UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu – kiedy jest możliwe?

Posiadasz pojazd, ale na kilka miesięcy wyjeżdżasz za granicę i wtedy nie będziesz z niego korzystać. Auto w tym czasie nie będzie również użytkowane przez innych kierowców. Czy w takim przypadku możesz czasowo wycofać pojazd z ruchu, żeby nie płacić za ten okres obowiązkowego OC? Czy prawo dopuszcza zawieszenie ubezpieczenia OC?

autobusy

Wycofanie pojazdu z ruchu

Powodów, dla których chciałbyś czasowo wycofać pojazd z ruchu może być wiele. Jeśli jednak jesteś posiadaczem samochodu osobowego, to nie możesz tego zrobić. Ewentualność taka istniała do 1997 roku. W związku z tym nawet jeśli jesteś właściciele auta, który jest niesprawny i stoi od dawna w garażu i tak musisz zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. Niedopełnienie tego obowiązku wiążę się z wysokimi karami, które nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku przerwy w OC powyżej dwóch tygodni jest to kwota równa dwukrotności minimalnego wynagrodzenia w Polsce. Jeśli nie korzystasz z pojazdu i nie zamierzasz go naprawiać, to jedynym sposobem na uniknięcie konieczności zawierania umowy ubezpieczenia OC jest jego zezłomowanie. Udaj się do Stacji Demontażu Pojazdów. Po przejściu przez wszystkie procedury otrzymasz niezbędne zaświadczenia, po czym będziesz mógł wybrać się do wydziału komunikacji i wyrejestrować auto. Następnie możesz powiadomić o tym fakcie swój zakład ubezpieczeń i na tej podstawie otrzymasz zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej.

Tymczasowe wyrejestrowanie pojazdu – kiedy możliwe?

W przypadku samochodów osobowych czasowe wyrejestrowanie nie jest możliwe, ale posiadacze innych pojazdów mogą korzystać z takiej możliwości od 1 stycznia 2005 roku zgodnie z art. 78a Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., nr 108, poz. 908).

Tym samym wyrejestrowanie czasowe pojazdu jest możliwe w przypadku:

 • autobusów,
 • pojazdów specjalnych,
 • ciągników samochodowych,
 • samochodów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t.

W jakich przypadkach możesz złożyć wniosek o czasowe wyrejestrowanie pojazdu? Nie określają tego żadne przepisy, ale najczęściej chodzi o:

 • przerwę w działalności, w której wykorzystywany był pojazd,
 • konieczność przeprowadzenia długotrwałego remontu pojazdu,
 • nieużytkowanie pojazdu z różnych przyczyn i chęć zmniejszenia kosztów ubezpieczenia OC.

Decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu podejmuje starosta na podstawie wniosku od zainteresowanego podmiotu. Żeby było to możliwe, właściciel auta musi:

 • Złożyć w starostwie dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne.
 • Uiścić opłatę.
 • Odpowiednio zabezpieczyć pojazd przed możliwością uruchomienia przez osobę niepowołaną, z zachowaniem takich środków ostrożności, aby samochód nie spowodował wypadku.

Do czasowego wyrejestrowania pojazdu potrzebujesz:

 • wniosku o wyrejestrowanie,
 • dowodu rejestracyjnego,
 • karty pojazdu (o ile była wydana),
 • tablic rejestracyjnych,
 • dokumentu tożsamości,
 • wydruku z KRS – jeśli reprezentujesz firmę,
 • potwierdzania zawarcia umowy ubezpieczenia OC.

Okres tymczasowego wyrejestrowania pojazdu może trwać od 2 do 24 miesięcy, ale można go wydłużyć do łącznie 48 miesięcy, przy czym liczy się go od dnia złożenia wniosku o czasowe wyrejestrowanie samochodu.

 Ile wynosi koszt wyrejestrowania pojazdu? Jeśli wycofujesz auto z ruchu na 2 miesiące, to zapłacisz 80 zł. W przypadku gdy chcesz wyrejestrować samochód na dłuższy okres, wówczas opłata rośnie za każdy kolejny miesiąc o: 

 • 4 zł – od 3 do 12 miesiąca,
 • 2 zł – od 13 do 24 miesiąca,
 • 0,25 zł – od 25 do 48 miesiąca.

Decyzję o wycofaniu pojazdu z ruchu otrzymasz od razu na miejscu w urzędzie.

Jak przedłużyć lub skrócić okres czasowego wyrejestrowania pojazdu z ruchu? Tej formalności również musisz dopełnić w wydziale komunikacji. Potrzebujesz:

 • wniosku,
 • decyzji o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu,
 • karty pojazdu – jeśli była wydana,
 • wydruku KRS – jeśli reprezentujesz firmę,
 • dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC.

Kiedy upłynie okres czasowego wyrejestrowania pojazdu, musisz wrócić do urzędu, żeby odebrać dowód rejestracyjny i tablice. Musisz wziąć ze sobą:

 • dokument tożsamości,
 • decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu,
 • potwierdzenie zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC,
 • zaświadczenie o ważności badania technicznego – w przypadku gdy upłynął termin jego ważności, który znajduje się w dowodzie rejestracyjnym.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu a OC

Skoro pojazd został czasowo wyrejestrowany, nie uczestniczy w ruchu drogowym, to co wówczas z OC? Niestety, ale zawieszenie ubezpieczenia samochodu nie jest możliwe. Do rozwiązania umowy może dojść na podstawie art. 33 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, ale tylko w przypadku m.in. wyrejestrowania pojazdu, co nie jest tożsame z czasowym zawieszeniem jego użytkowania. Zatem czasowe wyrejestrowanie nie powoduje, że ustaje obowiązek korzystania z komunikacyjnego ubezpieczenia OC.

Zastanawiasz się, dlaczego musisz płacić za ubezpieczenie OC, skoro pojazd jest wyrejestrowany i nie korzystasz z niego? Przede wszystkim powinieneś mieć świadomość tego, w jakich przypadkach OC zapewnia ochronę ubezpieczeniową. Otóż nie obejmuje ono wyłącznie wypadków w ruchu drogowym – ochrona jest szersza. Dotyczy również zdarzeń, do których doszło podczas wsiadania do pojazdu i wysiadania z niego, jego załadunku i rozładunku, a także zatrzymania, garażowania i postoju. Postój pojazdu również może stanowić zagrożenie i powodować szkody, a tym samym poszkodowany może się domagać zapłaty odszkodowania. Wówczas otrzyma je z OC. Czy zatem mimo wyrejestrowania pojazdu, dalej będziesz płacić składkę na OC w takiej samej wysokości? Biorąc pod uwagę to, że w przypadku czasowego zawieszenia użytkowania pojazdu ryzyko ubezpieczeniowe jest zdecydowanie niższe, 12 lutego 2010 r. dokonana została nowelizacja m.in. ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, w ramach której do art. 8 dodano ust. 4–7. Zgodnie ze zmianami, po czasowym wyrejestrowaniu pojazdu jego posiadacz powinien poinformować o tym zakład ubezpieczeń i jednocześnie złożyć wniosek o tymczasowe ubezpieczenie OC w niższej wysokości. Na mocy przepisów składka za okres zawieszenia użytkowania powinna być obniżona o minimum 95 proc. Natomiast po zakończeniu okresu zawieszenia posiadacz pojazdu ma obowiązek niezwłocznie poinformować o tym towarzystwo ubezpieczeniowe.

W takim przypadku możliwe jest, że pomniejszenie składki na ubezpieczenie OC nastąpi dopiero po zakończeniu umowy. Wtedy zakład ubezpieczeń będzie w stanie stwierdzić, przez jaki czas pojazd był wycofany z ruchu i czy wystąpiła jakaś szkoda. Zatem najpierw musisz uregulować całość składki, ale po zakończeniu umowy otrzymasz adekwatny zwrot.

Czasowe wyrejestrowanie samochodów osobowych

Kwestia możliwości zawieszenia korzystania z aut osobowych wciąż wraca. Być może w przyszłości wprowadzone zostaną takie przepisy, ale póki co nie zostały one uchwalone.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
ubezpieczenie samochodu

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe – kto i kiedy może je wykupić?

Standardowo większość polskich kierowców wykupuje ubezpieczenie OC na rok. Jednak istnieją wyjątki od tej reguły. TU oferują swoim klientom również OC krótkoterminowe (tzw. ubezpieczenie komisowe), które gwarantuje ochronę przez co najmniej 30 dni – co istotne, gwarantuje taki sam zakres ochrony, jak standardowe ubezpieczenie OC zawierane na 12 miesięcy. Kto najczęściej korzysta z czasowego ubezpieczenia samochodu i czy OC na miesiąc odnawia się automatycznie?

Czytaj dalej
Zezłomowane pojazdy

Złomowanie samochodu – jak pozbyć się auta?

Kiedy samochód nie nadaje się do użytku, właściciel zwykle decyduje się na złomowanie pojazdu, aby móc go wyrejestrować i uniknąć kosztów związanych z utrzymaniem. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje kasacja auta i gdzie najlepiej to zrobić? Jakie dokumenty są niezbędne podczas złomowania pojazdów?

Czytaj dalej
Uściśnięcie dłoni

Zwrot składki OC – kiedy nam przysługuje?

Zawierając umowę motoryzacyjnego ubezpieczenia OC, decydujesz się na zapłatę ustalonej składki. Najczęściej korzystasz dzięki temu przez rok z obowiązkowej ochrony ubezpieczeniowej. W pewnych przypadkach możesz otrzymać zwrot części składki na OC. Kiedy będzie to możliwe? Jakie warunki musisz spełnić? Czy możesz zerwać umowę w czasie jej trwania i otrzymać zwrot składki?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę