UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Jakie kupić ubezpieczenie turystyczne do Portugalii? Czy wystarczy karta EKUZ?

Na skraju kontynentu europejskiego, na Półwyspie Iberyjskim, znajduje się kraj, gdzie przez 300 dni w roku świeci słońce. Ma on wysokie walory turystyczne, które powodują, że chętnie przyjeżdżają tu podróżni z całego świata. Mowa o Portugalii. Planujesz urlop w tym pięknym państwie? Zobacz, jak go zorganizować z dbałością o bezpieczeństwo swoje i współtowarzyszy podróży.

Urlop w Portugalii – jak go zaplanować?

Portugalia kontynentalna, na czele ze słonecznym regionem Algarve, kosmopolityczna Lizbona czy może klimatyczne Porto? Możesz spędzić też wakacje w Portugalii na wyspach, które znajdują się w jej władaniu. To wyspa wiecznej wiosny, jak często nazywana jest zarówno Madera, jak i Azory. W obu przypadkach można spędzić niezapomniane wczasy w Portugalii, korzystając z uroków plażowania, kąpieli w oceanie, ale i zwiedzając okoliczne atrakcje. Mogą to być egzotyczne wakacje, a jednak bez konieczności opuszczania Europy.

Przy planowaniu wakacji w Portugalii możesz zarówno zdać się na ofertę biur podróży i wykupić wycieczkę zorganizowaną, także z wyżywieniem all inclusive na miejscu i podstawowym ubezpieczeniem w cenie, jak i podjąć się samodzielnej organizacji całego wyjazdu. Musisz zadbać wówczas o zabukowanie lotów do Portugalii oraz rezerwację odpowiednich miejsc noclegowych. Być może samodzielne wyjazdy wymagają większego zaangażowania ze strony turysty, ale często można za nie mniej zapłacić, a przy tym zwiedzić więcej. Co jest godnego uwagi do zobaczenia na terenie Portugalii?

Zobacz też, jak sprawdzić biuro podróży przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu do Portugalii dla siebie i rodziny. Jeśli z kolei sam wybierasz się w podróż, zainteresuje Cię kwestia tego, jak postępować na lotnisku. Jak spakować walizkę do samolotu? Jeśli jedziesz tylko z bagażem podręcznym, tzw. kabinowym, pamiętaj, by mieścił się w wymiarze akceptowanym przez dane linie lotnicze, którymi lecisz do Portugalii. W przeciwnym wypadku za nadbagaż przyjdzie Ci dodatkowo zapłacić.

Wyjazd do Portugalii – co zwiedzić?

Na plan pierwszy we wszystkich wycieczkach i programach zwiedzania Portugalii wysuwa się Lizbona. Stolica kraju i bardzo ciekawe miasto, w którym jest wiele miejsc wartych odwiedzenia. Do największych zabytków Lizbony zaliczają się wieża Belem, Pomnik Odkrywców czy klasztor Hieronimitów. Nie możesz pominąć Palacio da Ajuda czy placu Marques de Pombal. Koniecznie powinieneś wybrać się na przejażdżkę tradycyjnym lizbońskim tramwajem.
Prócz Lizbony atrakcje turystyczne na terenie tego stosunkowo niewielkiego kraju znajdują się także w:

 • Fatimie – największe sanktuarium maryjne w skali świata, to tu miały miejsce objawienia fatimskie.
 • Sintra – wzgórze ze wspaniałymi zamkami, na czele z Pałacem Narodowym Sintra.
 • Cabo de Roca – najdalej na zachód wysunięty punkt kontynentalnej Europy, znajdują się tu imponujące, wysokie klify.
 • Porto – miasto słynące z zabytkowej zabudowy i wspaniałego słodkiego wina. Warto tu zobaczyć m.in. katedrę Se Catedral do Porto.

Wielu turystów za cel swoich wakacji w Portugalii wybiera nadmorski rejon Algarve, gdzie znajdują się piękne, niemal dzikie plaże, niesamowite formacje skalne i miasteczka tętniące życiem. Na plażowanie dobrze nadaje się Riwiera Lizbońska, skąd niedaleko do Lizbony i Sintry.

Jakie są ceny w Portugalii?

Obowiązującą walutą na terenie całej Portugalii jest euro. Można posługiwać się gotówką lub płacić bezgotówkowo, przy użyciu karty płatniczej, co pozwoli na lepsze zabezpieczenie swoich pieniędzy. W dużych miastach przy największych atrakcjach musisz uważać na kieszonkowców.

Jeśli chodzi o ceny w Portugalii, to są one podobne, jak w Polsce. Na przykład za butelkę o pojemności 1,5 litra Pepsi czy Coca-Coli trzeba zapłacić około 1,3 euro w markecie. Oczywiście drożej będzie w restauracji, zwłaszcza nad morzem czy w centrum Lizbony.

Jaka jest pogoda w Portugalii?

Jak już wspominaliśmy, Portugalia jest słonecznym krajem. Przez większą część roku świeci tu słońce. Najlepszym okresem na letnie wakacje będzie czas od czerwca do września, kiedy temperatura właściwie we wszystkich regionach wynosi średnio 28 stopni Celsjusza. Po sezonie jest chłodniej, np. w okresie marzec-maj oraz październik-listopad temperatura wynosi od 15 do 23 stopni, za to w miejscach typowo turystycznych jest wówczas nieco luźniej, dlatego łatwiej o zwiedzanie. Planuj wakacje, biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne, jakie będą panować na miejscu, w wybranym regionie Portugalii.

Czy w Portugalii jest bezpiecznie?

Kraj ten pod względem drobnej i większej przestępczości jest bezpieczny. Jednak w miejscach turystycznych, w tłumie czy w środkach komunikacji zbiorowej zdarzają się kradzieże, a kieszonkowcy „polują” na roztargnionych podróżnych, kradnąc portfele czy telefony komórkowe. Czasami zdarzają się także włamania do aut zaparkowanych wzdłuż jezdni, dlatego nie pozostawiaj niczego cennego w samochodzie. Kradzieże dokumentów sprawiają, że pozostajesz w obcym kraju bez dokumentu uprawniającego Cię do wyjazdu z niego. Konieczna jest wówczas wizyta w konsulacie.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne do Portugalii? Ubezpieczenie podróżne a karta EKUZ w Portugalii

Portugalia jest krajem członkowskim Unii Europejskiej i dzięki temu osoby, które opłacają w Polsce składki na ubezpieczenie zdrowotne, mogą wykorzystać podczas wyjazdu Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Na jej podstawie mają prawo do pomocy medycznej w publicznych placówkach opieki zdrowotnej – Centro de Saude. To ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd za granicę, działające jednak tylko w krajach Unii Europejskiej i EFTA.

Pamiętaj przy tym, że EKUZ, czyli podstawowe europejskie ubezpieczenie turystyczne, jakie otrzymasz w polskim NFZ, uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych niezbędnych z medycznego punktu widzenia, na takich samych zasadach jak Portugalczycy. Wyjeżdżającym za granicę nawet polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca jednak wykupienie dodatkowo na własną rękę ubezpieczenia turystycznego. Pokryje ono koszty leczenia w szerszym zakresie i zapewni Ci wiele innych świadczeń, zgodnie z zakresem ochrony wskazanym w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Jakie są koszty leczenia w Portugalii?

W Portugalii doraźnej pomocy medycznej obywatelom i turystom udzielają przyszpitalne oddziały, w których prowadzony jest ostry dyżur. Ponadto istnieje sieć prywatnych placówek pogotowia ratunkowego.

Musisz liczyć się z tym, że cena standardowej prywatnej wizyty lekarskiej wynosi od około 70 euro wzwyż.

Nawet będąc w posiadaniu karty EKUZ, musisz wiedzieć, że przyjdzie Ci zapłacić za pewne świadczenia zdrowotne. Wszystko dlatego, że w Portugalii obowiązuje współuczestnictwo w opłatach za świadczenia medyczne. Z uwagi na to, że w ośrodkach państwowej służby zdrowia są duże kolejki, a koszty opieki są relatywnie wysokie, wskazane jest więc wykupienie dodatkowego, indywidualnego ubezpieczenia turystycznego.

Czy warto kupić ubezpieczenie na wakacje do Portugalii?

Jadąc do Portugalii na zorganizowaną wycieczkę turystyczną z biurem podróży, masz zapewnione podstawowe ubezpieczenie podróżne na wakacje. Jednak musisz mieć świadomość tego, że zapewnia ono tylko niewielką ochronę i ma najczęściej niską sumę ubezpieczenia, od której obliczane są świadczenia i odszkodowania w przypadku zaistnienia szkód objętych ochroną z polisy.

W zależności od wybranej oferty i wariantu ubezpieczenia turystycznego zapewniasz sobie i współuczestnikom podróży inny zakres ochrony. Polisę możesz wykupić zarówno wtedy, gdy na wakacje do Portugalii wybierasz się wraz z biurem podróży, jak i samodzielnie.

Skorzystaj z naszej oferty. Proponujemy ubezpieczenie turystyczne online za granicą – Europa i świat, które zapewni Ci pomoc w nieoczekiwanych sytuacjach, które mogą wpłynąć na utrudnienie czy uniemożliwienie Ci komfortowego podróżowania i wakacyjnego wypoczynku.

Ubezpieczenie podróży do Portugalii w UNIQA w ramach jednej polisy obejmuje wiele ryzyk, w tym:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance za granicą,
 • ubezpieczenie NNW – następstw nieszczęśliwych wypadków,
 • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym,
 • ubezpieczenie bagażu podróżnego, w tym opóźnienie dostarczenia bagażu,
 • ubezpieczenie opóźnienia lotu i odwołania lotu,
 • koszty leczenia i rehabilitacji w Polsce (po wypadku za granicą),
 • ryzyko uprawiania sportów amatorskich,
 • zdarzenia po alkoholu w zakresie KL i NNW,
 • assistance 24/7 – pomoc centrum alarmowego w języku polskim i angielskim.

Do tego wybierasz jeden z wariantów, które różnią się zakresem ubezpieczenia i jego sumą.

Możesz zwiększyć zakres o dodatkowe ubezpieczenia na wakacje. W ten sposób będziesz mieć ochronę w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych i sportów wysokiego ryzyka. Jeśli zginie Ci bagaż, zostaną skradzione pieniądze albo będziesz potrzebował pomocy prawnej za granicą, wszystko to możesz sobie zagwarantować w ramach jednego ubezpieczenia turystycznego. Za odwołany lot odszkodowanie otrzymasz nie tylko w ramach danej linii lotniczej, ale szybko taka szkoda zostanie pokryta z odszkodowania z polisy.

Jeśli planujesz podróże po Europie samochodem, zadbaj o ubezpieczenie OC i AC na wyjazd oraz assistance europejski.

Ciekawostki dotyczące Portugalii

Choć Portugalia jest niewielkim krajem, to język portugalski należy do najczęściej używanych na świecie. Ponadto to jedno z najstarszych państw narodowych w Europie. Niegdyś było to królestwo, dziś – republika. Narodową potrawą, w której rozsmakowali się Portugalczycy, jest bacalhau, czyli suszony, solony dorsz. Wszechobecny w Portugalii jest kult piłki nożnej, a bohater narodowy to urodzony na Maderze Cristiano Ronaldo. Symbolem kulturowym Portugalii jest kogut z Barcelos, z kolei narodowym tańcem jest fado.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Czy potrzebne jest ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji? Czy EKUZ wystarczy na wyjazd do Chorwacji?

Polacy od lat znajdują się w czołówce narodowości przyjeżdżających na wakacje do Chorwacji. Perła Adriatyku przyciąga gości znakomitym klimatem, wieloma atrakcjami turystycznymi i miejscami, które warto zobaczyć – na kontynencie i chorwackich wyspach. Polski Instytut Ekonomiczny podaje, że w 2023 roku 60 proc. Polaków zamierzało wyjechać na wakacje, a wśród zagranicznych kierunków królowała Chorwacja, przed Grecją, Hiszpanią i Włochami. Sprawdź, czy na wakacje w tym kraju potrzebujesz prywatnego…

Czytaj dalej

Albania – ile kosztuje i jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne do Albanii? Czy EKUZ wystarczy?

Śródziemnomorski klimat, krajobrazy niczym w Grecji czy w Chorwacji, a ceny znacznie niższe – wakacje w Albanii pod wieloma względami mogą spełniać wymagania polskich turystów. Kraj ten pozostaje jeszcze niedocenianym kierunkiem turystycznym, ale z roku na rok zaczyna się to zmieniać.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę