UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Zgubiony dowód rejestracyjny 2022 – co zrobić i gdzie zgłosić przypadek zgubienia dowodu rejestracyjnego?

Podstawowym dokumentem dla posiadanego przez Ciebie samochodu czy motocykla jest jego dowód rejestracyjny. Wskazane są w nim parametry pojazdu, jego numer rejestracyjny i to, kto jest jego właścicielem. W dowodzie rejestracyjnym znajduje się także potwierdzenie przeprowadzenia przeglądu technicznego. Obecnie nie ma już wymogu wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego, ale nie oznacza to, że stracił on na swojej ważności. Co powinieneś zrobić, jeśli w różnych okolicznościach stracisz taki dokument? Czym skutkuje zgubiony dowód rejestracyjny? Brak tego dokumentu może być kłopotem np. przy sprzedaży auta. Jak uzyskać nowy dowód rejestracyjny?

Zgubiony dowód rejestracyjny – czy to problem?

Dowód rejestracyjny pojazdu jest dokumentem potwierdzającym nie tylko to, że Ty jesteś właścicielem danego auta czy motocykla, ale również poświadcza dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego w kraju. Dlatego, jeśli zgubisz dowód rejestracyjny, zostanie on skradziony lub zniszczony, w celu wyrobienia wtórnika dowodu rejestracyjnego powinieneś zgłosić się do wydziału komunikacji.

Czy wtórnik, inaczej duplikat dowodu, na pewno jest potrzeby? Wielu kierowców może się nad tym zastanawiać, skoro od 1 października 2018 roku podczas jazdy nie trzeba mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego. Nie jest wymagane także potwierdzenie zawarcia polisy OC. Od 5 grudnia 2020 roku kierowca nie musi wozić także fizycznego prawa jazdy. Wszystkie informacje na temat jego uprawnień czy rejestracji auta funkcjonariusze policji przeprowadzający kontrolę drogową mogą łatwo sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców – CEPiK. Powinieneś mieć jednak zawsze ze sobą dowód tożsamości, głównie dowód osobisty.

Teoretycznie więc nie musisz wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego, by legalnie poruszać się autem po drogach. Zgubiony dowód rejestracyjny stanie się jednak poważnym kłopotem, kiedy przyjdzie czas przeprowadzenia corocznego przeglądu technicznego, będziesz chciał wyjechać za granicę lub chociażby sprzedać samochód. Informacje zawarte w dowodzie rejestracyjne są także potrzebne przy zakupie ubezpieczenia OC.

Zgubiłeś dowód rejestracyjny pojazdu? Co powinieneś zrobić w pierwszej kolejności?

W przypadku, gdy nie jesteś w stanie znaleźć dowodu rejestracyjnego pojazdu i przyjmujesz, że zginął, powinieneś zacząć działać. Udaj się do właściwego względem Twojego miejsca zamieszkania wydziału komunikacji i zgłoś zgubiony dowód rejestracyjny. Oświadczenie o zgubionym dowodzie złożysz na miejscu, wraz z wnioskiem o wydanie wtórnika – nowego dowodu.

Jeśli natomiast utraciłeś dokument w wyniku kradzieży, powinieneś zawiadomić o tym fakcie również policję, by uniknąć potencjalnych, przyszłych problemów, np. w związku z popełnieniem przestępstwa przez złodziei posługujących się dowodem rejestracyjnym Twojego pojazdu.

Jakich dokumentów potrzebujesz do wydania wtórnika dowodu rejestracyjnego?

W wydziale komunikacji właściwego dla Ciebie urzędu miasta czy gminy powinieneś złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu, w miejsce zgubionego dowodu rejestracyjnego. Wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego możesz pobrać ze strony urzędu, w trybie online, lub wypełnić właściwy druk na miejscu. W piśmie podajesz najważniejsze informacje:

 • dane właściciela czy współwłaścicieli pojazdu,
 • informacje o swoim aucie – numer rejestracyjny, numer VIN, marka i model,
 • powód ubiegania się o wyrobienie wtórnika dokumentu rejestracyjnego.

Na wniosku musisz się także podpisać. Powinieneś podać datę i okoliczności zaginięcia dowodu rejestracyjnego pojazdu. Jeśli nie będzie takiego opisu, wniosek o wydanie wtórnika nie będzie przyjęty.

Wraz z wnioskiem składasz w wydziale komunikacji takie dokumenty jak:

 • oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego pojazdu,
 • kartę pojazdu, o ile została wydana,
 • potwierdzenie wykonania badania technicznego,
 • aktualne ubezpieczenie OC,
 • potwierdzenie wniesienia opłaty w wysokości 54,50 zł za wydanie wtórnika,
 • tablice rejestracyjne – są one niezbędne, ponieważ po otrzymaniu wtórnika dowodu rejestracyjnego pojazdu trzeba umieścić na nich nowe znaki legalizacyjne.

Po wyprodukowaniu wtórnika zgubionego dowodu rejestracyjnego , organ rejestrujący powinien wydać go właścicielowi pojazdu lub jego pełnomocnikowi.  Odbiór wtórnika dowodu rejestracyjnego następuje w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.

Co ciekawe, na Twoją prośbę organ rejestrujący może przysłać Ci wtórnik dowodu rejestracyjnego za pośrednictwem operatora pocztowego, ale na Twój koszt.

Ile kosztuje wyrobienie wtórnika, jeśli zgubiony został dowód rejestracyjny?

Musisz liczyć się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów w związku z wyrobieniem wtórnika dowodu rejestracyjnego. Jak już wspominaliśmy, to kwota 54,50 zł. Będzie ona wyższa, jeśli:

 • Chcesz uzyskać również pozwolenie czasowe – 19 zł.
 • Wystawiasz pełnomocnictwo dla osoby, która nie jest z Twojej najbliższej rodziny – 17 zł.

Zgubiony dowód rejestracyjny tymczasowy – czy jest to problemem i gdzie to zgłosić?

Niewykluczone, że po otrzymaniu miękkiego, tymczasowego dokumentu rejestracyjnego dla Twojego pojazdu, zgubisz go. Czy jest to dużym problemem? Niekoniecznie. Jeśli zaginął Ci miękki dowód rejestracyjny, nie wymaga to od razu ubiegania się o wtórnik, jeśli nie jest on potrzebny właścicielowi. Możesz po prostu spokojnie poczekać na docelowy, stały dowód i przy jego odbiorze zgłosić urzędnikowi, że zapodziałeś dokument.

Zgubiony dowód rejestracyjny a przegląd auta - czy diagnoście trzeba okazać dowód rejestracyjny pojazdu?

Podczas kontroli stanu technicznego auta w stacji kontroli pojazdów z pewnością diagnosta poprosi o okazanie dowodu rejestracyjnego. Jeśli nie będziesz mieć dokumentu, podczas przeglądu technicznego pojazdu możesz teoretycznie okazać kartę pojazdu czy pozwolenie czasowe – chodzi o to, by diagnosta mógł jednoznacznie zidentyfikować pojazd. Jeśli jego stan techniczny nie będzie budzić zastrzeżeń, po pozytywnym zaliczeniu przeglądu otrzymasz pisemne zaświadczenie o tym fakcie, równoważne z pieczątką umieszczaną w dowodzie rejestracyjnym.

Zgubiony dowód rejestracyjny i karta pojazdu? Wniosek o wyrobienie nowej karty

Od 4 września 2022 roku nie ma już obowiązku wydawania kart pojazdu, ale te, które zostały wyprodukowane, nadal obowiązują. Kartę pojazdu powinien mieć w świetle prawa każdy pojazd zarejestrowany w Polsce po 1 lipca 1999 roku. Co zrobić w przypadku zgubionego dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu? Jeśli dokumenty auta przechowywałeś w jednym miejscu i oba zaginęły, to podobnie jak w przypadku dowodu rejestracyjnego, musisz złożyć w urzędzie miasta czy gminy w wydziale komunikacji wniosek o wydanie wtórnika karty pojazdu. Koszt jej wyrobienia to 75,50 zł.

Zgubiony dowód rejestracyjny a sprzedaż auta

Przy sprzedaży samochodu musisz przekazać nabywcy wszystkie dokumenty pojazdu, w tym przede wszystkim dowód rejestracyjny. Jeśli chcesz sprzedać auto, a zgubiłeś dowód rejestracyjny, musisz wcześniej wyrobić wtórnik i wraz z kartą pojazdu (o ile została wydana) oraz wraz z polisą OC przekazać ją kupującemu.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Anna Bezpalko - autor artykułu to Specjalista ds. ubezpieczeń majątkowych w Departamencie ubezpieczeń majątkowych w UNIQA TU S.A.
Anna Bezpalko
Specjalista ds. Rozwoju Ubezpieczeń Komunikacyjnych

Jest absolwentką Wydziału Zarządzania i Finansów Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie oraz studiów podyplomowych w zakresie Ryzyka i Ubezpieczeń Majątkowych w Akademii Leona Koźmińskiego. Z rynkiem ubezpieczeniowym związana od 2014 roku. Swoją karierę zawodową zaczynała w Liberty Ubezpieczenia, początkowo jako Doradca w Dziale Obsługi Klienta, następnie jako Specjalista ds. Reklamacji. W 2019 roku dołączyła do Departamentu Rozwoju Produktów i Procesów w AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. obejmując stanowisko Specjalisty ds. Ubezpieczeń Majątkowych. Od 2021 kontynuuje pracę w UNIQA TU S.A. aktywnie uczestnicząc w prowadzonych projektach biznesowych.

Udostępnij poradę

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę