Zaloguj
Jak chronić dom przed uderzeniem pioruna

Jak chronić dom przed uderzeniem pioruna – poradnik praktyczny. Sprawdź, jaka jest szansa na uderzenie pioruna w dom?

Prawdopodobieństwo uderzenia pioruna w budynek zależy od wielu czynników, w tym jego lokalizacji i konstrukcji. Według danych IMGW, ryzyko trafienia piorunem w budynek mieszkalny jest niewielkie, ale w przypadku obiektów położonych na wzniesieniach czy pozbawionych ochrony odgromowej, prawdopodobieństwo to znacząco wzrasta. W artykule szczegółowo analizujemy zagrożenia związane z wyładowaniami atmosferycznymi oraz przedstawiamy skuteczne metody zabezpieczenia budynku zgodne z normą PN-EN 62305-2:2012. Jaka jest szansa na uderzenie pioruna w dom? Sprawdź, czy Twój dom jest odpowiednio zabezpieczony przed wyładowaniami atmosferycznymi i poznaj kluczowe zasady bezpieczeństwa podczas burzy.

Statystyki wyładowań atmosferycznych w Polsce

Prezentowane na stronach IMGW statystyki występowania burz wskazują, że w latach 2011-2022 największa aktywność burzowa występowała na południu, południowym wschodzie, wschodzie i w centrum Polski.

Magazyn MHWM z sierpnia 2024 roku pokazuje, że w Polsce w ciągu całego roku występuje 150 dni z burzą. System detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych PERUN wykrywa około 480 tys. wyładowań typu doziemnego. Jak wynika z bazy danych należącej do European Severe Weatrher Database skutki uderzenia piorunem w dom mogą być tragiczne. W latach 2002-2020 w ten sposób życie straciło 50 osób, a ponad 400 zostało rannych.

Możesz jednak zwiększyć ochronę dla siebie i rodziny, jeśli zadbasz o odpowiednią instalację odgromową w budynku mieszkalnym.

Parametry techniczne wyładowań atmosferycznych

Siła rażenia pioruna może być ogromna, zwłaszcza gdy skumuluje się energia kilku wyładowań, kiedy natężenie sięgnąć może ponad 150 kA, a napięcie nawet 100 mln woltów. Zazwyczaj natężenie głównych wyładowań wynosi około 30-50 kA[1]. Temperatura wyładowań dochodzi do 30 000 stopni Celsjusza.

Czynniki zwiększające ryzyko trafienia piorunem

Na bezpośrednie uderzenie pioruna zasadniczo narażony jest każdy budynek, w tym dom. Jednak są czynniki, które wyraźnie zwiększają takie ryzyko.

Lokalizacja i charakterystyka budynku

W Polsce na terenach południowych i południowo-wschodnich występuje wyższa gęstość wyładowań atmosferycznych. Ważna jest bezpośrednia okolica, gdzie stoi dom. Budynki na otwartym terenie czy w miejscach odsłoniętych, na wzgórzach będą bardziej narażone na wyładowania atmosferyczne, w porównaniu z obiektami znajdującymi się w zwartej zabudowie lub otoczonymi drzewami.

Jednocześnie wyższe budynki, które charakteryzują się większą powierzchnią, częściej przyciągają wyładowania atmosferyczne niż mniejsze i niższe konstrukcje.

Tabela ryzyka dla różnych typów obiektów

Wysokie ryzyko uderzenia pioruna występuje w przypadku obiektów na wzniesieniach, wysokich (powyżej 10 m), o dużej powierzchni dachu, wyposażonych w występy dachowe i nieotoczone innymi obiektami.
Ryzyka związane z obiektem budowlanym można podzielić na 4 klasy:

Poziom ryzykaOpis
R1Ryzyko utraty życia ludzkiego
R2Ryzyko utraty usługi publicznej
R3Ryzyko utraty dziedzictwa kulturowego
R4Ryzyko utraty wartości ekonomicznej

Tam, gdzie ryzyko uderzenia pioruna rośnie, wymagane jest zainstalowanie urządzeń piorunochronnych o wymaganej klasie ochrony – I, II, III-IV. Klasa I najlepiej chroni budynek przed skutkami uderzenia pioruna.

ObiektKlasa/poziom ochrony
Budynki administracyjneIII-IV
Hale targoweIII-IV
Garaże (duże)III-IV
Obiekty biuroweIII-IV
Hotele

III-IV

Pawilony szpitalne

III-IV

Domy jednorodzinneIII-IV
Domy wielorodzinneIII-IV
Zakłady pirotechniczneI
Obiekty energetyczneII
Obiekty telekomunikacyjneII

Źródło: https://journals.indexcopernicus.com/api/file/viewByFileId/1347125.pdf

Instalacja odgromowa - skuteczna ochrona przed uderzeniem pioruna w dom

Ochrona domu przed piorunem wymaga montażu instalacji odgromowej, która składa się z trzech głównych elementów: zwodu (piorunochronu na dachu), przewodów odprowadzających oraz uziemienia. System ten tworzy bezpieczną ścieżkę dla wyładowania atmosferycznego, odprowadzając energię pioruna bezpośrednio do ziemi i chroniąc konstrukcję budynku oraz znajdujące się w nim osoby i urządzenia.

Wymogi techniczne według normy PN-EN 62305 - sprawdź ryzyko uderzenia pioruna

Ryzyko uderzenia pioruna w budynek wylicza się zgodnie z normą PN-EN 62305-2:2012. Wykorzystuje się do tego wzór:
R= ∑RX, gdzie RX to komponenty ryzyka, a każdy z nich można wyrazić jako:
RX = NX × PX × LX
We wzorze tym poszczególne elementy oznaczają:

  • NX – liczba zdarzeń, czyli roczna liczba wyładowań atmosferycznych, mogących uderzyć w obiekt.
  • PX – prawdopodobieństwo, że zdarzenie spowoduje uszkodzenie obiektu.
  • LX – średnia wartość strat, jakie mogą wyniknąć z danego uszkodzenia.

Obliczenia umożliwią określenie ryzyka uderzenia pioruna i na tej podstawie podjęcia decyzji o zastosowaniu dodatkowych środków ochronnych. Norma wskazuje, że jest to konieczne, jeśli gdy wartość ryzyka R przekracza określoną wartość dopuszczalną RT. Przepisy określają, że typowa wartość tolerowanego ryzyka wynosi:

  • 10-5 dla zagrożenia piorunem,
  • 10-3 dla możliwości utraty usług lub dziedzictwa kulturowego.
Uwaga!

W praktyce zaleca się, by skuteczną ochronę odgromową miał każdy budynek. Jej brak może być podstawą do niewypłacenia odszkodowania z ubezpieczenia domu – ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych, ubezpieczenie od pioruna czy ubezpieczenie od powodzi.

Kluczowe elementy ochrony odgromowej - piorunochron

Instalacja odgromowa w domu jest systemem zabezpieczającym go przed skutkami wyładowań atmosferycznych. Składa się z metalowej sieci zwodów na dachu, przewodów odprowadzających na ścianach zewnętrznych oraz uziemienia w gruncie. Wszystkie elementy wchodzące w skład instalacji odgromowej powinny być wykonane zgodnie z normą PN-EN 62305, a skuteczność regularnie sprawdzana przez uprawnionego elektryka.

Kompletna instalacja ochrony odgromowej powinna składać się z elementów wskazanych w tabeli:

Elementy instalacji odgromowejOpis
Zwody sztuczneMetalowe przewody ze stali nierdzewnej, miedzi lub stali ocynkowanej, o grubości min. 6 cm, układane na dachu budynku
Zwody naturalneMetalowe elementy budynku, np. rynny czy balustrady, połączone z instalacją 
Przewody odprowadzająceŁączą zwody z uziomem, umożliwiając swobodny przepływ energii z pioruna, który uderzy w budynek, do ziemi
Złącze probiercze

Sprawdza oporność uziemienia, czyli jego sprawność

UziomMetalowe elementy ułożone w ziemi, połączone przewodami ze zwodami

Prócz instalacji piorunochronu, warto jest stosować ograniczniki przepięć. To urządzenia instalowane w rozdzielnicy elektrycznej, które chronią instalacje wraz z wszystkimi podłączonymi do niej sprzętami przed skutkami przepięć wywołanymi uderzeniami pioruna.

Prawidłowy montaż instalacji

Dla rzeczywistej ochrony budynku przed skutkami uderzenia pioruna znaczenie ma nie tylko zastosowanie kluczowych elementów ochrony odgromowej, ale i prawidłowy ich montaż.
Należy zachować pewne wytyczne dotyczące technicznych aspektów wykonania instalacji zawarte w Polskich Normach i Warunkach Technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie :

  • Mocując zwody pionowe na konstrukcji należy zachować wsporniki odstępowe w odległościach nie większych niż 1,5 m.
  • Zwody poziome należy układać w odległości nie mniejszej niż 2 cm od podłoża niepalnego lub trudno zapalnego, czy 40 cm od podłoża z materiałów łatwo zapalnych.
  • Podziemne metalowe elementy obiektów, czyli uziomy powinny znajdować się w odległości nie większej niż 2 m od uziomów urządzenia piorunochronnego.
  • Odległość kabli od uziomu nie powinna być mniejsza niż 1 m.

Najczęściej zadawane pytania o ochronę domu przed uderzeniem pioruna

[1] izosky.pl/blog/jakie-sa-rodzaje-wyladowan-atmosferycznych-i-jak-sie-przed-nimi-chronic

Ilona Sonnenberg
Starsza Specjalistka ds. Rozwoju Produktów Komunikacyjnych UNIQA TU S.A.

Jest absolwentką Wydziału Ekonomiki Ubezpieczeń i Bankowości Akademii Finansów w Warszawie. Z rynkiem ubezpieczeniowym związana jest od 2004 roku. Swoją karierę zawodową zaczynała w TUiR Allianz Polska S.A., początkowo jako Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych. W latach 2010 – 2012 była pracownikiem w Centrali PZU S.A. W II połowie 2012 powróciła do TUiR Allianz Polska, gdzie do 2018 roku zarządzała Zespołem underwritingu. W lutym 2020 roku dołączyła do nowego projektu, którego efektem jest Beesafe Sp. z o.o., gdzie jak Ekspert ds. Produktu, odpowiadała za wdrożenie ubezpieczeń komunikacyjnych, mieszkaniowych oraz NNW Szkolnego. 1 lutego 2024 roku dołączyła do Uniqa TU S.A. do Działu Rozwoju Ubezpieczeń Komunikacyjnych obejmując stanowisko Starszej Specjalistki ds. Rozwoju Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować
ochrona domu

Koszt ubezpieczenia mieszkania zależy od wielu różnych czynników, dlatego składki wahają się od 60 zł do ponad 1000 zł rocznie. Zatem na pytanie „ile…

Tomasz Kozina
Czytaj dalej

Z roku na rok zwiększa się procent Polaków, którzy kupują ubezpieczenia mieszkania. Jeszcze kilka lat temu z takiej ochrony korzystała połowa Polaków,…

Marcin Błaszczak
Czytaj dalej

W mieszkaniach często trzymamy gotówkę, cenną biżuterię, drogie sprzęty i inne rzeczy, które mogą paść łupem złodzieja. W wyniku kradzieży możemy…

Marcin Błaszczak
Czytaj dalej

Czas czytania:

Ubezpieczenie mieszkania

Już od 74 zł/rok!

Zniżka -15%

Udostępnij poradę

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat