UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Czy homologacja pojazdu wpływa na ubezpieczenie OC?

Homologacja pojazdu dotyczy zatwierdzenia, czy spełnia on normy techniczne występujące w danym kraju. Procedura ta może dotyczyć zarówno producentów chcących wprowadzić na rynek nowy pojazd, jak i właścicieli aut, którzy dokonali poważnej przeróbki w konstrukcji auta, np. zamontowali instalację gazową.

Niebieski samochodzik umieszczony obok odhaczonych fragmentów formularza dotyczącego homologacji

Kiedy jest wydawane świadectwo homologacji typu auta?

Producenci pojazdów mechanicznych, którzy chcą wprowadzić na polski rynek nowy rodzaj samochodu, muszą w pierwszej kolejności uzyskać dla niego świadectwo homologacji. Nie zostanie ono wydane, jeśli samochód nie spełnia wymagań technicznych odpowiednich dla danej kategorii pojazdu. Ich spełnienie potwierdza się w ramach realizowanej procedury homologacji typu WE pojazdu. Takie same zasady funkcjonują nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Natomiast tylko w naszym kraju jest realizowana procedura homologacji typu pojazdu zwieńczona uzyskaniem świadectwa homologacji.

O wydanie takiego dokumentu może wnioskować producent auta. Musi on liczyć się z tym, że procedura homologacji będzie się składać z dwóch ważnych etapów:

 • przeprowadzenia badań homologacyjnych;
 • uzyskania decyzji w Transportowym Dozorze Technicznym.

Opłata za wydanie świadectwa homologacji typu pojazdu wynosi 1600 zł.Decyzję o homologacji wydaje Dyrektor Transportu Dozoru Technicznego.

Kompetencje TDT

Transportowy Dozór Techniczny od 1 stycznia 2014 roku realizuje zadania związane z homologacją pojazdów i przedmiotów. Zajmuje się takimi działaniami, jak:

 • dopuszczenie jednostkowe pojazdu do użytku na polskich drogach,
 • dopuszczenie indywidualne WE pojazdów,
 • wydawanie świadectw homologacji pojazdu lub świadectw homologacji typu WE pojazdu,
 • dopuszczanie do ruchu pojazdu z końcowej partii,
 • wydawanie świadectw homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej dany typ pojazdu do zasilania gazem,
 • wydawanie świadectw homologacji typu WE przedmiotu wyposażenia i części pojazdu,
 • wydawanie świadectw homologacji typu ONZ przedmiotu wyposażenia i części pojazdu,
 • nadawanie uprawnień podmiotom ubiegającym się o możliwość przeprowadzania badań homologacyjnych i badań w zakresie dopuszczenia jednostkowego pojazdu oraz sprawowanie nadzoru nad jednostkami uprawnionymi,
 • wykonywanie kontroli zgodności produkcji oraz kontroli zgodności montażu instalacji przystosowującej dany typ pojazdu do zasilania gazem.

Wszystkie czynności podejmowane przez TDT w ramach homologacji pojazdów polegają na sprawdzaniu zgodności produktu z określonymi wymaganiami.

Zmiany konstrukcyjne – kiedy trzeba uzyskać homologację pojazdu?

Budowa własnymi siłami wymarzonego pojazdu może być naszym hobby i motoryzacyjną pasją. Jeśli uda nam się ta sztuka, to zanim wyjedziemy takim autem na pierwszą przejażdżkę, musi ono przejść procedurę homologacyjną, tak jak w przypadku samochodów wprowadzanych do obiegu przez seryjnych producentów. Na podkreślenie zasługuje fakt, że istotne zmiany konstrukcyjne w pojeździe również powodują konieczność uzyskania świadectwa homologacji. Zalicza się do nich:

 • montaż instalacji gazowej,
 • montaż haka na przyczepkę,
 • zmiana pojemności silnika pojazdu,
 • wymiana kierownicy i jej przełożenie – z prawej strony na lewą lub odwrotnie,
 • wymiana orurowania auta.

Każda taka przeróbka w aucie powoduje, że musimy przeprowadzić badanie techniczne pojazdu. Najczęściej dzieje się tak przy montażu instalacji LPG w samochodzie. W Polsce takie auta cieszą się ogromną popularnością, głównie z powodów ekonomicznych – pomimo wyższego spalania tankowanie gazu nadal jest o około połowę tańsze niż tankowanie benzyny czy oleju napędowego. Polska Organizacja Gazu Płynnego informuje w Raporcie rocznym 2020, że za ponad 74 proc. konsumpcji gazu płynnego odpowiada autogaz[1]. Ogólna liczba pojazdów zasilanych gazem płynnym LPG z początkiem 2020 roku wynosiła 3,327 mln sztuk, czyli o 1,4 proc. więcej rok do roku.

Jeśli montujemy w samochodzie instalację LPG, konieczne jest uzyskanie homologacji. Występuje o nią podmiot dokonujący montażu. Homologacja butli na autogazważna jest przez 10 lat. Po upływie tego czasu należy ponownie wykonać badanie techniczne instalacji w warsztacie, który ma uprawnienia do wystawiania takiego dokumentu. Przy każdej przeróbce ingerującej w konstrukcję samochodu musimy wykorzystywać do tego celu wyłącznie części, które mają homologację.

Dla butli gazowej LPG uzyskanie świadectwa homologacji kosztuje tylko około 200-250 zł, a dla pojazdów wyposażonych np. w hak do przyczepy – 400 zł.

Wpływ homologacji na ubezpieczenie OC pojazdu

Właściciele pojazdów, którzy dokonują zmian w konstrukcji swojego auta w trakcie trwania okresu ochrony ubezpieczeniowej, są zobowiązani do poinformowania o tym fakcie swojego towarzystw ubezpieczeniowego.Obowiązek ten powstaje, jeśli przeróbki powodują zwiększenie ryzyka wypadku lub kolizji drogowej, a montaż instalacji na autogaz czy zmiana pojemności silnika są do tego zaliczane. W takiej sytuacji towarzystwo ubezpieczeniowe przeprowadzi rekalkulację składki i cena OC niestety może wzrosnąć.

Niewielkie zmiany w pojeździe, zaliczane do estetycznych, tuningowych, nie wymagają zgłaszania ich do ubezpieczyciela i nie będą miały żadnego wpływu na wysokość składki na ubezpieczenie OC.

Co istotne, zmiany w konstrukcji auta dokonywane „chałupniczo”, przy użyciu części, które nie mają homologacji, mogą spowodować wiele przykrych konsekwencji dla właściciela pojazdu. W razie kolizji lub wypadku drogowego musimy liczyć się z problemami z uznaniem szkody i wypłatą odszkodowania z ubezpieczenia komunikacyjnego.


[1] gazeo.pl/informacje/wiadomosci/Autogaz-w-Polsce-w-2020-r.-wg-POGP,wiadomosc,10625.html.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Tabliczka znamionowa w samochodzie – czego można się z niej dowiedzieć?

Zgodnie z obowiązującym prawem każdy samochód przed dopuszczeniem do ruchu drogowego powinien mieć zamontowaną tabliczkę znamionową. Jej brak powoduje, że auto nie przejdzie corocznego badania technicznego na stacji kontroli pojazdów. Co właściwie powinno znajdować się na tabliczce znamionowej?

Czytaj dalej
tankowanie auta na gaz

Instalacja LPG a ubezpieczenie OC – jak wpłynie na wysokość składki?

Na koszt użytkowania samochodu znacząco rzutować mogą wydatki na paliwo, ale to oczywiście zależy od kilku czynników. Ważna jest liczba przejeżdżanych miesięcznie/rocznie kilometrów, parametry posiadanego pojazdu czy to, w jaki sposób jest eksploatowany. Na opłaty wpływa również to, jakiego paliwa używamy. Oszczędności przynosi instalacja LPG. Czy jednak zawsze się to opłaca? Jak zasilanie auta gazem przekłada się na cenę ubezpieczenia OC?

Czytaj dalej
mężczyzna za kierownicą auta

Homologacja samochodu – na czym polega?

Jeśli jesteś posiadaczem pojazdu, to być może spotkałeś się już z pojęciem homologacja, ale nie znasz jego definicji. Co oznacza uzyskanie świadectwa homologacji? Czy masz na to jakikolwiek wpływ? Od czego i kogo to zależy?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę