UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) – co należy do jego zadań?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) to instytucja, która powołana została w 1990 roku w związku z rozwojem rynku ubezpieczeń w Polsce. Jej istnienie jest niezbędne, gdyż pełni ona bardzo ważne funkcje, szczególnie istotne z punktu widzenia poszkodowanych w wypadkach i kolizjach. Co należy do zadań funduszu? Co warto o nim wiedzieć?

młoda kobieta za kierownicą

Misja UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zajmuje się:

  • Wypłatą odszkodowań i świadczeń poszkodowanym w wypadkach i kolizjach, które spowodowali nieubezpieczeni posiadacze pojazdów lub nieubezpieczeni rolnicy. Fundusz wypłaca również odszkodowania wtedy, kiedy nie udało się ustalić sprawcy zdarzenia.
  • Kontrolowaniem dopełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC oraz nakładaniem kar na tych, którzy z tego obowiązku się nie wywiązali.

Jednym z celów działania UFG jest ograniczenie ilości nieubezpieczonych pojazdów mechanicznych w Polsce. Mimo tego, że z roku na rok rośnie suma kar nakładanych przez tę instytucję, szacuje się, że po polskich drogach może jeździć nawet do 100 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Skuteczność działania funduszu jest coraz wyższa – przede wszystkim, aby nałożyć karę, nie musi on przeprowadzić bezpośredniej kontroli posiadacza pojazdu. Fundusz korzysta z systemu o nazwie „wirtualny policjant”, który dokonuje analizy w oparciu o dane z CEPiK i ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych OC. Tylko w ciągu 3 pierwszych kwartałów 2019 roku UFG wystawiło 93 tys. wezwań do zapłaty kary za brak ubezpieczenia OC, co oznacza wynik o 25 tys. wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wielu kierowców wciąż nie jest świadomych tego, że nawet pojazd, który nie jest użytkowany, stoi w garażu i pozostaje niesprawny, wymaga zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Z największym problemem nieubezpieczeni spotkają się, jednak jeśli spowodują wypadek. W takim przypadku to sprawca pokrywa koszty odszkodowania dla poszkodowanych. Najpierw pieniądze wypłaci UFG, a następnie zwróci się do sprawcy w ramach regresu o odzyskanie tych środków. Instytucja informuje na swojej stronie, że rekordzista musi zwrócić do funduszu 1,4 mln złotych za wypadek spowodowany motocyklem, w którym rowerzystka poniosła śmierć. Inny musi oddać 1,3 mln złotych za wypadek, w wyniku którego pasażer sprawcy doznał złamania kręgosłupa i jest sparaliżowany.  

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada na nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów i nieubezpieczonych rolników kary. Ich wysokość jest uzależniona od rodzaju pojazdu, długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej i wysokości minimalnego wynagrodzenia w danym roku. Nieubezpieczony posiadacz samochodu osobowego może w 2020 roku zapłacić karę w wysokości:

  • przerwa w OC do 3 dni – 1040 zł,
  • przerwa w OC od 4 do 14 dni – 2600 zł,
  • przerwa w OC powyżej 14 dni – 5200 zł.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – kontakt

Adres Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego jest następujący:

ul. Płocka 9/11

01–231 Warszawa

Z pracownikami instytucji możesz się kontaktować również telefonicznie, dzwoniąc pod numer: +48 22 53 96 100 lub korzystając z formularza kontaktowego na stroni ufg.pl

Adres e-mail sekretariatu zarządu: sekretariat_zarzadu@ufg.pl

Sprawdzenie polisy OC w bazie UFG

Jedną z funkcji, z których możesz za darmo skorzystać na stronie funduszu jest sprawdzenie OC pojazdu na dany dzień. Po wejściu na stronę wybierz „Baza OC i AC”, a następnie „Identyfikacja umowy na dzień”. Dzięki temu możliwe jest sprawdzanie ubezpieczenia pojazdu online. Kiedy warto z tego skorzystać? Np. jeśli jesteś poszkodowanym w wypadku i chcesz upewnić się, czy sprawca zdarzenia na pewno posiada ważne ubezpieczenie OC. Weryfikacja OC w bazie UFG wymaga podania numeru rejestracyjnego lub numer VIN.

UFG udostępnia również aplikację „Na wypadek”. Jest ona dostępna za darmo i stanowi przewodnik po tym, co powinieneś zrobić, jeśli uczestniczyłeś w kolizji drogowej. W aplikacji możesz również sprawdzić, czy sprawca zdarzenia ma ważne ubezpieczenie OC. Aplikacja jest dostępna na systemy Android i iOS.

Sprawdzenie przebiegu ubezpieczenia OC i AC

Kolejną ciekawą możliwością jest weryfikacja w UFG przebiegu ubezpieczeń OC i AC. Tym sposobem możesz uzyskać np. zaświadczenie uprawniające cię [M.S.1]  do zniżek za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia. UFG nie gromadzi danych o przysługujących zniżkach, ale w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego znajdziesz informacje o ubezpieczeniach OC i AC wykupionych dla danego pojazdu, a także o spowodowanych szkodach i wypłaconych odszkodowaniach. Masz dwie opcje do wyboru:

  • raport za ostatnie 5 lat,
  • pełną historią UFG, czyli od 2004 roku w przypadku OC i od 2006 roku w przypadku AC.

Żeby uzyskać te informacje, należy założyć konto na UFG.pl i zalogować się na stronę.

Zgłoszenie szkody do UFG

Do UFG możesz zgłosić szkody spowodowane przez nieubezpieczonego rolnika, nieubezpieczonego posiadacza pojazdu lub przez niezidentyfikowany pojazd. Należy to zrobić za pośrednictwem dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego, które umożliwia zawarcie ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie może odmówić przyjęcia takiej szkody. Postępowanie dotyczące zasadności roszczenia i wysokości odszkodowania przeprowadza ubezpieczyciel, który otrzymał zgłoszenie, a następnie kompletną dokumentację przekazuje on do UFG, które wypłaca odszkodowanie. Fundusz wydaje decyzję w terminie 30 dni od dnia otrzymania akt sprawy. Jeśli jednak w tym czasie nie było możliwe ustalenie odpowiedzialności funduszu lub wysokości świadczenia, to decyzja powinna być wydana w ciągu 14 dni, licząc od dnia, kiedy było to możliwe. Bezsporna część odszkodowania powinna być wypłacona w czasie 30 dni.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
kobieta za kierownicą auta

Jednym z najważniejszych czynników, branych pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe przy ustalaniu wysokości polisy OC i AC, jest historia ubezpieczenia. Dane te można sprawdzić bezpłatnie, logując się na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

kobieta za kierownicą auta

Właściciele aut wieloletnich bardzo często obarczani są przez towarzystwa ubezpieczeniowe wysokimi kosztami ubezpieczenia OC. W takim przypadku efektywnym sposobem na obniżenie swojej polisy OC jest porównywanie ofert, korzystanie z okresowych zniżek i promocji oraz zakup dobrze dobranego pakietu.

SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę