UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie
domu i mieszkania

Już od 74 /rok!

15% zniżki
Nieruchomości
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Ceny mieszkań w Lublinie - rynek wtórny i pierwotny

Lublin to miasto o bogatej historii. Przyciąga ono odwiedzających niebagatelną architekturą, licznymi zabytkami i ciekawymi wydarzeniami artystycznymi. Miejscowość jest stolicą województwa lubelskiego i ważnym ośrodkiem akademickim. Czy jest to jednak dobre miejsce do życia? Czy ceny mieszkań w Lublinie są na tyle atrakcyjne, żeby warto było się tutaj osiedlić?

zamek w lublinie

Lublin – czy to dobre miejsce do życia?

Od czego zależy opinia, jaką cieszy się dana miejscowość? Z pewnością ma na nią wpływ wiele czynników. Ceny nieruchomości w Lublinie są ważne, ale nie tylko one powinny decydować o ocenie miasta. Na co jeszcze trzeba zwracać uwagę? Przede wszystkim Lublin to miejscowość, która rozwija się najdynamiczniej ze wszystkich, które znajdują się po prawej stronie Wisły. Jej mieszkańcy nie mogą narzekać na brak rozrywek. W mieście organizowane są imprezy kulturalne, takie jak m.in. Carnaval Sztukmistrzów, Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival czy Europejski Festiwal Smaku.

W mieście wciąż podejmowane są nowe inwestycje, co powoduje, że umacnia ono swoją pozycję nie tylko na arenie Polski, ale również Europy. W Lublinie studiuje blisko 70 tys. żaków, z czego około 10 proc. to obcokrajowcy. Studenci mogą wybrać jedną z pięciu uczelni publicznych i kilku niepublicznych.

W Lublinie mieszka ponad 340 tys. osób, czyli więcej niż np. w Katowicach. Przez ostatnich kilkanaście lat miasto straciło około 15 tys. mieszkańców. Jak lublinianie wypowiadają się na temat swojej miejscowości? Z rankingu przygotowanego przez Otodom w 2019 roku wynika, że jest ona oceniana jako najbezpieczniejsze miasto w Polsce.

Z raportu „Czego potrzebuje Lublin? Raport z badania jakości życia w dzielnicach Lublina” przygotowanego na zlecenie Urzędu Miasta Lublin możesz dowiedzieć się, że dzielnice, w których warunki do życia są najlepsze, to: Czechów Północny, Czuby Południowe, Czuby Północne, Czechów Południowy i Kalinowszczyzna.

Ile możesz zarobić w Lublinie? Średnie wynagrodzenie w sierpniu 2020 roku wynosiło w tym mieście 5 007,50 zł i było niższe od średniej krajowej. Co ważne, mniejsze było też bezrobocie, które średnio dla całej Polski przekracza 6 proc., a w Lublinie - 5,8 proc. Jak wypadają na tym tle ceny mieszkań w Lublinie? Na jaki wydatek musisz się przygotować?

Ceny nieruchomości w Lublinie

Według danych SonarHome średnia cena za m2 mieszkania w Lublinie wynosiła w listopadzie 2020 roku 6 832 zł, co oznacza wzrost od początku roku o 11,4 proc. Cena za metr poszła w górę o 699 zł.

Do najdroższych dzielnic w mieście należą:

  • Węglin Południowy – 7 317 zł,
  • Ponikwoda – 7 225 zł,
  • Wieniawa – 7 117 zł.

Natomiast wśród najtańszych znajdują się:

  • Hajdów-Zadębie – 3 687 zł,
  • Cukrownia – 5 742 zł,
  • Tatary – 5 803 zł.

Jak zatem widzisz, różnica między najtańszą a najdroższą dzielnicą jest duża. Zdecydowałeś się na zakup mieszkania w Lublinie? Nie zapominaj o ochronie ubezpieczeniowej. Odpowiednia polisa mieszkaniowa może cię zabezpieczyć przed koniecznością pokrycia kosztów wielu zdarzeń, które ona obejmuje. Wybierając wariant ubezpieczenia, zwróć uwagę na jego zakres, wykluczenia odpowiedzialności czy wysokość składki. Pamiętaj, że ubezpieczenie mieszkania zapewni ci komfort, jakiego potrzebujesz, by w pełni cieszyć się nieruchomością.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
wrocław

Wrocław należy do najpiękniejszych polskich miast. Jest często wybierany przez studentów, a wielu Polaków przeprowadza się tam w poszukiwaniu pracy i lepszego miejsca do życia. Na jaki wydatek musisz się przygotować, jeśli chcesz kupić nieruchomość w tej miejscowości? Jakie są ceny mieszkań we Wrocławiu w poszczególnych dzielnicach?

bydgoszcz

Bydgoszcz jest stolicą województwa kujawsko-pomorskiego i znajduje się w pierwszej dziesiątce miast w Polsce pod względem wielkości. Miejscowość posiada port lotniczy, działa w niej wiele uczelni i z roku na rok cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem turystów. Czy warto tam zamieszkać? Czy ceny mieszkań w Bydgoszczy są atrakcyjne? Na jaki wydatek musisz się przygotować, jeśli chcesz kupić nieruchomość z rynku wtórnego lub pierwotnego w tym mieście?

PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę