UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Karta paliwowa dla Twojej firmy - transakcje flotowe pod kontrolą - zobacz interpretację ogólną i najczęściej zadawane pytania

Polskie przedsiębiorstwa utrzymują często szeroką flotę samochodową. Zalicza się do niej pojazdy osobowe i ciężarowe, w tym TIR-y. Mogą one być własnością firmy lub też być finansowane z wykorzystaniem leasingu lub kredytów. Wszystkie wymagają niezmiennie ponoszenia wydatków na utrzymanie, łącznie z kosztem eksploatacji i paliwa. Dużym ułatwieniem przy korzystaniu z samochodów firmowych są karty paliwowe. Sprawdź, na czym polega ich specyfika.

Tankowanie auta firmowego z dokonaniem płatności przy użyciu karty paliwowej

Czym jest karta paliwowa? Za jakie transakcje prócz paliwa można nią płacić?

Karta na paliwo pod względem fizycznym przypomina kartę płatniczą wydawaną przez banki. Co ciekawe, umożliwia ona dokonywanie bezgotówkowych płatności przede wszystkim w czasie tankowania samochodu na stacjach benzynowych. Zakup paliwa to jednak niejedyna transakcja, jaką można zrealizować z użyciem takiej karty. W zależności od oferty może ona pozwalać płacić za płyny eksploatacyjne do samochodu, korzystanie z usług myjni czy odkurzania auta lub uiszczania opłat drogowych za przejazd autostradami, czy mostami i tunelami.

Taka karta jest wydawana przez różne polskie i zagraniczne koncerny paliwowe, jak sieć stacji Lotos, Shell, Circle K, Orlen czy BP. Na naszym rodzimym rynku funkcjonują międzynarodowe sieci skłonne oferować takie same karty, ale które nie są związane z żadną marką stacji – mogą być to takie organizacje jak DKV (DKV card) czy UTA.

Rodzaje kart flotowych na paliwo

W zależności od oferty operatora płatności oraz dokonanego przez klienta wyboru można skorzystać z karty do stacji paliw:

  • Na okaziciela – do wykorzystania przez każdą osobę, która dysponuje taką kartą, np. dowolnego pracownika firmy transportowej, który zna pin do karty.

  • Imiennej – widnieją na niej dane posiadacza, tj. imię i nazwisko konkretnej osoby.

  • Z numerem rejestracyjnym pojazdu, która jest przypisana do jednego auta.

Przedsiębiorca, który ma na przykład jeden pojazd wykorzystywany w toku prowadzonej działalności gospodarczej, może wnioskować o kartę imienną. Taka karta przypisana do auta przydaje się, jeśli korzysta z niego więcej osób w różnym czasie. Z kolei karty na okaziciela to dobry pomysł na dokonywanie płatności bezgotówkowych przy tankowaniu pojazdów firmowych przez pracowników. Każda karta może być wręczona danej osobie, by rozliczać jej wydatki na zakup paliwa.

Karty mogą być kartami przedpłaconymi, czyli prepaid, zasilanymi określoną kwotą, z której możesz wydatkować pieniądze na benzynę czy olej napędowy dla Twojej floty.

Jakie są zalety korzystania z kart paliwowych?

Wykorzystanie paliwowych kart w działalności gospodarczej to nie tylko korzyść w postaci możliwości płacenia bezgotówkowo za wiele usług, w tym przede wszystkim za benzynę, olej napędowy czy gaz. Posługujący się kartą paliwową pracownicy nie muszą za każdym razem prosić na stacji o wystawienie faktury dla księgowości. Każda transakcja jest zapisywana w systemie elektronicznym, do którego dostęp uzyskuje w pierwszej kolejności właściciel floty samochodowej.

Najczęściej zadawane pytania - faktury zbiorcze, rozliczenia VAT, rabaty na paliwo na stacjach w Polsce

Na podstawie listy elektronicznych płatności za paliwo, które są ewidencjonowane w systemie, wystawiana jest przez stację faktura zbiorcza rozliczana na przykład kilka razy w miesiącu lub na jego koniec. Łatwiej można dzięki temu fakturować wydatki na paliwo w małych i średnich przedsiębiorstwach czy też w całkiem dużych firmach.

Zaletą takiej karty jest też możliwość odzyskania podatku VAT za zakupy, jakie są dokonywane za granicą. Karta paliwowa ułatwia dokonywanie rozliczeń i płatności.

Umożliwia ona wypracowanie kilkugroszowego rabatu na paliwo za każdy 1 litr benzyny, diesla (olej napędowy) czy LPG. Zniżka dotyczy całej karty i korzysta z niej każda osoba, jaka się nią posługuje.

Jesteś właścicielem pojazdu? Wykup obowiązkowe ubezpieczenie auta. Sprawdź, ile będzie Cię to kosztować.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
mężczyzna za kierownicą auta

Stłuczka samochodem służbowym a odszkodowanie

Wielu kierowców zastanawia się jakie regulacje obowiązują, gdy w kolizji uczestniczą pojazdy wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy pracownik odpowiada za szkodę powstałą w samochodzie służbowym? W jakiej sytuacji ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania?

Czytaj dalej

Ubezpieczenie OC i AC najtaniej – opcje dla samochodu firmowego

Przedsiębiorcy, którzy ubezpieczają w danym towarzystwie ubezpieczeniowym więcej niż jedno auto mogą liczyć na atrakcyjniejsze ceny. Należy przy tym pamiętać, że jeśli korzystają oni z leasingu, umowa ta zobowiązuje ich do zakupu OC i AC o konkretnym zakresie ochrony.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę