UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Pęknięta szyba w samochodzie a ubezpieczenie – co robić? Czy grozi mandat za jazdę z pękniętą szybą w aucie?

Szkoda szybowa należy do jednej z najczęściej zgłaszanych do ubezpieczycieli. Wystarczy niewielki kamyk, który uderzy w przednią szybę pojazdu w czasie jazdy, żeby pojawił się na niej mniejszy lub większy odprysk. Czy taka usterka oznacza konieczność wymiany tej części auta? Czy jej koszty może pokryć ubezpieczyciel?

Pęknięta przednia szyba auta

RODZAJE SZYB A SPOSÓB USZKODZENIA

Z przodu samochodu są montowane wyłącznie szyby ze szkła laminowanego, popularnie zwane klejonymi. Gdy spod kół jadącego przed Tobą auta wyskoczy kamyk, który z dużą prędkości uderzy w tego rodzaju szkło, wówczas nie rozsypie się ono w drobny mak, a pojawią się na nim linie pęknięcia. W takiej sytuacji należy awaryjnie się zatrzymać i zweryfikować stopień naruszenia powierzchni, i ocenić, czy można bezpiecznie kontynuować podróż do najbliższego warsztatu.

Z kolei boczne szyby zwykle są wykonane ze szkła hartowanego, które najczęściej po uszkodzeniu należy wymienić na nowe. 

JAK ROZPOZNAĆ STOPIEŃ ZAAWANSOWANIA ZNISZCZENIA SZYBY?

Pojawiające się na przedniej szybie pajączki, w zależności od wielkości i czasu, który upłynął od ich powstania, nie muszą od razu oznaczać, że cała konstrukcja musi zostać wymieniona. Pojedyncze rysy można z powodzeniem naprawić, i to w taki sposób, że szyba nie straci właściwej sobie wytrzymałości. Koszt takiej usługi wynosi zazwyczaj około 100 zł oraz trwa ok. jednej godziny. Jeśli jednak pajączek jest wyraźny, a do tego na powierzchni zauważamy wgłębienia, wówczas jak najszybciej należy udać się do warsztatu w celu wymiany tego elementu auta.

Naturalnie pojawia się pytanie: czy można jeździć z pękniętą szybą, a jeśli nie, to jak dojechać do mechanika np. będąc w długiej trasie, daleko od domu? Spróbuj skonsultować się telefonicznie ze swoim warsztatem, a być może oni poradzą Ci, co robić dalej. Możesz też zawczasu zastanowić się nad zawarciem odpowiedniej polisy. Gdy zdarzy Ci się pęknięta szyba w samochodzie, ubezpieczenie może okazać się sposobem na uniknięcie wysokich kosztów naprawy, bez względu na to, w jakim miejscu w kraju odbędzie się serwisowanie.

PĘKNIĘTA SZYBA W SAMOCHODZIE – ILE KOSZTUJE NAPRAWA USTERKI?

Warto zastanowić się nad tym, jak zabezpieczyć auto przed pęknięciem szyby. Czy taka możliwość w ogóle istnieje? Tak, na rynku dostępne są folie, które naklejamy na powierzchnię szyby. Niestety, zakup takiej ochrony wiąże się ze sporym wydatkiem, przez co na takie rozwiązanie stawiają głównie właściciele nowych aut. Raczej nie inwestują w nie posiadacze starszych samochodów. Pytanie jednak brzmi – co zrobić, kiedy pojawi się odprysk na szybie? Z badania przeprowadzonego przez Millward Brown SMG/KRC i NordGlass wynika, że:

 • 26 proc. kierowców jeździ autem, mając uszkodzoną szybę;
 • 13 proc. w ogóle nie zwraca uwagi na stan szyb;
 • 94 proc. respondentów twierdzi, że stan szyby ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje wiążą się z jazdą samochodem, który ma uszkodzoną szybę. Zgodnie z art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym pojazd musi być w takim stanie, żeby zapewniał bezpieczną eksploatację. Jeśli będziemy jeździć autem z uszkodzoną szybą, to podczas kontroli funkcjonariusze policji mogą nałożyć na nas mandat w wysokości do 500 złotych i odebrać dowód rejestracyjny, którego odzyskanie będzie możliwe po usunięciu usterki. Auto z uszkodzoną szybą nie przejdzie również badania technicznego. Będziemy musieć wymienić lub naprawić ją i dopiero wówczas wrócić na stację kontroli pojazdów.

Czy wymiana szyby jest kosztowna? To zależy od kilku czynników, a przede wszystkim od modelu pojazdu. Oto przykładowe ceny szyb do różnych aut z oferty jednej z firm ze średniej wielkości miasta:

 • BMW seria 5 (od 2003 roku) – 620 zł,
 • Opel Astra J (od 2010 roku) – 620 zł,
 • Toyota Yaris II (od 2006 roku) – 420 zł,
 • Volkswagen Passat B6 (od 2005 roku) – 490 zł.

To nie koniec kosztów. Należy do tego doliczyć jeszcze cenę wykonanych usług:

 • wymiana lub montaż szyby przedniej – do 200 zł,
 • montaż szyby bocznej – do 150 zł,
 • montaż szyby tylnej –160 zł,
 • koszt naprawy jednego uszkodzenia punktowego – do 130 zł.

Są to ceny obowiązujące w przypadku samochodów osobowych. Wymiana szyby przedniej w aucie ciężarowym może kosztować nawet kilka razy więcej. Natomiast koszt naprawy jednego uszkodzenia punktowego wynosi tyle samo, bez względu na rodzaj pojazdu. Czy jednak pęknięta szyba w samochodzie w każdym przypadku musi oznaczać wysokie wydatki? Niekoniecznie, jeśli będziemy mieć odpowiednie ubezpieczenie.

JAK PRZEPISOWO KONTYNUOWAĆ JAZDĘ Z PĘKNIĘTĄ SZYBĄ?

W sytuacji gdy Twoja szyba została dość poważnie uszkodzona, co kwalifikuje ją do wymiany, a w danej chwili nie możesz liczyć na pomoc drogową i warsztat, do którego musisz dojechać, by naprawić szybę, jest dość daleko, możesz spróbować sam ją usunąć, by dojechać na miejsce przepisowo. W tym celu zaleca się usunięcie jej przy założeniu grubych rękawic, które ochronią Twoje dłonie przed skaleczeniem – bez nich nie powinno się zabierać do tego zadania. Jeśli jednak nie musisz tego robić, zaczekaj na przybycie specjalistów, którzy pomogą Ci poradzić sobie z problemem. Zrób tak, jeśli wcześniej zaopatrzyłeś się w odpowiednie ubezpieczenie szyb, dostępne dodatkowo do kupowanej polisy komunikacyjnej w UNIQA.

UBEZPIECZENIE SZYB – DLACZEGO WARTO?

Jak wspomnieliśmy, uszkodzenie szyby jest jedną z najczęściej zgłaszanych szkód przez posiadaczy pojazdów. U osób, które korzystają już z autocasco, może pojawiać się wątpliwość związana z dodatkowym wydatkiem na ubezpieczenie szyby. Dlaczego jednak warto się na to zdecydować? Otóż koszt likwidacji szkody szybowej jest stosunkowo niski, biorąc pod uwagę inne szkody, do których może dojść w pojeździe. Wypłata świadczenia za pękniętą szybę z AC najprawdopodobniej spowoduje, że cena ochrony w kolejnym roku wzrośnie. Jeśli szkodę zgłosimy w ramach ubezpieczenia szyb, wówczas nie wpłynie to na podwyższenie składki na autocasco, a koszt pękniętej szyby w samochodzie pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe.

Oto najważniejsze informacje na temat oferowanej przez nasze towarzystwo ubezpieczeniowe ochrony:

 • Górna granica naszej odpowiedzialności finansowej wynosi 4000 zł.
 • W razie drugiej i każdej kolejnej szkody w trakcie trwania bieżącego okresu ubezpieczenia, polegającej na uszkodzeniu lub zniszczeniu szyby czołowej, w przypadku jej wymiany, każdorazowo zastosowanie ma udział własny w wysokości 25% wysokości odszkodowania.
 • Zapewniamy naprawę nawet w ciągu 2 dni roboczych od dnia zgłoszenia szkody. Zajmą się tym specjaliści pracujący w renomowanej sieci warsztatów, które specjalizują się w wymianie i naprawie szyb w pojazdach.

Jednak nie każdy pojazd podlega temu ubezpieczeniu. Przedmiotem ochrony nie może być pęknięta szyba w samochodzie:

 • będącym rekwizytem,
 • służącym do nauki jazdy,
 • pełniącym funkcję taksówki lub pojazdu do przewozu osób za opłatą,
 • używanym w działalności kurierskiej,
 • sprowadzonym z USA lub Kanady,
 • mającym kierownicę po prawej stronie,
 • nieposiadającym ważnego badania technicznego,
 • tzw. składaku, czyli pojeździe składanym z części,
 • udostępnianym do użytkowania innym osobom na podstawie odrębnych umów, z wyłączeniem leasingu.

Proponujemy wygodne, bezgotówkowe rozliczenie szkody, przy zachowaniu minimum formalności. W pewnych przypadkach możemy jednak wypłacić świadczenie pokrywające koszty wymiany lub naprawy szyby we własnym zakresie. Jest to możliwe, jeśli wyznaczony przez nas warsztat:

 • Nie skontaktuje się z klientem najpóźniej następnego dnia roboczego po zgłoszeniu szkody.
 • Nie wykona naprawy lub wymiany szyby w terminie 24 godzin od uzgodnionego terminu.
 • Odmówi wykonania naprawy lub wymiany szyby.

Odszkodowanie wypłacimy w terminie 14 dni, licząc od daty przedłożenia dokumentów uzasadniających jego wysokość.

Zdecydowanie warto posiadać ubezpieczenie szyb. Pozwala bowiem uniknąć kosztów związanych z naprawą szkody, a dodatkowo gwarantuje, że wymiana lub naprawa zostanie wykonana szybko i bezgotówkowo.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Porysowana szyba w aucie – czy ubezpieczenie to pokryje?

Ubezpieczenie OC pokryje wymianę czy naprawę porysowanych szyb, jeśli do szkody doszło w wyniku działania innego kierowcy, a Ty jesteś osobą poszkodowaną. Natomiast z ubezpieczenia szyb, które jest dodatkową opcją, porysowane szyby w samochodzie mogą być naprawione lub wymienione na nowe, zgodnie z oceną ich stanu przez ubezpieczyciela.

Czytaj dalej

Przyciemnianie szyb - koszty, korzyści, przepisy i wpływ na ubezpieczenie

Przyciemnianie szyb może nieść wiele korzyści - zarówno w codziennym użytkowaniu auta rodzinnego, jak i w przypadku wyjątkowych sytuacji, do których wykorzystywany jest samochód służbowy. Niezależnie jednak od tego, z jakiego powodu chcesz przyciemnić szyby, warto wiedzieć, czy to zgodne z prawem, jaki jest tego koszt, techniczne szczegóły, a także wpływ na wybór odpowiedniej polisy.

Czytaj dalej
przednia szyba

Wymiana przedniej szyby – jaka polisa pokryje koszty naprawy? Jak wygląda wymiana szyby z ubezpieczenia AC?

Uszkodzenie szyby czołowej często wymaga wymiany na nową. Jest konieczne szczególnie w sytuacji, gdy ślad po uderzeniu zaczyna pękać, co wpływa negatywnie na widoczność i bezpieczeństwo kierowcy oraz innych osób znajdujących się w samochodzie. Jak wymienić przednią szybę? Ile kosztuje usługa wstawiania szyb samochodowych?

 

Czytaj dalej
mechanik poleruje szybę

Porysowana szyba w aucie – polerowanie czy wymiana?

Porysowana szyba w aucie obniża komfort jazdy i nie prezentuje się dobrze. Może wynikać z wieloletniej eksploatacji, zbyt intensywnego skrobania oszronionej szyby zimą lub być skutkiem uderzeń drobnych kamieni i piasku, np. podczas jazdy autostradą. Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, co zrobić z porysowaną szybą w samochodzie – polerować czy wymienić na nową? Jak niewielkim kosztem pozbyć się rys na szybie?

Czytaj dalej
mechanicy naprawiają szybę

Odprysk na szybie samochodu – naprawa czy wymiana?

Odprysk na szybie samochodowej pojawia się niespodziewanie. Nikt, kto dba o swój pojazd (a według badań zleconych przez NordGlass to aż 88% kierowców), nie będzie starał się o generowanie kosztów jego naprawy. O ile odprysk jest niewielki, wielu kierowców odpuści wymianę szyby. Jednak taka praktyka może zostać ukarana mandatem w wysokości nawet do 500 zł. Odprysk na szybie a policja? Taka sytuacja niekoniecznie będzie Ci na rękę.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę