UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Ubezpieczenie telefonu komórkowego — kiedy należy się odszkodowanie za uszkodzenie lub kradzież smartfona?

Zakup smartfona to wydatek kilkuset lub kilku tysięcy złotychp, a czasami nawet jeszcze większej kwoty. Jednocześnie są to urządzenia, które bardzo łatwo można uszkodzić – wystarczy, że sprzęt spadnie z dużej wysokości. Warto brać pod uwagę ryzyka związane z możliwością usterki telefonu i posiadać ubezpieczenie smartfona. Co ono obejmuje? Czy warto się na nie zdecydować? Czy kradzież również będzie wchodziła w zakres polisy ubezpieczenia telefonu komórkowego?

WYBIERAMY CORAZ DROŻSZE SMARTFONY

Na rynku dostępne są nowe smartfony, których właścicielem możesz się stać, wydając już kilkaset złotych. Z badań wynika jednak, że średnio płacimy za te urządzenia zdecydowanie więcej. Wprost.pl przeprowadził w 2023 roku badania na temat tego, ile wydają na swojego smartfona Polacy. Posłużył się przy tym panelem Ariadna i zadał pytanie o preferencje zakupowe respondentów, tj. ile są oni gotowi wydać na nowy telefon komórkowy. Uzyskał następujące wyniki:

 • do 500 zł za telefon wydaje 18 proc. respondentów,
 • do 1000 zł – 32 proc. badanych,
 • do 2000 zł – 28 proc. badanych,
 • do 3000 zł – 11 proc. badanych,
 • do 4000 zł – 5 proc. badanych,
 • do 5000 zł – 2 proc. badanych,
 • ponad 5000 zł – 3 proc. badanych.

Badanie Kantar- Smart Barometr 2022 wskazało ponadto, że:

 • 56 proc. badanych ma telefon komórkowy o wartości poniżej 1000 zł,
 • 28 proc. posiada smartfon z przedziału cenowego 1000-2000 zł,
 • 9 proc. ma telefon o wartości powyżej 2000 zł.

Ponad 1000 zł przeznaczone na takie urządzenie to dosyć dużo, tym bardziej biorąc pod uwagę fakt, że smartfony są dosyć delikatnymi sprzętami i niewiele trzeba, żeby je uszkodzić. Właśnie m.in. dlatego warto posiadać ubezpieczenie telefonu.

SZKODY ZGŁASZANE Z UBEZPIECZENIA SMARTFONA

Jakie szkody zgłaszamy najczęściej do ubezpieczycieli? Ponad 75 proc. to uszkodzenia mechaniczne. Telefony psują się z reguły w czasie podróży, a awarii ulega ekran urządzenia. Jak do tego dochodzi? Np. podczas jazdy autobusem, na skutek gwałtownego hamowania, możemy upuścić urządzenie albo uderzyć nim przypadkiem o barierkę. Bardzo często uszkodzenia powodowane są przez dzieci. Usterki tych urządzeń są również konsekwencją uprawiania różnych aktywności fizycznych, np. jazdy na łyżwach czy zabaw na śniegu ze smartfonem w kieszeni.

WYBÓR DOBRZE ZABEZPIECZONEGO TELEFONU

Zanim przejdziemy do kwestii zakupu ubezpieczenia smartfona, pamiętajmy również o wyborze urządzenia, które będzie solidnie zabezpieczone. Z pewnością użytkownicy, którzy korzystali z telefonów komórkowych około 20 lat temu pamiętają, że sprzęty te były w stanie przetrwać nawet upadek z dużej wysokości, ale trudno porównywać je z nowoczesnymi smartfonami, które mamy do dyspozycji obecnie.

Wybierając telefon, zwróć uwagę na to, jakim materiałem jest zabezpieczony wyświetlacz. Obecnie nawet za kilkaset złotych znajdziesz urządzenia wyposażone w specjalne szkło, które według producenta jest w stanie przetrwać nawet upadek z wysokości 1,6 metra. Poza tym warto zakupić etui lub pokrowiec na smartfon, które również mogą zapewnić urządzeniu wystarczającą ochronę.

ODSZKODOWANIE ZA USZKODZONY TELEFON LUB JEGO KRADZIEŻ - ODPOWIEDNIE UBEZPIECZENIE TELEFONU KOMÓRKOWEGO

Smartfon może podlegać ochronie w wielu przypadkach i nie zawsze musisz posiadać specjalne ubezpieczenie telefonu, by uzyskać świadczenie. Odszkodowanie za uszkodzenie urządzenia może ci się należeć mimo że nie zdecydowałeś się na zakup ochrony ubezpieczeniowej obejmującej sprzęt. Oto przykłady, kiedy może tak być:

 • Jeżeli jesteś poszkodowanym w kolizji lub w wypadku komunikacyjnym i w wyniku zdarzenia uszkodzony został twój smartfon – wówczas przysługuje ci odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy. Powinieneś zgłosić szkodę i oczekiwać na otrzymanie świadczenia. Możesz skorzystać z niego zarówno wtedy, kiedy prowadziłeś pojazd, byłeś pasażerem, jechałeś na rowerze czy uczestniczyłeś w zdarzeniu jako pieszy.
 • Jeżeli posiadasz ubezpieczenie ruchomości domowych, które najczęściej są objęte ochroną w ramach ubezpieczenia nieruchomości – otrzymasz odszkodowanie, jeśli np. smartfon zostanie ukradziony, uszkodzony w wyniku zalania, pożaru i innych przyczyn. Warto wybrać ALL RISK, czyli najszersze możliwe ubezpieczenie nieruchomości, w którym ochronie podlegają wszystkie ryzyka, poza wyłączeniami wymienionymi w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Uzyskujesz zatem ubezpieczenie telefonu od kradzieży i od uszkodzenia sprzętu.

Z drugiej strony warto pamiętać również o tym, że ty lub twoje dziecko możecie zepsuć sprzęt osoby trzeciej, np. na skutek amatorskiego uprawiania sportów, ale przyczyną może też być szkoda wodnokanalizacyjna i nie tylko. W takim przypadku koszt naprawy uszkodzonego smartfona poszkodowanego pokryje ubezpieczyciel, o ile korzystasz z OC w życiu prywatnym. Warto wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym i uniknąć pokrywania takich szkód z własnych środków.

DEDYKOWANE UBEZPIECZENIE TELEFONU

Spotkać się możesz również z dedykowanym ubezpieczeniem telefonu. Czy warto wykupić taką ochronę? To zależy od wielu czynników. Na pewno weź pod uwagę wartość swojego urządzenia i koszty jego ewentualnych napraw. Wiele zależy od tego, ile należy zapłacić za ochronę i jaki jest jej zakres. Niektóre ryzyka mogą być objęte ochroną wyłącznie w droższych pakietach, np. naprawa po zalaniu. Jeśli koszt ubezpieczenia wynosi kilkadziesiąt złotych, a twój telefon jest wart 300 zł, to należy się zastanowić, czy to na pewno dobra inwestycja. Nawet jeśli dojdzie do awarii, to być może wydatek poniesiony na naprawę będzie stosunkowo mały. Pamiętaj też, że taka ochrona jest z reguły ograniczona do określonego kosztu napraw rocznie.

Pod uwagę weź również to, ile wynosi składka na polisę. Zależy to od sumy ubezpieczenia, która powinna odpowiadać wartości sprzętu, a także od tego, w jakim stopniu rozszerzysz ochronę, np. o OC w życiu prywatnym czy assistance. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
mężczyzna czyta pismo

Odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia mieszkania lub domu — kiedy możesz nie otrzymać wypłaty pomimo zgłoszenia szkody?

Opłacanie składek ubezpieczeniowych w teorii powinno nam zapewnić wypłatę odszkodowania w razie szkody. W praktyce jednak ani decyzja, ani jego wysokość nie zawsze bywają oczywiste i dodatkowo podlegają wielu obostrzeniom. Na jakich podstawach przyznawane jest odszkodowanie i kiedy możemy go nie otrzymać?

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę