UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie
domu i mieszkania

Już od 74 /rok!

15% zniżki
Nieruchomości
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Odszkodowanie za uszkodzony lub skradziony telefon

Zakup smartfona to wydatek kilkuset złotych, kilku tysięcy, a czasami nawet jeszcze większej kwoty. Jednocześnie są to urządzenia, które bardzo łatwo można uszkodzić – wystarczy, że sprzęt spadnie z dużej wysokości. Warto brać pod uwagę ryzyka związane z możliwością usterki telefonu i posiadać ubezpieczenie smartfona. Co ono obejmuje? Czy warto się na nie zdecydować?

Wybieramy coraz droższe telefony

Na rynku dostępne są nowe smartfony, których właścicielem możesz się stać, wydając już kilkaset złotych. Z badań wynika jednak, że średnio płacimy za te urządzenia zdecydowanie więcej. Według raportu przygotowanego dla „Rzeczypospolitej” przez firmę analityczną GFK w pierwszej połowie 2019 roku smartfon kosztował nas średnio 1230 zł, czyli o 14 proc. więcej niż w 2017 roku, kiedy to przeznaczaliśmy na taki zakup 1100 zł. Czy to dużo? Średnia światowa w pierwszej połowie 2019 roku wynosiła według GFK 1480 zł, jednak w tym przypadku mamy do czynienia ze spadkiem o około 2 proc.

Ponad 1000 zł przeznaczone na takie urządzenie to dosyć dużo, tym bardziej biorąc pod uwagę fakt, że smartfony są dosyć delikatnymi sprzętami i niewiele trzeba, żeby je uszkodzić. Właśnie m.in. dlatego warto posiadać ubezpieczenie telefonu. Jakie szkody zgłaszamy najczęściej do ubezpieczycieli? Ponad 75 proc. to uszkodzenia mechaniczne. Telefony psują się z reguły w czasie podróży, a awarii ulega ekran urządzenia. Jak do tego dochodzi? Np. podczas jazdy autobusem, na skutek gwałtownego hamowania, możemy upuścić urządzenie albo uderzyć nim przypadkiem o barierkę. Bardzo często uszkodzenia telefonów powodowane są przez dzieci, które raczej nie powinny się bawić drogimi smartfonami. Usterki tych urządzeń są również konsekwencją uprawiania różnych aktywności fizycznych, jazdy na łyżwach czy zabaw na śniegu, ze smartfonem w kieszeni. Tak naprawdę do uszkodzenia telefonu może dojść wszędzie, a sprawcą zdarzenia może być zarówno dziecko, jak i dorosły.

Wybór dobrze zabezpieczonego telefonu

Zanim przejdziemy do kwestii zakupu ubezpieczenia smartfona, pamiętajmy również o wyborze urządzenia, które będzie solidnie zabezpieczone. Z pewnością użytkownicy, którzy korzystali z telefonów komórkowych około 20 lat temu pamiętają, że sprzęty te były w stanie przetrwać nawet upadek z dużej wysokości, ale trudno porównywać je z nowoczesnymi smartfonami, które masz do dyspozycji obecnie.

Wybierając telefon, zwróć uwagę na to, jakim materiałem jest zabezpieczony wyświetlacz. Obecnie nawet za kilkaset złotych znajdziesz urządzenia wyposażone w specjalne szkło zabezpieczające, które według producenta jest w stanie przetrwać nawet upadek z wysokości 1,6 metra. Poza tym warto zakupić etui lub pokrowiec na smartfon, które również mogą zapewnić urządzeniu wystarczającą ochronę.

Odszkodowanie za uszkodzony telefon lub jego kradzież

Smartfon może podlegać ochronie w wielu przypadkach i nie zawsze musisz posiadać specjalne ubezpieczenie telefonu, by uzyskać świadczenie. Odszkodowanie za uszkodzenie urządzenia może ci się należeć, mimo że nie zdecydowałeś się na zakup dedykowanej ochrony ubezpieczeniowej dla swojego sprzętu. Oto przykłady, kiedy może to mieć miejsce:

  • Jeżeli jesteś poszkodowanym w kolizji lub w wypadku komunikacyjnym i w wyniku zdarzenia uszkodzony został twój smartfon – wówczas przysługuje ci odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia. Powinieneś zgłosić szkodę i oczekiwać na otrzymanie świadczenia. Możesz skorzystać z niego zarówno wtedy, kiedy prowadziłeś pojazd, byłeś pasażerem, jechałeś na rowerze czy uczestniczyłeś w zdarzeniu jako pieszy.
  • Jeżeli posiadasz ubezpieczenie ruchomości domowych, które najczęściej są objęte ochroną w ramach ubezpieczenia nieruchomości – otrzymasz odszkodowanie, jeśli np. smartfon zostanie ukradziony, uszkodzony w wyniku zalania, pożaru i innych przyczyn. Warto wybrać ALL RISK, czyli najszersze możliwe ubezpieczenie nieruchomości, w którym ochronie podlegają wszystkie ryzyka, poza wyłączeniami wymienionymi w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Uzyskujesz zatem ubezpieczenie telefonu od kradzieży i od uszkodzenia sprzętu.

Z drugiej strony warto pamiętać również o tym, że ty lub twoje dziecko możecie zepsuć sprzęt osoby trzeciej. Może do tego dojść na skutek amatorskiego uprawiania sportów, ale przyczyną może też być szkoda wodnokanalizacyjna i nie tylko. W takim przypadku koszt naprawy uszkodzonego smartfona poszkodowanego pokryje ubezpieczyciel, o ile korzystasz z ubezpieczenia OC w życiu prywatnym

Ubezpieczenie telefonu

Spotkać się możesz również z dedykowanym ubezpieczeniem telefonu. Czy warto wykupić taką ochronę? To zależy od wielu czynników. Na pewno weź pod uwagę wartość swojego urządzenia i koszty jego ewentualnych napraw. Wiele zależy od tego, ile należy zapłacić za ochronę i jaki jest jej zakres. Niektóre ryzyka mogą być objęte ochroną wyłącznie w droższych pakietach, np. naprawa po zalaniu. Jeśli koszt ubezpieczenia wynosi kilkadziesiąt złotych, a twój telefon jest wart 300 zł, to należy się zastanowić, czy to na pewno dobra inwestycja. Nawet jeśli dojdzie do awarii, to być może wydatek poniesiony na naprawę będzie stosunkowo mały. Pamiętaj też, że taka ochrona jest z reguły ograniczona do określonego kosztu napraw rocznie. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
mężczyzna czyta pismo

Opłacanie składek ubezpieczeniowych w teorii powinno nam zapewnić wypłatę odszkodowania w razie szkody. W praktyce jednak ani decyzja, ani jego wysokość nie zawsze bywają oczywiste i dodatkowo podlegają wielu obostrzeniom. Na jakich podstawach przyznawane jest odszkodowanie i kiedy możemy go nie otrzymać?

PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę