Dziecko w samochodzie – czyli jaki fotelik wybrać?

Przy wyborze fotelika samochodowego dla dziecka najważniejszym aspektem jest bezpieczeństwo naszej pociechy. Przy czym należy pamiętać, że powinien być on dopasowany do wieku i wagi dziecka oraz modelu samochodu. Według obowiązującego w Polsce prawa w foteliku samochodowym muszą być przewożone dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia lub mają mniej niż 150 cm wzrostu.

dzieci w samochodzie

Wielu rodziców zastanawia się jak wybrać fotelik samochodowy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się m.in. ceną, kolorem oraz dodatkowymi funkcjonalnościami. Najważniejsze jest jednak to, aby fotelik był odpowiednio dopasowany do modelu samochodu oraz do wagi, wzrostu i potrzeb dziecka.

Jeszcze do niedawna obowiązek przewożenia dzieci w foteliku samochodowym dotyczył tylko najmłodszych pasażerów, aż do ukończenia 12 roku życia. Jednak w związku z nowelizacją przepisów, od maja 2015 r. dzieci powinny być przewożone w foteliku samochodowym dopóki nie osiągną150 cm wzrostu. Bez fotelików, a jedynie w pasach bezpieczeństwa, mogą podróżować również dzieci o wzroście powyżej 135 cm, ale tylko wtedy, gdy nie mieszczą się w dostępnych fotelikach.

Odpowiadając sobie na pytanie: jak wybrać fotelik samochodowy, warto wiedzieć, że foteliki samochodowe możemy podzielić na trzy główne grupy, w zależności od wzrostu i wagi dziecka:

Grupa 0+

Do tej grupy zaliczamy foteliki dla niemowląt (zazwyczaj dla dzieci do 13 kg lub 85 cm wzrostu). W większości przypadków foteliki te są przenośne i możne je wpinać także do wózków. W tego rodzaju fotelikach najmłodsi podróżują tyłem do kierunku jazdy (co według badań jest bezpieczniejszą pozycją niż jazda przodem), a foteliki są przypinane pasami bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o wymianę fotelika na większy, to najlepiej w tej kwestii sugerować się zaleceniami producenta – na każdym foteliku powinny być zamieszczone parametry z dokładną informacją, dla kogo przeznaczony jest fotelik.

Grupa 1

Foteliki tego typu są przeznaczone dla maluchów o wadze 9-18 kg i zwykle podróżują nimi dzieci do 4. roku życia (ok. 80-105 cm wzrostu). Montaż fotelików odbywa się bezpośrednio za pomocą zaczepów ISOFIX bądź samochodowymi pasami bezpieczeństwa lub na bazie. Co ważne, wybierając fotelik, warto sprawdzić czy siedzisko można ustawić na dwa sposoby: tyłem i przodem do kierunku jazdy. Wówczas, gdy maluch podrośnie i zacznie podróżować przodem do kierunku jazdy, nie będzie konieczności wymiany fotelika na nowy.

Grupa 2/3

W fotelikach z tej grupy są przewożone zazwyczaj dzieci w wieku 3,5-12 lat (do osiągnięcia 150 cm wzrostu). Podobnie jak foteliki z grupy 1 są one montowane bezpośrednio do zaczepu ISOFIX lub za pomocą pasów bezpieczeństwa. Zaleca się, by przy wyborze tego modelu zwrócić uwagę na regulację wysokości zagłówka oraz posiadanie dodatkowych systemów zabezpieczeń, np. SPS – system ochrony bocznej. Równocześnie, eksperci zalecają, aby dziecko jak najdłużej korzystało z fotelika, który chroni okolice głowy, barków i bioder, a nie tylko z samego podwyższenia.

Kupując fotelik samochodowy, należy zwrócić uwagę jeszcze na trzy inne kwestie. Po pierwsze, kupujmy fotelik tylko ze sprawdzonego źródła (tak, aby mieć pewność, że fotelik nie jest uszkodzony lub powypadkowy) oraz sprawdźmy czy fotelik posiada odpowiednie certyfikaty, m.in. ECE R44/04, który jest wydawany przez Państwowy Instytut Motoryzacji. Ostatnim, ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę zastanawiając się jak wybrać fotelik samochodowy, jest dobór fotelika do naszego samochodu. Aby odpowiednio go dopasować, należy przymocować fotelik bezpośrednio do kanapy auta, w którym będzie używany i sprawdzić, czy fotelik dobrze przylega do oparcia i siedzenia.

*Tekst został przygotowany w oparciu o poradnik „Bezpieczna flota. Przewodnik kierowcy flotowego” autorstwa Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Ubezpieczenia OC, AC, NNW i assistance – jak wygląda pełna ochrona auta?

Pełen pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych składa się z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej właściciela pojazdu (OC), Autocasco (AC), z ubezpieczenia następstw od nieszczęśliwych wypadków oraz assistance. Podstawę stanowi pakiet OC i AC. Do tego można również dokupić ubezpieczenie opon.

Czytaj dalej