UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Remont mieszkania krok po krok – ile może nas kosztować?

Kupujący mieszkania często nastawiają się na znalezienie nieruchomości, która wymaga generalnego remontu. Decydują się na nią z tego względu, iż liczą, że ogólny koszt inwestycji będzie niższy niż zakup mieszkania po remoncie, ale też chcą w pełni dopasować lokum do swoich oczekiwań. Jak przeprowadzić remont mieszkania krok po kroku i ile to może nas kosztować?

remont mieszkania

Polacy robią remont

Z Barometru Providenta wynika, że w 2019 roku swoje plany zrealizowało ponad 30 proc. Polaków. Na co chcieliśmy przeznaczyć pieniądze w 2020 roku? Aż 49 proc. respondentów zamierzało przeprowadzić remont domu lub mieszkania. Później okazało się, że 2020 rok będzie bardzo trudny dla wszystkich. Wielu z nas przez tygodnie musiało pozostawać w izolacji i dlatego podjęliśmy się m.in. prac w naszych domach i mieszkaniach, na które na co dzień brakuje nam czasu. Jednak to była sytuacja szczególna.

Ile kosztuje remont mieszkania? Z badania „Remonty w Polsce – 2019” przeprowadzonego przez serwis Fixly oraz Kantar Polska wynika, że aż 49 proc. ankietowanych przeprowadziło w 2019 roku pewne zmiany w swoich nieruchomościach. Średnia kwota, jaką przeznaczyliśmy na takie działania, wynosiła niecałe 20 tys. zł, z czego największą część stanowiły wydatki na usługi fachowców – około 6 tys. zł. W przypadku aż 85 proc. respondentów remont mieszkania polegał na malowaniu ścian czy sufitu. Na drugiej pozycji znalazło się wykończenie podłóg (46 proc.), a na trzecim biały montaż – m.in. podłączenie umywalek czy wanien – z udziałem 31 proc.

Generalny remont mieszkania – od czego zacząć?

Właściciele nieruchomości, którzy muszą przeprowadzić kompleksowy remont, często mają wątpliwości odnośnie do tego, jaka powinna być kolejność prac. Odpowiedni plan to podstawa, gdyż realizując działania w sposób nieprzemyślany, możemy spowodować, że kolejnym pracami będziemy niszczyć efekt, który uzyskaliśmy dotychczasowymi. Jeśli chcemy zrobić generalny remont mieszkania, to nie powinniśmy np. najpierw wymieniać podłogi, a następnie usuwać jednej ze ścian.

Zatem, od czego zacząć remont mieszkania? Warto zachować następującą kolejność prac, zakładając oczywiście, że mamy je wszystkie do wykonania:

 • Projekt – musimy wiedzieć, jaki efekt ma nam przynieść remont generalny. Jeśli nie mamy w głowie obrazu końcowego, to wówczas możemy zlecić wykonanie tego zadania projektantowi.
 • Usunięcie nienadających się do naprawy tynków, podłóg.
 • Ściany – gipsowanie i malowanie ścian, ewentualnie położenie tapet, fototapet czy innych elementów.
 • Podłoga – nie ma znaczenia to, na jaki materiał wykończeniowy postawimy, i tak nie warto realizować tej pracy np. przed malowaniem, gdyż bez względu na to, jak będziemy uważać i tak możemy uszkodzić podłogę.
 • Drzwi – montaż skrzydeł należy zostawić na sam koniec. Niezależnie, czy przeprowadzamy remont mieszkania w kamienicy, czy w innej nieruchomości. Jeśli zrobimy to wcześniej, to może się to skończyć uszkodzeniem drzwi lub trudnymi do usunięcia zabrudzeniami.

Tak przeprowadzony krok po kroku generalny remont mieszkania powinien zakończyć się sukcesem i uzyskaniem takich rozwiązań, na których nam zależy. Warto w każdym przypadku pamiętać, że należy rozpocząć prace od przygotowania harmonogramu zadań, które mamy do wykonania.

Ile kosztuje remont mieszkania 60m2?

Wątpliwością, która często pojawia się w przypadku planujących remont jest to, czy podołają temu zadaniu finansowo. Oszacowanie tego, ile kosztuje generalny remont starego domu czy innej nieruchomości jest bardzo trudne. Remont remontowi nigdy nie jest równy. Na koszt wykonany prac wpływają:

 • Zatrudnienie fachowców – ze wspomnianego raportu „Remonty w Polsce – 2019” wynika, że blisko 1/3 wydatków na przeprowadzone stanowi wynagrodzenie dla specjalistów. Jeśli mamy odpowiednie kompetencje do realizacji poszczególnych zadań, to jesteśmy w stanie dużo zaoszczędzić, ale jednocześnie musimy poświęcić na to swój wolny czas.
 • Lokalizacja – ceny usług są najwyższe w dużych miastach, a zdecydowanie atrakcyjniejsze w mniejszych miejscowościach. Znaczenie ma również to, kogo zatrudnimy do wykonania usługi. Jeśli mamy fachowca z polecenia, to bardzo prawdopodobne, że okres oczekiwania na realizację będzie długi i jednocześnie musimy się liczyć z wyższą ceną. Z drugiej strony wybór niedoświadczonego fachowca, którego sami znajdziemy, wiąże się z ryzykiem niewykonania usług zgodnie z oczekiwaniami.
 • Materiały – na podłogę możemy położyć panele, które kosztują 30 zł za m2, ale równie dobrze wybrać rozwiązanie, które będzie kosztować wielokrotnie więcej. Zatem ogromny wpływ na koszty ma to, na jakie materiały się zdecydujemy.

Ile zatem kosztuje remont w bloku czy w domu? Nie da się tego wyliczyć bez informacji o tym, z jakich materiałów będziemy korzystać, kto będzie wykonywać poszczególne zadania i nie tylko. Można przyjąć, że stawiając na rozwiązania dostępne w atrakcyjnych cenach i specjalistów, którzy wykonują usługi w konkurencyjnych stawkach, zapłacimy ok. 1 200–1 300 zł za każdy m2 przeprowadzonego remontu mieszkania. Zatem w przypadku nieruchomości mającej 60 metrów będzie to kwota przekraczająca 70 tys. Jeśli jednak postawimy na wysokiej jakości materiały i sprawdzonych wykonawców, to cena ta może być nawet kilkukrotnie wyższa. W tej kwocie uwzględniamy przygotowanie nieruchomości do zamieszkania. W przypadku wyboru rozwiązań z górnej półki jakościowej musimy liczyć się z tym, że koszt remontu m2 przekroczy nawet 3 tys. zł.

Wysokość wydatków na remont mieszkania zależy także od tego, jaki jest stan lokalu. Ile kosztuje remont mieszkania w stanie deweloperskim? Cena ta może być niższa niż w przypadku starej nieruchomości, w której musimy zrywać podłogi, zdzierać tapety i wyrównywać ściany. Pomieszczenia w stanie deweloperskim są przygotowane do przeprowadzenia prac wykończeniowych, zatem odchodzi wiele zadań, które w używanej nieruchomości należałoby wykonać. W tym przypadku oczywiście również o ostatecznym koszcie decyduje to, na jakie materiały się zdecydujemy.

Umowa na remont mieszkania

Jeśli szukamy fachowca, który ma dla nas wykonać remont mieszkania w bloku czy w domu, to powinniśmy brać pod uwagę zawarcie z nim umowy, która będzie regulować obowiązki obu stron. Dlaczego warto spisać taki dokument? Z wielu powodów, ale choćby po to, żeby mieć z góry ustalone, kiedy fachowiec rozpocznie pracę, kiedy ją zakończy i ile wyniesie cena za wykonanie usługi. Dzięki temu możemy uniknąć niespodzianek. Wiele osób zlecających remont mieszkania narzeka na nieterminowość wykonawców i długie oczekiwanie na rozpoczęcie remontu. Specjalista rzetelnie realizujący usługi nie powinien mieć żadnych wątpliwości odnośnie do zawarcia takiej umowy.

Umowa dotycząca remontu mieszkania powinna zawierać następujące informacje:

 • Tytuł, np. umowa o wykonanie remontu lokalu.
 • Dane stron umowy, czyli zlecającego i wykonawcy – imiona, nazwiska, nazwa firmy, ewentualnie – dane osoby, która reprezentuje przedsiębiorcę.
 • Określenie prac objętych umową.
 • Wskazanie miejsca, w którym mają być przeprowadzone prace.
 • Cenę za wykonanie ustalonych zadań.
 • Zasady rozliczenia – kiedy fachowiec otrzyma wynagrodzenie? Czy dostanie zaliczkę, a może zapłata nastąpi w całości przed wykonaniem prac lub po ich realizacji?
 • Obowiązki stron – np. zlecający ma dać dostęp fachowcowi do obiektu, w którym ma on przeprowadzić remont i zapewnić podłączenie do źródła energii elektrycznej, wody i kanalizacji.
 • Oświadczenie wykonawcy, że ma on niezbędne kwalifikacje i uprawnienia do wykonania zleconych zadań.
 • Termin rozpoczęcia prac i ich zakończenia.
 • Ewentualne kary w przypadku nieterminowej realizacji zlecenia.
 • Zapis o odbiorze wykonania remontu przez zlecającego i termin usunięcia ewentualnych usterek.
 • Podpisy zleceniodawcy i wykonawcy.

Umowa powinna być sporządzona w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Zdecydowanie warto ją zawrzeć, gdyż dzięki niej jesteśmy w stanie lepiej zaplanować remont.

Co ile powinno się robić remont mieszkania?

Najczęściej generalny remont mieszkania przeprowadzamy co kilkanaście lat, ale wszystko też zależy od tego, czy umożliwiają nam to posiadane oszczędności. Częściej decydujemy się jedynie na wykonanie prac, dzięki którym odświeżymy naszą nieruchomość, np. malowanie ścian czy wymianę tapety. Rzadziej stawiamy na bardziej wymagające, czasochłonne i kosztowne działania, takie jak remont łazienki.

Czy lepszym wyborem jest generalny remont mieszkania, czy przeprowadzanie kolejnych prac stopniowo? W pierwszym przypadku możemy stosunkowo szybko uzyskać efekt w postaci idealnie wyglądającej nieruchomości, ale będzie to wymagać wiele czasu i dużych nakładów finansowych. W przypadku wykonywania zadań etapami też nie ominą nas wysokie koszty, ale będą one rozłożone w czasie. Z drugiej strony, realizowanie przeróbek na przestrzeni kilku lat może spowodować, że wprowadzone dotąd zmiany przestaną nam się podobać, zanim skończymy remont.

Koszty remontu mogą być niebagatelne, ale pamiętajmy również o zabezpieczeniu się przed ponoszeniem finansowych konsekwencji uszkodzenia naszego mienia w wyniku zalania, pożaru, przepięcia, dewastacji czy w innych przypadkach. Zakup odpowiedniego ubezpieczenia mieszkania może nas uchronić przed koniecznością pokrycie kosztów naprawy tych szkód z własnych środków.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
kask ochronny

Kredyt na remont domu i mieszkania – jak go uzyskać?

Prace remontowe przeprowadzone w domu możesz sfinansować z oszczędności albo z pieniędzy pożyczonych. Mogą to być środki uzyskane od przyjaciół czy rodziny, ale najczęściej w takich przypadkach decydujemy się na skorzystanie z oferty banku. Jak uzyskać kredyt na remont domu, żeby kosztowało cię to jak najmniej?

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę