Zaloguj
Ubezpieczenie domu od powodzi

Ubezpieczenie domu od powodzi - sprawdź ryzyko i wybierz najlepszą ochronę dla swojej nieruchomości na terenach zalewowych

Ubezpieczenie nieruchomości na terenach zalewowych jest możliwe, choć wymaga szczególnej uwagi przy wyborze odpowiedniej polisy. Według danych Wód Polskich, aż 10% obszarów zagrożonych powodzią w Polsce może zostać zalanych w ciągu najbliższej dekady. Powódź jest żywiołem destrukcyjnym, który może pozbawić Cię majątku całego życia. Zadbaj o to, by móc liczyć w takim przypadku na pomoc ubezpieczyciela.

Sprawdź nasz poradnik dotyczący polis przeciwpowodziowych i dowiedz się, jakie są najważniejsze kwestie związane z nimi.

Specyfika ubezpieczeń przeciwpowodziowych na terenach zalewowych

Niektóre obszary kraju obciążone są wyższym ryzykiem wystąpienia powodzi. Czy Twój dom znajduje się na terenach zalewowych?

Strefy ryzyka powodziowego według danych Wód Polskich

Strefy zagrożenia powodziowego określane są przez IMGW (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej) na podstawie map zagrożenia powodziowego. Wyróżnia się obszary o różnym prawdopodobieństwie wystąpienia tego żywiołu. Zobacz tabelę:

Strefa zagrożeniaOpis
Strefa całkowitego zalaniaPo przerwaniu wału przeciwpowodziowego
Strefa prawdopodobieństwa wystąpienia powodzi 10%Powódź może wystąpić raz na 10 lat
Strefa prawdopodobieństwa wystąpienia powodzi 0,1%Powódź może wystąpić raz na 100 lat
Strefa prawdopodobieństwa wystąpienia powodzi 0,02%Powódź może wystąpić raz na 500 lat

Klasyfikacja wpływa na warunki ubezpieczenia domu w strefie zagrożenia powodziowego.

Teren zalewowy jest lokalizacją, w której wielokrotnie pojawiały się zalania i podtopienia spowodowane intensywnymi opadami. To obszar stale zagrożony. Nie można na nim budować domu.

Uwaga!

Szczególnie narażone na wystąpienie zalania są tereny między linią brzegową a wałem przeciwpowodziowym, czy też działki przy rzekach, jeziorach z naturalnie wysokim stanem wód.

Jak sprawdzić zagrożenie powodziowe dla nieruchomości?

Możesz sprawdzić zagrożenie powodziowe dla danej nieruchomości w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Zrobisz to w urzędzie lub za pośrednictwem strony geoportal.gov.pl.

Czy wiesz, że…?

Jeśli danej działki nie ma w MPZP, musisz wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Wody Polskie przygotowują i aktualizują mapy zagrożenia powodziowego (MZP) oraz mapy ryzyka powodziowego (MRP). Są one dostępne na Hydroportalu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie pod adresem wody.isok.gov.pl/hydroportal.html.

Zobacz przykłady:

Pan Marek prowadzi gospodarstwo agroturystyczne w dolinie Odry. Po analizie map zagrożenia powodziowego na Geoportalu odkrył, że jego obiekt znajduje się w strefie średniego ryzyka (0,1% na 100 lat). Zdecydował się na kompleksowe ubezpieczenie przeciwpowodziowe.

Nabywca nowej nieruchomości w Płocku przed finalizacją zakupu sprawdził dane z Wód Polskich dotyczące zagrożenia powodziowego. Okazało się, że działka leży w strefie wysokiego ryzyka. Przy wykupywaniu ubezpieczenia swojej nieruchomości wybrał droższą opcję wraz z objęciem ochroną ryzyka powodzi.

Czy można ubezpieczyć się od powodzi? Zakres ochrony w ubezpieczeniu od powodzi

Ubezpieczenie nieruchomości może obejmować ryzyko powodzi i zalania mieszkania. Jednak w momencie, gdy dom znajduje się na terenach zalewowych, albo zagrożonych powodzią w wyższym stopniu, wówczas ubezpieczyciel może odmówić sprzedaży polisy uwzględniającej powódź.

Uwaga!

Zakres ochrony w polisach mieszkaniowych może dotyczyć zarówno ryzyka powodzi, jak i zalania, ale należy je odróżnić względem siebie. To inne zdarzenia, które mają inne przyczyny. Zalanie najczęściej znajduje się w podstawowym zakresie ubezpieczenia, podczas gdy powódź dostępna jest na ogół jako rozszerzenie ochrony.

Co podlega ubezpieczeniu na wypadek powodzi?

Ubezpieczyciele w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia definiują, czym jest powódź i kiedy takie ryzyko znajduje się w ramach ochrony ubezpieczeniowej. Na ogół to zalanie terenu w następstwie podniesienia się poziomu wody w korytach wód płynących lub stojących. Sam fakt wystąpienia w danym miejscu powodzi ustala się w oparciu o dane pozyskane z IMGW, a w przypadku ich braku bierze się pod uwagę stan faktyczny i rozmiar szkód w miejscu ubezpieczenia, świadczące o wystąpieniu powodzi.

Polisa od szkód powodziowych może obejmować elementy stałe, ale i ruchomości. Jeśli chcesz mieć kompleksową ochronę i liczyć na wypłatę odszkodowania adekwatnego do skali poniesionych szkód, wybierz szeroki zakres ubezpieczenia.

Okresy karencji w polisach powodziowych - jak szybko działa ochrona domu na terenie zalewowym?

Co istotne, ryzyko powodzi w ubezpieczeniach nieruchomości w standardowych przypadkach podlega pod karencję. Oznacza to, że ochrona jest aktywna dopiero po upływie pewnego czasu. Jest okresowym wyłączeniem odpowiedzialności towarzystwa. Może to być np. 14-31 dni, dlatego o ubezpieczeniu pomyśl z odpowiednim wyprzedzeniem, zanim wielka woda zacznie przelewać się przez próg Twojego domu.

Możliwe wyłączenie odpowiedzialności w ubezpieczeniu domu na terenie zalewowym

Samo wykupienie ubezpieczenia nieruchomości na terenach zalewowych czy na terenach zagrożonych powodzią nie gwarantuje, że na pewno otrzymasz odszkodowanie, jeśli dojdzie do takich sytuacji. Wczytaj się w szczegóły OWU, ponieważ ubezpieczyciel może wyłączyć odpowiedzialność za szkody powodziowe, jeśli np. w miejscu ubezpieczenia powódź wystąpiła w ciągu 10 lat przed zawarciem umowy ubezpieczenia.

Jak skutecznie zabezpieczyć się przed powodzią?

Na terenach zalewowych i zagrożonych powodzią znajduje się wiele domów. Ich właściciele powinny zadbać o to, by jak najlepiej chronić się przed skutkami ewentualnej powodzi. Dobrze jest uczyć się na błędach innych osób i w odpowiednim czasie wykupić stosowne ubezpieczenie.

Statystyki wypłat odszkodowań po powodzi z 2024 roku

Ubezpieczenie od powodzi na terenach zalewowych jest konieczne, zwłaszcza gdy rzeczywiście dojdzie do wielkiej wody, a majątek często wielu pokoleń zostanie przez nią zabrany. Przekonali się o tym mieszkańcy południa Polski we wrześniu 2024 roku, kiedy doszło do powodzi. Polska Izba Ubezpieczeń informuje, że w 2024 roku aż o 40% wzrosły wypłaty od towarzystw ubezpieczeniowych związane z żywiołami – gwałtowną pogodą oraz skutkami powodzi na południu Polski. 69 tys. właścicieli domów i mieszkań z tego obszaru otrzymało odszkodowania. Ubezpieczyciele uprościli procedury likwidacji szkód po powodziach, by poszkodowani jak najszybciej otrzymali świadczenia.

Opinia eksperta o ubezpieczeniu nieruchomości od powodzi - Michał Ratajczak

Nie powinieneś czekać z zabezpieczeniem domu na terenach zalewowych do ostatniej chwili, gdy IMGW wydaje już ostrzeżenia o wylewaniu rzek i jezior. Jak wyjaśniał Michał Ratajczak, ekspert ds. ubezpieczeń nieruchomości: „Ubezpieczenie jest produktem prewencyjnym. Ma zabezpieczać nas na wypadek nieprzewidzianego zdarzenia, które dopiero może nastąpić. Polisa kupiona po wydaniu ostrzeżeń o intensywnych opadach i możliwych podtopieniach oraz powodziach nie zabezpieczy nas, jeśli dojdzie do zalania wodą powodziową”.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu od powodzi – kalkulacja składki

Składka pozwalająca na ochronę domu przed powodzią jest opłacana zwykle dodatkowo, do ubezpieczenia domu czy mieszkania.

Dokonaliśmy kalkulacji składki dla polisy powodziowej dla domu w naszym kalkulatorze. Wybraliśmy dodatkową opcją ochrony - obejmującą powódź. W przypadku domu wybudowanego w 2012 roku, wartego obecnie 1 mln zł i znajdującego się na terenie o niskim zagrożeniu powodzią, będzie to dodatkowa opłata w wysokości 52 zł

Nieco inaczej wygląda ubezpieczenie domu w strefie zagrożenia powodziowego, np. w Nysie, która mocno dotknięta została powodzią we wrześniu 2024 roku. Składka wynosi wówczas 122 zł na dodatkową ochronę mienia na terenach zalewowych.

Oblicz składkę na swoje ubezpieczenie domu przed powodzią!

Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie domu od powodzi

Ilona Sonnenberg
Starsza Specjalistka ds. Rozwoju Produktów Komunikacyjnych UNIQA TU S.A.

Jest absolwentką Wydziału Ekonomiki Ubezpieczeń i Bankowości Akademii Finansów w Warszawie. Z rynkiem ubezpieczeniowym związana jest od 2004 roku. Swoją karierę zawodową zaczynała w TUiR Allianz Polska S.A., początkowo jako Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych. W latach 2010 – 2012 była pracownikiem w Centrali PZU S.A. W II połowie 2012 powróciła do TUiR Allianz Polska, gdzie do 2018 roku zarządzała Zespołem underwritingu. W lutym 2020 roku dołączyła do nowego projektu, którego efektem jest Beesafe Sp. z o.o., gdzie jak Ekspert ds. Produktu, odpowiadała za wdrożenie ubezpieczeń komunikacyjnych, mieszkaniowych oraz NNW Szkolnego. 1 lutego 2024 roku dołączyła do Uniqa TU S.A. do Działu Rozwoju Ubezpieczeń Komunikacyjnych obejmując stanowisko Starszej Specjalistki ds. Rozwoju Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować
Jak skutecznie zabezpieczyć dom przed powodzią

Straty spowodowane powodziami na terenie Polski liczone są w miliardach złotych. „Wielka woda” z września 2024 roku spowodowała ogromne zniszczenia,…

Agnieszka Malinowska
Czytaj dalej
zalany dom

Zalanie domu wodą może spowodować uszkodzenia niemal każdego elementu konstrukcji. W efekcie nieruchomość może się nie nadawać do użytkowania. Czy to…

Tomasz Kozina
Czytaj dalej
Powalone drzewo na drodze w wyniku silnego wiatru

W Polsce zagrożenie huraganem czy trąbami powietrznymi jest znikome. Średnia roczna prędkość wiatru wynosi przeważnie w granicach 3-4 m/s, choć są…

Ilona Sonnenberg
Czytaj dalej

Czas czytania:

Ubezpieczenie mieszkania

Już od 74 zł/rok!

Zniżka -15%

Udostępnij poradę

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat