Szkoda parkingowa – jak należy się zachować?
Zarysowanie auta na parkingu to nieprzyjemna i powszechnie występująca sytuacja, z którą spotkał się chociaż raz w życiu niemal każdy kierowca. Jak się prawidłowo zachować, gdy spowodujemy tzw. szkodę parkingową lub ktoś inny uszkodzi nasz samochód? Jak spisać oświadczenie o szkodzie parkingowej i co zrobić, aby bez problemów otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy lub autocasco?
Co to jest szkoda parkingowa? Stłuczka na parkingu - co robić?
Czym tak właściwie jest szkoda parkingowa? To niegroźne w skutkach zdarzenie na parkingu, które może spowodować np.:
- rysy i otarcia karoserii,
- wgniecenie drzwi lub błotnika pojazdu,
- przetrącenie lusterka bocznego,
- zbicie reflektora.
Szkoda parkingowa może być również efektem zachowań chuligańskich tzn. ktoś może z premedytacją przebić nam oponę w samochodzie gwoździem lub porysować samochód kluczem. Za szkodę parkingową uznaje się też złamanie gałęzi drzewa lub oberwanie sopli lodu (wówczas odpowiedzialność za uszkodzenie naszego pojazdu ponosi właściciel budynku lub drzewa, obok którego zaparkowaliśmy). Do szkód parkingowych zwykle dochodzi przez nieuwagę kierowców, roztargnienie, pośpiech lub próbę zaparkowania pojazdu w miejscu, w którym jest bardzo ciasno (często sprawcami są osoby, które niedawno odebrały prawo jazdy i nie mają dużego doświadczenia za kierownicą).
Uszkodzenie samochodu na parkingu – jak powinien zachować się sprawca?
Jeśli spowodowaliśmy uszkodzenie auta na parkingu, w żadnym wypadku nie możemy uciekać z miejsca zdarzenia – większość parkingów posiada monitoring (policja często prosi o udostępnienie nagrań z kamer), może się też okazać, że nie zauważyliśmy świadków, którzy nas znają. Konsekwencją takiego nieuczciwego zachowania będzie obciążenie nas wszelkimi kosztami naprawy samochodu przez ubezpieczyciela, tak więc nie warto ryzykować. Jeśli do zdarzenia doszło poza prywatnych parkingiem, prawdopodobnie nie unikniemy również mandatu i punktów karnych.
Najrozsądniej będzie zaczekać na drugiego kierowcę i dopełnić z nim wymaganych formalności na miejscu (sporządzenie tzw. oświadczenia o szkodzie parkingowej). Jeżeli nie uda nam się dojść do porozumienia (np. poszkodowany nie akceptuje naszej wersji zdarzeń lub uważamy, że winę za wyrządzoną szkodę parkingową ponosi druga strona), należy wezwać policję. Jeśli nie możemy zaczekać na właściciela uszkodzonego pojazdu, bo np. spieszymy się do pracy lub na ważne spotkanie – pozostawmy mu kontakt do siebie (wystarczy napisać imię i nr telefonu), wkładając za wycieraczkę karteczkę z naszymi danymi i poinformujmy ubezpieczyciela o zdarzeniu. Jak prawidłowo przygotować oświadczenie sprawcy szkody parkingowej?
Jak wygląda oświadczenie o szkodzie parkingowej?
Uszkadzając samochód na parkingu, powinniśmy spisać z poszkodowanym oświadczenie o szkodzie parkingowej – gotowy wzór tego typu dokumentu znajdziemy w internecie (warto umieścić w schowku samochodowym choćby jeden formularz, by mieć go zawsze pod ręką). Możemy również napisać oświadczenie odręcznie. Dokument powinien zawierać informacje, takie jak:
- dane osobowe sprawcy i poszkodowanego,
- datę i miejsce, w którym doszło do szkody parkingowej,
- dane dotyczące pojazdów obu stron,
- dokładny opis okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia,
- numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy,
- czytelne podpisy obu kierowców.
Warto również udokumentować powstałą szkodę parkingową zdjęciami – możemy dołączyć je później do oświadczenia, które przekażemy towarzystwu ubezpieczeniowemu. Dzięki fotografiom nie musimy się też obawiać, że poszkodowany obarczy nas winą za stare rysy i wgniecenia, których wcale nie spowodowaliśmy. Co istotne, każda ze stron powinna mieć swój egzemplarz oświadczenia o szkodzie parkingowej.
Szkoda parkingowa a ubezpieczenie OC i AC
Koszty naprawy uszkodzonego samochodu na parkingu pokrywane są z OC sprawcy. Jednak, co w sytuacji, gdy jest on nieznany? Wówczas możemy zlikwidować szkodę parkingową z AC (o ile wykupiliśmy taką ochronę), jednak musimy wezwać policję – funkcjonariusze sporządzą notatkę ze zdarzenia, a my przekażemy ją ubezpieczycielowi. Zdarza się, że szkoda parkingowa zostaje rozwiązana polubownie – sprawca oferuje poszkodowanemu konkretną sumę na naprawę samochodu, która zostaje pobieżnie oszacowana – jednak łatwo tu o wiele nieporozumień i dla osoby poszkodowanej lepiej jest skorzystać z pomocy ubezpieczyciela (choć sprawca traci wówczas korzystne zniżki za bezszkodową jazdę).
Podsumowując
Uszkodzony samochód na parkingu to kłopot i dla sprawcy, i dla poszkodowanego. Stosując się do powyższych wskazówek, możemy być pewni, że wyjdziemy obronną ręką z tej nieprzyjemnej sytuacji. Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko zostania sprawcą szkody parkingowej - starajmy się być bardzo uważni i ostrożni podczas parkowania samochodu, zwłaszcza w miejscach o ograniczonej przestrzeni.
Szkoda parkingowa to drobne zdarzenie, które ma miejsce na parkingu prywatnym lub publicznym – najczęściej to zarysowania, otarcia lub niewielkie wgniecenia pojazdu. Jeśli na miejscu jest zarówno sprawca, jak i poszkodowany, należy spisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Pamiętajmy, że jeżeli uszkodziliśmy samochód innego kierowcy, nie warto oddalać się z miejsca zdarzenia bez pozostawienia kontaktu do siebie – taka decyzja może nas naprawdę słono kosztować.