UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Czym jest inteligentny dom i jakie systemy smart home posiada? Jakie przynosi korzyści?

Nasze domy wyposażone są w coraz nowocześniejsze urządzenia, które ułatwiają nam życie. Często możemy też sterować takimi sprzętami zdalnie, za pośrednictwem aplikacji na smartfon. Nie są to technologie przyszłości, lecz rozwiązania dostępne dla właścicieli nieruchomości już teraz. Czym jest inteligentny dom? Dzięki jakim urządzeniom możemy stać się posiadaczami takiego obiektu?

para siedzi na schodach nowoczesnego domu

CZYM JEST INTELIGENTNY DOM?

O inteligentnych domach słyszymy coraz częściej i więcej w mediach, tylko co to właściwie oznacza? Otóż składają się na nie systemy i urządzenia do automatyki domowej. Sprzęty są połączone w sieć i możemy nimi sterować bez konieczności klikania czegokolwiek na tych urządzeniach. Jesteśmy w stanie np. będąc w pracy, włączyć robot sprzątający, który doprowadzi mieszkanie do porządku, zanim pojawimy się na miejscu.

Zatem uzyskujemy możliwość zdalnego sterowania. To zupełnie zmienia możliwości, jakie mamy, a korzyści, którego z tego wynikają, jest mnóstwo. Wielu często zastanawia się, czy wychodząc z domu, wyłączyli żelazko i wracają, żeby to sprawdzić. Tymczasem domy inteligentne umożliwiają rozwiązanie takich problemów bez konieczności powrotu do mieszkania. Jeśli sprzęt ten mamy podłączony do smart gniazdka, to w smartfonie możemy odciąć urządzeniu dostęp do prądu. W przypadku gdy nadal mamy wątpliwości i posiadamy kamerę, to jesteśmy w stanie w aplikacji na telefonie skorzystać z podglądu i tak dowiedzieć się, czy na pewno nie dzieje się nic złego. To bardzo wygodne rozwiązanie, które oszczędza nam czas i powoduje, że nie martwimy się takimi kwestiami.

JAK DZIAŁA INTELIGENTNY DOM? SMART HOME W PRAKTYCE W POLSCE

Branża smart home dynamicznie się rozwija. Według danych statista.com do 2025 roku ma być warta blisko 200 mld dolarów. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Oferteo, już w 2019 roku już co trzeci budowany dom był inteligentny. Jakie rozwiązania wykorzystano w nieruchomościach? Takie jak:

  • alarmy – 13 proc.,
  • sterowanie ogrzewaniem – 11 proc.,
  • czujniki CO, dymu, ruchu i inne – 10 proc.,
  • system oświetlenia – 10 proc.,
  • kamery monitoringu – 9 proc.

Dane te świadczą o tym, że Polacy inwestują głównie w rozwiązania, które poprawiają bezpieczeństwo. Jednak do naszej dyspozycji pozostają dziesiątki innych sprzętów, które mogą sprawić, że nasze możliwości będą jeszcze większe. Z analizy opublikowanej przez firmę ABI Research wynika, że tylko w 2020 roku rynek smart home miał urosnąć o 30 proc., a największym zainteresowaniem cieszą się urządzenia, którymi możemy sterować głosem.

Czy w innych krajach popularne są te same produkty, co w Polsce? Niekoniecznie. Sprawdził to m.in. niemiecki portal prontopro.de. Okazało się, że w przeprowadzonej przez nich ankiecie najwięcej zwolenników miały takie rozwiązania jak:

  • klimatyzacja – 33 proc.,
  • nawadnianie ogrodu – 25 proc.,
  • sterowanie roletami – 18 proc.,
  • automatyka bramowa – 9 proc.,
  • system monitoringu – 8 proc.,
  • termostaty z możliwością programowania – 4 proc.

Zatem nasi sąsiedzi stawiają bardziej na sprzęty ułatwiające codzienność niż wpływające na bezpieczeństwo, ale to nie oznacza, że również i takie urządzenia nie są przez nich wybierane.

Za korzystaniem z systemu inteligentnego domu przemawiają m.in.:

  • wygoda,
  • zwiększenie bezpieczeństwa naszego majątku,
  • możliwość sterowania sprzętami zdalnie z każdego miejsca, w którym mamy dostęp do internetu (inteligentny dom bezprzewodowy),
  • ułatwienie wykonywania codziennych obowiązków związanych z domem.

Nie są to wszystkie zalety używania takich technologii. Tak naprawdę najważniejsze jest, aby postawić na urządzenia, które będą zaspokajać nasze potrzeby.

SYSTEM INTELIGENTNEGO DOMU – Z CZEGO MOŻE SIĘ SKŁADAĆ SYSTEM SMART HOME?

W praktyce system inteligentnego domu bazować może na wielu urządzeniach. Może się wydawać, że wdrożenie tego rozwiązania wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Tymczasem w wielu przypadkach będziemy w stanie zrobić to sami. Producenci opracowują gotowe rozwiązania, które wystarczy rozmieścić w wybranych miejscach, a ich konfiguracja jest bardzo prosta – wymaga ustawienia dosłownie kilku parametrów. Co więcej, najczęściej wszystko będzie się odbywać za pomocą aplikacji na smartfon.

Wprawdzie dostępne są systemy inteligentnego domu bazujące na urządzeniach bezprzewodowych i przewodowych, ale na miarę naszych czasów są zdecydowanie te pierwsze. W ich przypadku komunikacja odbywa się z wykorzystaniem technologii Wi-Fi lub Bluetooth. Nie ma co ukrywać, że bezprzewodowość sprawia, że unikamy wielu problemów, a zyskujemy mnóstwo możliwości. Doprowadzenie do każdego urządzenia przewodu może być problematyczne i nie wpisuje się to w rozwiązania, na jakie obecnie stawia się na rynku. Poza tym bezprzewodowa instalacja nie wymaga ingerowania w ściany, zatem polecana jest w każdym przypadku – nie tylko w zamieszkanym, wyremontowanym domu, w którym nie chcemy naruszać ścian. Bezprzewodową automatykę w domu możemy łatwo dopasować do swoich potrzeb, nie jest ona instalowana w danym miejscu na stałe. Jeśli stwierdzimy, że w innym sprawdzi się lepiej, to zmiana lokalizacji zajmie dosłownie chwilę.

Ile kosztuje inteligentny dom? Może się wydawać, że tego typu asortyment wiąże się z bardzo dużym wydatkiem. W praktyce jednak dostępne są różnego rodzaju produkty. Możemy przebierać w ofertach różnych firm i kupować urządzenia, które nie tylko spełnią nasze oczekiwania, ale jednocześnie decydując się na nie, nie przekroczymy budżetu, który mamy do dyspozycji. Podstawowe rozwiązania tego rodzaju możemy wdrożyć do naszego domu już nawet za kilkaset złotych, ale równie dobrze inteligentny system domowy może nas kosztować kilkadziesiąt tysięcy. O ostatecznej cenie decyduje poziom zaawansowania urządzeń, marka producenta, liczba sprzętów i nie tylko.

AUTOMATYKA W DOMU INTELIGENTNYM – NA JAKIE ROZWIĄZANIA POSTAWIĆ, BY WYGODNIE STEROWAĆ INSTALACJAMI W BUDYNKU?

Możemy wykorzystywać dziesiątki różnych sprzętów, które mogą się składać na nasz smart home i kompletny system zarządzania budynkiem. Nie wszystkie muszą być każdemu potrzebne, ale do wyboru mamy wiele produktów zwiększających komfort domowników i ich gości. Oto, z czego możemy skorzystać:

  • Kamera wewnętrzna – urządzenie może pracować w trybie czuwania i rozpoczynać nagrywanie, kiedy wykryje ruch. W aplikacji na smartfonie jesteśmy w stanie podejrzeć, co aktualnie dzieje się w naszym domu. W zależności od tego, z jakiej kamery korzystamy, możliwe, że będziemy mogli nawet zdalnie nią obracać, żeby sprawdzić tę część pokoju, której aktualnie nie widzimy. Kamera może wysyłać użytkownikowi powiadomienie, kiedy wykryje ruch. Pozwala monitorować wnętrza domowe.
  • Kamera zewnętrzna – działa na tej samej zasadzie co wewnętrzna, ale została zaprojektowana tak, żeby radziła sobie przy niskich temperaturach, upałach, a także w razie opadów. W każdym przypadku powinna dostarczyć dosyć wysokiej jakości materiał video. Montażu kamer zewnętrznych można dokonać już przy budowie domu, ale i później również będzie to możliwe.
  • Robot sprzątający – tym urządzeniem również możemy sterować, korzystając ze smartfona. Będąc w pracy, mamy możliwość uruchomienia sprzętu, który doprowadzi do czystości nasz dom, zanim do niego wrócimy. Co więcej, takie urządzenie nie spadnie ze schodów, a kiedy jego bateria będzie już słaba, to wróci ono do stacji ładującej i wykona swoje zadanie po naładowaniu. Zwiększy to z pewnością komfort życia domowników.
  • Czujki – gazu, dymu czy zalania. To rozwiązania, które mogą nas ustrzec przed poniesieniem wysokich kosztów, utratą zdrowia, a nawet życia. Urządzenie wywoła alarm, jeśli wykryje dane zagrożenie, a także wyśle powiadomienie na telefon użytkownika o tym, że doszło do takiego zdarzenia.
  • Alarm – to także produkt, który zalicza się do systemu inteligentnego domu, a nie tylko sygnalizuje, że prawdopodobnie ktoś nieproszony znalazł się w naszym lokalu. Możemy dostać również powiadomienie o niebezpieczeństwie włamania na smartfon, co umożliwi nam wezwanie firmy ochroniarskiej czy policji. To niezwykle ważny element inteligentnego domu. Alarm załączany smartfonem powoduje, że dom może ochronić przed kradzieżą w trybie zdalnym.
  • Inteligentne gniazdko – zapewne wielu zdarzyło się wracać do domu, żeby upewnić się, czy wyłączyliśmy żelazko? Posiadacze inteligentnego gniazda nie muszą martwić się o to, że doprowadzą do pożaru w nieruchomości. Mają ten problem z głowy, gdyż w aplikacji mogą odciąć dostęp do prądu.
  • Oczyszczacz powietrza – tym urządzeniem również można sterować przez smartfon. Mamy możliwość uruchomienia go i sprawdzenia aktualnego stanu powietrza. Możemy także ustalić, że zacznie on pracę w przypadku, gdy zanieczyszczenie osiągnie dany poziom.
  • Termostat grzejnikowy – sterowanie temperaturą w domu na odległość? Obecnie jest to jak najbardziej możliwe. Można ustawić temperaturę dla poszczególnych pomieszczeń, konkretnych godzin czy dni.
  •  Inteligenta żarówka – wyszliśmy z domu, zapominając zgasić światło? Mając inteligentną żarówkę, możemy to zrobić, korzystając ze smartfona. Jest to przydatne urządzenie również dla tych, którzy będąc na wyjeździe, chcą pokazać, że jednak ktoś przebywa w domu, żeby zmniejszyć ryzyko włamania i kradzieży. Z poziomu aplikacji można też ustalić godziny, w których żarówka ma świecić. Takie inteligentne oświetlenie jest jednym z popularnych systemów w smart home. Można sterować oświetleniem z poziomu swojego telefonu.

Na nowoczesny dom mogą się składać również inne inteligentne urządzenia, w tym klimatyzacja czy wentylacja. Możesz sam stworzyć inteligentny obiekt i na bieżąco korzystać z systemu smart.

Nie są to wszystkie rozwiązania, które warto kupić do domu. Tych można mieć zdecydowanie więcej. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo naszego dobytku, warto również zainwestować w ubezpieczenie domu, które obejmuje ryzyko kradzieży z włamaniem i nie tylko. Odpowiedni system inteligentnego obiektu zwiększy naszą ochronę, ale ryzyko tego, że mienie stanie się obiektem zainteresowania złodzieja, istnieć będzie zawsze.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Właściwe doświetlenie pomieszczeń w domu lub mieszkaniu powinno być priorytetem dla domowników. Warto dobrze przemyśleć rozplanowanie punktów oświetleniowych. W domach inteligentnych i nowoczesnych można zainstalować również pełen system zdalnego sterowania światłem. Na czym polega jego działanie?

Statystyki Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wskazują, że z powodu zatrucia tlenkiem węgla, nazywanego również czadem, umiera ponad sto osób rocznie – najwięcej w okresie grzewczym, jesienno-zimowym. Blisko dwa tysiące osób ulega podtruciu spowodowanemu tlenkiem węgla. Jak rozpoznać pierwsze objawy zatrucia czadem i jak mu przeciwdziałać?

W systemach oświetleniowych i alarmowych wykorzystywane są czujniki ruchu, które inicjują odpowiednią akcję w przypadku wykryciu ruchu w zasięgu swojego działania. Sprawdźmy, jakie są rodzaje takich czujników, gdzie i czy warto je instalować w swoim domu lub firmie?

Wygodne rozwiązania domowe zawsze są godne uwagi. Jeśli chcesz, aby bramy wjazdowa i garażowa otwierały się po naciśnięciu pilota, zależy ci na komforcie korzystania z automatycznego oświetlenia wnętrza domu i ogrodu przy użyciu detektorów ruchu, zastanów się nad wdrożeniem u siebie systemu automatyki domu. Na czym polega i w jakie jego elementy warto zainwestować?

PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę