UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Dziecko w samochodzie – czyli jaki fotelik wybrać?

Przy wyborze fotelika samochodowego dla dziecka najważniejszym aspektem jest bezpieczeństwo naszej pociechy. Przy czym należy pamiętać, że powinien być on dopasowany do wieku i wagi dziecka oraz modelu samochodu. Według obowiązującego w Polsce prawa w foteliku samochodowym muszą być przewożone dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia lub mają mniej niż 150 cm wzrostu.

dzieci w samochodzie

Wielu rodziców zastanawia się jak wybrać fotelik samochodowy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się m.in. ceną, kolorem oraz dodatkowymi funkcjonalnościami. Najważniejsze jest jednak to, aby fotelik był odpowiednio dopasowany do modelu samochodu oraz do wagi, wzrostu i potrzeb dziecka.

Jeszcze do niedawna obowiązek przewożenia dzieci w foteliku samochodowym dotyczył tylko najmłodszych pasażerów, aż do ukończenia 12 roku życia. Jednak w związku z nowelizacją przepisów, od maja 2015 r. dzieci powinny być przewożone w foteliku samochodowym dopóki nie osiągną150 cm wzrostu. Bez fotelików, a jedynie w pasach bezpieczeństwa, mogą podróżować również dzieci o wzroście powyżej 135 cm, ale tylko wtedy, gdy nie mieszczą się w dostępnych fotelikach.

Odpowiadając sobie na pytanie: jak wybrać fotelik samochodowy, warto wiedzieć, że foteliki samochodowe możemy podzielić na trzy główne grupy, w zależności od wzrostu i wagi dziecka:

Grupa 0+

Do tej grupy zaliczamy foteliki dla niemowląt (zazwyczaj dla dzieci do 13 kg lub 85 cm wzrostu). W większości przypadków foteliki te są przenośne i możne je wpinać także do wózków. W tego rodzaju fotelikach najmłodsi podróżują tyłem do kierunku jazdy (co według badań jest bezpieczniejszą pozycją niż jazda przodem), a foteliki są przypinane pasami bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o wymianę fotelika na większy, to najlepiej w tej kwestii sugerować się zaleceniami producenta – na każdym foteliku powinny być zamieszczone parametry z dokładną informacją, dla kogo przeznaczony jest fotelik.

Grupa 1

Foteliki tego typu są przeznaczone dla maluchów o wadze 9-18 kg i zwykle podróżują nimi dzieci do 4. roku życia (ok. 80-105 cm wzrostu). Montaż fotelików odbywa się bezpośrednio za pomocą zaczepów ISOFIX bądź samochodowymi pasami bezpieczeństwa lub na bazie. Co ważne, wybierając fotelik, warto sprawdzić czy siedzisko można ustawić na dwa sposoby: tyłem i przodem do kierunku jazdy. Wówczas, gdy maluch podrośnie i zacznie podróżować przodem do kierunku jazdy, nie będzie konieczności wymiany fotelika na nowy.

Grupa 2/3

W fotelikach z tej grupy są przewożone zazwyczaj dzieci w wieku 3,5-12 lat (do osiągnięcia 150 cm wzrostu). Podobnie jak foteliki z grupy 1 są one montowane bezpośrednio do zaczepu ISOFIX lub za pomocą pasów bezpieczeństwa. Zaleca się, by przy wyborze tego modelu zwrócić uwagę na regulację wysokości zagłówka oraz posiadanie dodatkowych systemów zabezpieczeń, np. SPS – system ochrony bocznej. Równocześnie, eksperci zalecają, aby dziecko jak najdłużej korzystało z fotelika, który chroni okolice głowy, barków i bioder, a nie tylko z samego podwyższenia.

Kupując fotelik samochodowy, należy zwrócić uwagę jeszcze na trzy inne kwestie. Po pierwsze, kupujmy fotelik tylko ze sprawdzonego źródła (tak, aby mieć pewność, że fotelik nie jest uszkodzony lub powypadkowy) oraz sprawdźmy czy fotelik posiada odpowiednie certyfikaty, m.in. ECE R44/04, który jest wydawany przez Państwowy Instytut Motoryzacji. Ostatnim, ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę zastanawiając się jak wybrać fotelik samochodowy, jest dobór fotelika do naszego samochodu. Aby odpowiednio go dopasować, należy przymocować fotelik bezpośrednio do kanapy auta, w którym będzie używany i sprawdzić, czy fotelik dobrze przylega do oparcia i siedzenia.

*Tekst został przygotowany w oparciu o poradnik „Bezpieczna flota. Przewodnik kierowcy flotowego” autorstwa Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 12 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 8 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz doświadczenia Klienta od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Ubezpieczenie dziecka w żłobku - co warto wiedzieć?

W 2022 roku na terenie całego kraju działało 5,3 tys. placówek opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat, w tym 4,4 tys. żłobków, które zapewniały 206 tys. miejsc dla najmłodszych wychowanków. Jak informował Główny Urząd Statystyczny, 75 proc. z nich to placówki prywatne. Pracujący rodzice mogą zapisać dziecko do żłobka, by zapewnić mu należytą opiekę w czasie, kiedy oni nie mogą tego zrobić. Żywiołowe małe dzieci w żłobkach mogą łatwo ulec wypadkom – drobne otarcia czy siniaki to tylko niektóre…

Czytaj dalej
małe dziecko w aucie

Przewożenie dzieci w samochodzie – jakie przepisy obowiązują?

Podróżowanie z dziećmi to niemal wyzwanie – musimy zadbać o ich bezpieczeństwo, ale także zająć je czymś, by się nie nudziły. Zanim zaczniemy podróż, powinniśmy zapoznać się z obowiązującymi przepisami, które mówią nam, jak podróżować z niemowlakiem bądź dzieckiem. Jakie są podstawowe zasady przewożenia dzieci w samochodzie? Kiedy należy korzystać z fotelika, a kiedy z podstawki?

Czytaj dalej
trójkąt ostrzegawczy zepsute auto w tle

Awaria samochodu na drodze – jakie ubezpieczenie może nam się przydać?

Problem z działaniem auta, kiedy jesteśmy w drodze, może utrudnić wycieczkę, uniemożliwić dotarcie na ważne spotkanie i spowodować inne komplikacje. Jeśli jednak będziemy mieć na uwadze ryzyko awarii samochodu i zakupimy odpowiednie ubezpieczenie, to uporanie się z tego typu utrudnieniami stanie się dużo łatwiejsze. Jaka polisa sprawdzi się w takim przypadku?

Czytaj dalej
zapinanie pasów bezpieczeństwa

Pasy bezpieczeństwa – przepisy, w jaki sposób nas chronią?

Podstawowym celem montowania w samochodach pasów bezpieczeństwa jest ochrona kierowcy i pasażerów przed urazami, a nawet śmiercią w wyniku wypadków drogowych. Pomimo istniejącego w polskich przepisach obowiązku zapinania pasów samochodowych, nie każdy się do niego stosuje. Co grozi za niezapięcie pasów? Jak chronią nas one w chwili kolizji?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę