UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Polisa AC – jak się zachować po szkodzie?

W celu odzyskania odszkodowania z polisy AC po spowodowaniu kolizji, wypadku drogowego lub uszkodzenia samochodu należy podjąć odpowiednie działania. Podstawą jest powiadomienie organów porządkowych, a w przypadku, gdy w zdarzeniu uczestniczyły także inne pojazdy – należy spisać ich dane.

W stresujących sytuacjach często tracimy głowę. Dlatego, o ile to możliwe, lepiej przygotować się na nie zawczasu. Jeżeli Twoje auto chroni polisa AC, już teraz sprawdź, jak należy postępować w przypadku ewentualnej szkody.

O zaistniałej szkodzie trzeba jak najszybciej poinformować swojego ubezpieczyciela – to podstawowy krok, jaki należy wykonać np. po wypadku. Sama procedura zgłaszania szkody jest szczegółowo opisana w OWU. W tym samym dokumencie znajdziemy też jednak listę innych, mniej oczywistych obowiązków, które nakłada na nas polisa AC. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Polisa AC: obowiązki kierowcy przed szkodą

Jeszcze przed zgłoszeniem, a nawet wystąpieniem zdarzenia, które obejmuje ochroną jego polisa AC, kierowca jest zobowiązany ratować przedmiot ubezpieczenia, czyli w tym przypadku - swoje auto, za pomocą wszelkich dostępnych mu środków. Celem jest uniknięcie szkody lub zmniejszenie jej rozmiarów. Przykładowo, zalaniu silnika podczas deszczu nawalnego- możemy zapobiec, przerywając podróż i wyłączając samochód.

Polisa AC: obowiązki kierowcy na miejscu zdarzenia

Jeśli już doszło do kolizji lub awarii, polisa AC obliguje ubezpieczonego do zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku – oczywiście w miarę możliwości. Jeżeli w wypadku są ofiary lub istnieje podejrzenie, że szkoda powstała w wyniku przestępstwa, należy ponadto zawiadomić policję lub inne odpowiednie organy. W razie kolizji z innym pojazdem, kierowca powinien też odnotować jego numer rejestracyjny, a także dane kontaktowe i numer polisy kierowcy.

Polisa AC: obowiązki kierowcy po szkodzie

Kierowca nie powinien także dokonywać żadnych zmian i napraw w uszkodzonym aucie aż do czasu, kiedy obejrzy go przedstawiciel ubezpieczyciela, u którego została wykupiona polisa AC. Wyjątkiem jest sytuacja, w której naprawa była konieczna dla kontynuowania bezpiecznej jazdy. Kierowca może też zlecić naprawę auta, jeśli ubezpieczyciel odstąpił od oględzin lub nie przeprowadził ich w ciągu 7 dni od dnia zgłoszenia szkody.

Polisa AC: obowiązki kierowcy bez względu na szkodę

Niezależnie od wystąpienia szkody, kierowca powinien poinformować ubezpieczyciela o utracie lub skopiowaniu kluczyków – albo innego urządzenia, jeżeli pozwala ono na uruchomienie silnika lub odblokowanie zabezpieczeń przeciw kradzieżowych w aucie, które chroni polisa AC.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
Uszkodzony pojazd

Regres ubezpieczeniowy – na czym polega i jak działa?

Ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych jest w Polsce obowiązkowe i zapewnia ochronę zarówno poszkodowanym, jak i posiadaczowi pojazdu. Poszkodowany otrzyma odszkodowanie od ubezpieczyciela, natomiast sprawca nie będzie ponosił za spowodowaną szkodę finansowej odpowiedzialności. W pewnych przypadkach jednak kosztem odszkodowania zostanie obciążony właśnie ubezpieczony. Mowa wówczas o regresie ubezpieczeniowym.

Czytaj dalej
Na drodze stoi trójkąt ostrzegawczy, w tle widać uszkodzony samochód.

Jak ustala się wysokość odszkodowania z polisy AC przy szkodzie całkowitej? Czy ubezpieczenie pokryje odszkodowanie przy szkodzie całkowitej z OC sprawcy?

Wysokość odszkodowania z ubezpieczenia AC lub OC uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju szkody i, określonej przy podpisywaniu umowy, wartości rynkowej samochodu. Towarzystwa ubezpieczeniowe przy ustalaniu wysokości odszkodowania biorą pod uwagę także sposób spowodowania zdarzenia.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę