróży, dzięki któremu możemy liczyć na zwrot nakładów finansowych związanych z organizacją wyjazdu turystycznego. Na czym polega ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży i dlaczego warto je kupić?

ZOSTAJEMY W DOMU - W JAKICH SYTUACJACH MOŻEMY ZREZYGNOWAĆ Z ZAPLANOWANEJ PODRÓŻY?

Wiele osób oszczędza na wymarzone wakacje przez cały rok, jednak niektóre sytuacje losowe sprawiają, że mimo szczerych chęci nie mogą skorzystać z wykupionej wycieczki. Taki scenariusz może się spełnić, zwłaszcza jeśli rezerwujemy wycieczkę kilka lub kilkanaście tygodni przed planowanym terminem. Kiedy możemy liczyć na zwrot wydanych środków? Standardowe ubezpieczenie rezygnacji z podróży obejmuje zdarzenia takie jak np.:

  • nagłe zachorowanie nie rokujące wyzdrowienia do czasu planowanego wyjazdu,
  • nieszczęśliwy wypadek, zgon jednego z uczestników podróży lub ich bliskich,
  • kradzież dokumentów tożsamości (dowodu osobistego, paszportu) lub wizy wyjazdowej,
  • utrata pracy przez ubezpieczonego lub osobę towarzyszącą,
  • zdarzenia losowe w miejscu zamieszkania (np. pożar, zalanie, włamanie do mieszkania),
  • komplikacje związane z ciążą,
  • egzamin poprawkowy na uczelni wyższej,
  • wezwanie do obowiązkowego stawienia się przed sądem,
  • wyznaczenie terminu pobytu w sanatorium w ramach NFZ,
  • wyznaczenie przez pracodawcę daty rozpoczęcia pracy przez uczestnika w terminie obejmującym podróż.

Istnieje wiele sytuacji, w których możesz skorzystać z wykupionego ubezpieczenia rezygnacji z podróży. Zakup powinieneś poprzedzić sprawdzeniem, jakie powody rezygnacji z wycieczki mogą być podstawą do uzyskania świadczenia z polisy.

CO OBEJMUJE UBEZPIECZENIE KOSZTÓW REZYGNACJI Z PODRÓŻY LUB JEJ PRZERWANIA?

Wiele osób nie wie, co może objąć ubezpieczenie rezygnacji z podróży lub jej przerwania. Standardowo jest to:

  • rezygnacja z imprezy turystycznej,
  • rezygnacja z biletu lotniczego,
  • anulowanie rezerwacji samochodu w docelowym miejscu pobytu, już w trakcie podróży,
  • rezygnacja z dokonanej rezerwacji noclegu,
  • ochroną ubezpieczeniową można również objąć ryzyko przerwania podróży – gdzie z powodów wymienionych w OWU ubezpieczony może przerwać podróż i otrzymać zwrot za niewykorzystane świadczenia oraz zwrot kosztów transportu związanego z wcześniejszym powrotem do kraju.

W przypadku rezygnacji z różnych rezerwacji dokonanych na czas podróży możesz skorzystać z ubezpieczenia kosztów rezygnacji z wycieczki, ale musisz mieć solidny powód. 

CO DAJE UBEZPIECZENIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI Z IMPREZY TURYSTYCZNEJ?

Wielu turystów nie ma świadomości, że touroperator nie zwróci im sam z siebie 100% kwoty wpłaconej za wycieczkę, gdyż biuro podróży ponosi różne koszty związane z organizacją tego typu usługi (np. rezerwacja biletów lotniczych czy pokoi hotelowych to realne koszty). Ile pieniędzy stracimy, odwołując wycieczkę w biurze podróży? To zależy od warunków uczestnictwa w imprezie turystycznej zawartych w umowie danego biura – każde biuro podróży ustala indywidualne zasady, jednak zwykle, rezygnując z wyjazdu na miesiąc przed terminem, przepadnie nam około 30% środków pieniężnych.

Odwołując swoje uczestnictwo w przeddzień wylotu, touroperator może zwrócić nam zaledwie 5-10% ceny wycieczki, a może się zdarzyć, że cała kwota przepadnie. Dlatego właśnie warto pomyśleć o ubezpieczeniu rezygnacji z podróży – jeśli wskutek zdarzenia objętego ubezpieczeniem nie będziemy mogli uczestniczyć w wakacyjnym wyjeździe, a rozpoczęcie imprezy w ogóle nie dojdzie do skutku, polisa turystyczna uchroni nas przed utratą pieniędzy.

WYŁĄCZENIA OCHRONY, CZYLI CZEGO UBEZPIECZENIE OD REZYGNACJI Z PODRÓŻY LUB JEJ PRZERWANIA NIE OBEJMUJE?

W zależności od ubezpieczyciela tzw. wyłączenia ochrony mogą się od siebie nieco różnić. Nie wszystkie koszty rezygnacji z wyjazdu znajdą się w zakresie polisy, co oznacza, że ubezpieczyciel nie zapewni w 100 proc. pokrycia kosztów. Bardzo często do zdarzeń wyłączonych z odpowiedzialności zalicza się:

  • ataki terrorystyczne,
  • klęski żywiołowe w miejscu docelowym podróży,
  • epidemie w kraju, do którego wykupiliśmy wycieczkę,
  • upadłość touroperatora,
  • anulowanie wycieczki przez jej organizatora,
  • nasilenie choroby przewlekłej ubezpieczonego lub osoby bliskiej (to ryzyko można rozszerzyć poprzez wykupienie stosownej zwyżki składki z tytułu zaostrzenia chorób przewlekłych).

W okresie pandemii nie wszystkie ubezpieczenia obejmowały ryzyko zachorowania w podróży na COVID-19 i koszty rezygnacji z wyjazdu z tego tytułu.  Niektórzy ubezpieczyciele zapewniali pokrycie niezbędnych kosztów np. kwarantanny czy izolacji ubezpieczonego lub dzieci współuczestnika podróży. Ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu mogło zostać wykorzystane już wówczas, gdy nie rozpoczęła się jeszcze podróż i nie mogła się ona rozpocząć z uwagi na brak perspektyw na wyzdrowienie do daty rozpoczęcia podróży u ubezpieczonego lub współuczestnika podróży.

ILE KOSZTUJE UBEZPIECZENIE REZYGNACJI Z PODRÓŻY?

Cena tego rodzaju ubezpieczenia turystycznego będzie różnić się w zależności od wybranego wariantu, towarzystwa, kosztu wycieczki i biletów lotniczych czy liczby ubezpieczonych osób. Jedna polisa może bowiem obejmować nie tylko głównego ubezpieczonego, ale też jego dzieci czy osoby bliskie lub współuczestnika podróży czy potomstwo współuczestnika. Tak więc trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Podsumowując: pamiętajmy, że ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży zadziała tylko wówczas, gdy przyczyną odwołania wycieczki będzie jeden z punktów wymienionych w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Musimy więc dokładnie zapoznać się z umową przed jej podpisaniem! W przeciwnym razie niestety nie mamy co liczyć na zwrot poniesionych kosztów i może nas czekać przykra niespodzianka (warto porównać oferty co najmniej kilku ubezpieczycieli). Miejmy też świadomość, że o ile zwykłą polisę możemy wykupić nawet w dniu wylotu, o tyle ubezpieczenie turystyczne od rezygnacji z podróży lub jej przerwania powinno być kupione niezwłocznie po zakupie imprezy turystycznej, biletu lotniczego, dokonania rezerwacji noclegu.

Najlepszym rozwiązaniem może być zawarcie ubezpieczenia w dniu zakupu wycieczki.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Rezygnacja z wycieczki a zwrot zaliczki czy zadatku. Czy biuro podróży zwraca przedpłatę przy odwołaniu udziału w imprezie turystycznej?

W wielu biurach podróży można rezerwować wyjazdy turystyczne w ofercie first minute, czyli na długo przed planowanym wyjazdem czy wylotem. Trudno przewidzieć, czy rzeczywiście będziemy w stanie uczestniczyć w imprezie, skoro kupujemy ją nawet na rok przed urlopem. Nagła choroba, wypadek czy ważne wydarzenie w życiu turysty mogą spowodować, że nie będzie on w stanie skorzystać z wyjazdu. Czy biuro podróży umożliwia rezygnację z wycieczki i oddaje dokonaną przedpłatę – zaliczkę czy zadatek?…

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę