3 kroki na drodze do skuteczniejszych inwestycji

Co warto wiedzieć, by jeszcze skuteczniej pomnażać kapitał? Na co zwracać uwagę? Jak zmniejszyć potencjalne ryzyko i jak w prosty sposób zaoszczędzić nieco więcej? Pomożemy Ci zrobić kolejny krok na drodze do skuteczniejszych inwestycji. Wbrew pozorom, to proste. Wystarczy poznać kilka obowiązujących zasad i pojęć, a Twoje inwestycje urosną szybciej, a Ty wejdziesz na wyższy poziom pomnażania kapitału.

KROK 1

NIE WKŁADAJ WSZYSTKICH JAJ DO JEDNEGO KOSZYKA

Dywersyfikacja. To podstawowe pojęcie pomagające zmniejszyć ryzyko inwestowania. Na czym polega? Na takim doborze portfela inwestycyjnego i instrumentów finansowych, które różnią się od siebie. W praktyce oznacza to podział inwestowanych środków na kilka części i ulokowanie każdej z nich w inny sposób i w różnych obszarach (np. różne klasy aktywów, fundusze zróżnicowane pod względem rodzaju przemysłu czy zasięgu geograficznego). Dzięki temu, nawet gdy jeden z produktów czasowo przynosi straty, istnieje szansa, że zysk osiągnięty przez pozostałe może tę stratę zniwelować. A Ty nie trzymasz wszystkich funduszy na stratnej inwestycji.

O dywersyfikacji należy pamiętać także w odniesieniu do horyzontu czasowego inwestycji. Budując portfel inwestycyjny, powinniśmy pamiętać, że zawsze w naszym życiu mogą pojawić się niespodziewane wydatki. Warto więc część środków odłożyć z przeznaczeniem do wykorzystania w razie nieprzewidzianych zdarzeń.

KROK 2

NAJLEPSZY CZAS NA INWESTYCJE? PODPOWIADA CYKL KONIUNKTURALNY

Czas w inwestycjach odgrywa istotną rolę. Nie chodzi jedynie o cierpliwość. Trzeba także wiedzieć, kiedy najlepiej inwestować. Już na podstawie dość prostych obserwacji, można wywnioskować preferencyjny okres dla danych inwestycji. Posiadając tę wiedzę, łatwiej wybierzesz obszar inwestycyjny, który potencjalnie przyniesie Ci najwięcej zysków. Wystarczy zapoznać się z cyklem koniunkturalnym, który jedynie wygląda na skomplikowany. Jak to działa?

W każdej fazie cyklu koniunkturalnego można znaleźć klasę aktywów, która właśnie w niej może przynosić najwyższe stopy zwrotu. Inwestor, który chciałby w budowaniu strategii inwestycyjnej wykorzystać zmiany w koniunkturze gospodarczej, powinien aktywnie obserwować:

  • Wskaźnik wzrostu gospodarczego (PKB)
  • Poziom inflacji (CPI)

 

Na ich podstawie można określić, w jakie instrumenty finansowe inwestować. Poniżej znajdziesz uproszczoną ściągawkę.

  • Rosnący wskaźnik PKB przy malejącej inflacji -> preferencyjny okres dla inwestycji w akcje
  • Rosnący wskaźnik PKB przy wzrastającej inflacji -> preferencyjny okres dla inwestycji w surowce
  • Malejący wskaźnik PKB przy malejącej inflacji -> preferencyjny okres dla inwestycji w obligacje
  • Malejący wskaźnik PKB przy wzrastającej inflacji -> preferencyjny okres dla inwestycji w rynek pieniężny

 

KROK 3

ZWIĘKSZENIE ZYSKU BEZ WYSIŁKU, CZYLI MAGIA PROCENTU SKŁADANEGO

Jeśli zakładasz inwestycję długoterminową, zyskujesz przewagę już na starcie. Są one bezpieczniejsze oraz mają więcej możliwości do skutecznego zwiększenia kwoty końcowej, bez potrzeby wpłacania środków dodatkowych. Wystarczy, że wykorzystasz przy swoich inwestycjach procent składany.

Czym jest procent składany? To w uproszczeniu „odsetki od odsetek”. W praktyce oznacza to, że odsetki uzyskane w trakcie czasu trwania inwestycji dopisujemy do kapitału początkowego w kolejnym okresie inwestycyjnym. Dzięki temu mechanizmowi suma oszczędności rośnie szybciej niż, gdy odsetki naliczane są tylko od kwoty głównej.
Im wyższa stopa zwrotu, tym wyższy zebrany kapitał. Proste.

Dodatkowo, im dłuższa zakładana inwestycja bądź oszczędność, tym efekt działania mechanizmu procentu składanego jest bardziej widoczny. Zobacz przykład, w którym założyliśmy stopę zwrotu w wysokości 5% rocznie.

 procent prostyprocent składany
kwota początkowa inwestycji10 000,00 zł
rok 1.10 500,00 zł10 500,00 zł
rok 5.12 500,00 zł12 762,82 zł
rok 10.15 000,00 zł16 288,95 zł
dodatkowy zysk
1 288,95 zł
stopa zwrotu50%63%